Ang Coronavirus och Sigtuna OK

Sigtuna OK följer rekommendationerna från Riksidrottsförbundet(RF) och Folkhälsomyndighetens(FH) riktlinjer. Sigtuna OK har som ambition att fortsätta hålla Hällsbostugan öppen enligt vanlig ordning och välkomnar förstås alla medlemmar som är friska. Frisk luft i skog och mark gör gott för kroppen.

VI UPPMANAR DIG SOM KÄNNER DIG DET MINSTA SJUK ATT STANNA HEMMA.

OBS: läs mera HÄR


Bonusträning/tävling nu på söndag den 7 juni

Nu på söndag den 7 juni – bonusträning / tävling från Hällsbostugan 13.30. Tidtagning (för den som vill) och sportident. Banor i alla svårighetsgrader grön/vit, gul, orange, violett och svart. Banor för unga och vuxna. Hör gärna av er om ni kommer så vi vet hur många kartor vi ska trycka.


Resultat Lång KM den 12 maj.

Här kommer resultatet äntligen.

D16
1Elise MagnussonSigtuna OK59:55:00
H16
1Gustav LyckebäckSigtuna OK41:08:00
2Elias StrömlandSigtuna OK53:32:00
3Seán BerglundSigtuna OK56:41:00
H14
1Edwin EnquistSigtuna OK53:42:00
HD12
1Maja LyckebäckSigtuna OK21:58:00
2Arvid RunfeldtSigtuna OK26:15:00
1Wilmer NormanSigtuna OK33:33:00
2Alfred SmedsSigtuna OK34:10:00
HD10
1Sixten TorängSigtuna OK36:08:00
2Tyra RunfeldtSigtuna OK44:45:00
H40
1Johan KüglerSigtuna OK56:56:00
2Eric KingSigtuna OK65:02:00
3Magnus NormanSigtuna OK65:30:00
4Gustaf RunfeldtSigtuna OKej godkänd
D45
1ÅsaBerg Sigtuna OK55:53:00
2Marie LyckebäckSigtuna OK58:55:00
H50
1PerEdlund Sigtuna OK48:01:00
2Kenneth HermanssonSigtuna OK54:48:00
3Lars LandströmLånghundra IF57:40:00
4Tommy LindgrenSigtuna OK63:45:00
H60
1Per-Olof OlofssonSigtuna OK51:12:00
2Per-ÅkeHolm Sigtuna OK66:40:00
D60
1EvaElnerud Sigtuna OK79:42:00
H70
1Leif BergSigtuna OK42:25:00
2Jan-Olov MalmSigtuna OK53:44:00
3Bengt-Olov TörnqvistSigtuna OK58:58:00
4Martyn PassmoreSigtuna OK67:18:00
D70
1Margareta HaraldssonSigtuna OK52:13:00
2Birgitta KlangLånghundra IF54:36:00
3Eva von HeijneSigtuna OK91:15:00


KÄRRLEKEN – en del av föreningens historia

Som en förberedelse att lämna in en del av historien bakom föreningens utveckling har alla nummer av Kärrleken som fanns i förrådet samt hos en medlem lästs in och återfinns under Hem, Om oss, Kärrleken. Det blev 97 stycken men det saknas dock en del nummer och särskilt för åren 2003, 2004 och 2005. Har du någon/några nummer som inte finns här var vänlig kontakta styrelsen eller Martyn så läser vi in de med.


Resultat KM terräng

Totalt kom 20 löpare till start vid årets terräng-KM. Några bröt, några sprang fel, några valde en kortare sträcka.

Herrar 5,5km
1. Gustav Lyckebäck 22.21
2. Sean Berglund 22.48
3. Eric Kling 23.02
4. Andreas Johnson 23.07
5. Per Edlund 25.16

Damer 5.5km
1. Elise Magnusson 24.34
2. Eva Möller 37.07
3. Carina Andersson 38.00

Ungdom 5.5km
1. Edwin Enquist 23.08

HD 12 3.0km
1. Maja Lyckebäck 13.24
2. Alexander Bohman 13.59
3. Wilmer Norman 14.59

HD10 lång 3.0km
1. Arvid Wistedt 15.12

HD 10 kort 1.8km
1. Lovisa Jägermar 7.25
2. Julia Norman 7.52
3. Stina Sörqvist 11.09
4. Oscar Sörqvist 12.39


Resultat Spattet 19/5

NamnBana A Bana B Bana C Bana D 
Gustav Lyckebäck12,15112.0017,5715,002
Johan Kug¨ler12,44212.1728.0835.275
Erik kling13,24312.4458,2966,006
Per Edlund13,34412.4048.2355,254
Per Toräng13.41512.576  6,097
Andreas Johnsson13,44612.3937,3424,491
Sean Berglund14,14714.3388,3275,213
Tommy Lindgren16,14815.23910,329  
Andreas Ilvieie17,04916.4710    
Magnus Norman 17,0810      
Bo Jansson17,221116.571210,43107,389
Marie Lyckebäck17,2412      
Gustav Runfeldt17,391318.2713    
Elise Magnusson19,221414.2179,168  
Erik Resare19.301521.331713,0212  
Maja Lyckebäck20,111616.471011,08116,518
Pelle Holm20,5917  14,02149,0710
Kajsa Hilmersson21,1218    13,4815
Joel Holm21,411922.4517    
Jakob Bohnan22,012021.141613,1613  
Sebastian Rönnholm23,292120.111515,2616  
Eva Möller24,202225.3820    
Wilmer Norman24,2423    16,3516
Jane Toberg30,2824    12,2113
Sixten Toräng30,3125    12,2113
Arvid Lundby31,3926  18,5317  
William Leijonspjuth  18.2713  Felstämpl 
Edvin Enkvist  22.48188.104Felstämpl 
Arvid Runfeldt  24.2219  10,4612
Alfred Smeds  47.5320  9,3411
Sixten von Dassen  54.1821    
Carina Andersson    15,2115  
Alexander Padoren    28,171816,5317
Wilhelm von Dassen    30,0319  
Matilda Smeds    30,332017,1418
Arvid Nistedt    43,0421  

O-Ringen Uppsala flyttas till 2021

Tyvärr meddelas det att O-Ringen Uppsala inte kommer att kunna genomföras i sommar, istället skjuts det fram till 25-31 juli 2021. Detta beror naturligtvis på den pågående Coronapandemin som gör det omöjligt att genomföra ett så stort arrangemang nu i sommar. Vi ser fram emot att dela glädjen med dig då!


Ur Spår!

I dessa tider när vi ska hålla avstånd och undvika folksamlingar är en promenad i skogen perfekt. Nu är den nya dragningen av 5 och 10 km spår skyltade. Ut och röra på dig är receptet.


Naturpasset ute NU

Finns att hämta på Drakegården och Sigtuna Sport Uteliv eller Järnhuset Märsta.


Nattugglan 2020

Resultat på egen sida