Ang Coronavirus och Sigtuna OK

Sigtuna OK följer rekommendationerna från Riksidrottsförbundet(RF) och Folkhälsomyndighetens(FH) riktlinjer. Sigtuna OK har som ambition att fortsätta hålla Hällsbostugan öppen enligt vanlig ordning och välkomnar förstås alla medlemmar som är friska. Frisk luft i skog och mark gör gott för kroppen.

VI UPPMANAR DIG SOM KÄNNER DIG DET MINSTA SJUK ATT STANNA HEMMA.

OBS: läs mera HÄR

Ungdomsträningarna börjar 14 april

Ungdomsträningarna (för grön/vit, gul, orange och violett grupp) börjar tisdagen den 14 april.


Ur Spår!

I dessa tider när vi ska hålla avstånd och undvika folksamlingar är en promenad i skogen perfekt. Nu är den nya dragningen av 5 och 10 km spår skyltade. Ut och röra på dig är receptet.


Naturpasset ute NU

Finns att hämta på Drakegården och Sigtuna Sport Uteliv eller Järnhuset Märsta.


Styrkegympan i Hällsboskolan inställd

ALL STYRKEGYMPA i Hällsboskolan på torsdagar ÄR INSTÄLLD FÖR VÅREN. Andra aktiviteter på torsdager meddelas på hemsidan och facebook.


Nattugglan 2020

Resultat på egen sida


Grattis Sean Berglund, vinnare av WinterCupen!

Sean Berglund, årets vinnare av WinterCupen

I söndags avgjordes finalen på WinterCupen 2019/2020 med 21 startande vid Skogstorp på norra Hällsbokartan. Gemensam start och först i mål segrade. Individuella banor för samtliga startande på mellan 2,2 km till 6,0 km, banlängden baserad på tidigare meriter i vinter!
Först i mål blev Sean Berglund, den enda som lyckades pricka in banläggarens  idealtid på 42 minuter! Starkt jobbat!
Tvåa blev sedan Per Edlund, ca 3 minuter efter Sean och med B-O och Elias Strömland på en delad tredje plats, endast 7 sekunder efter Per. Det var 6 löpare inom 2 minuter efter Per så det var väldigt hårt om topplaceringarna!
Totalt har 38 personer deltagit på WinterCupen’s 5 deltävlingar.

Plac.NamnTid
1Sean Berglund41.46
2Per Edund44.56
3B-0 Törnqvist45.03
3Elias Strömland45.03
4Eva Elnerud45.22
5J-O Wåhlberg40.13
6Birgitta Klang46.57
7Tommy Lindgren48.13
8Christian Foley40.26
9Elise Magnusson50.40
10Pelle Holm50,58
11Åsa Berg52.00
12Johan Kügler62,06
13Gustav Lyckebäck54.46
14Eva Skjöld65,14
15Emil Lindgren65.15
16P-Å Wåhlberg66.57
17Eva Möller72,42
 Eva von Heineutg.
 Marita Bergutg.
 Ann-Stina Nyström. LännaEgen bana
 Gun Inger SahlbergEgen bana

Resultat WinterCupen Etapp 4

Det var lite snålblåst och solen saknades för det mesta men deltagarna var gladare ändå. När sedan alla drog iväg mot startpunkten var det några som återvände snabbt för att bli kvitt lite för varma kläder. Sista man att ge sig iväg mot startpunkten var sedan först i mål, inte helt oväntat trots att denne sprang den långa banan. Några av föräldrarna gjorde sin bästa att matcha sig mot sina barn men åldern tar ut sin rätt. Medan funktionärerna väntade på den första målgången njöt de av varmdryck och förtäring inhandlade på plats medan några historier drogs. B-O hade sin vana trogen hittat på en hel del snurrande så det gällde att hålla koll på punkternas nummerföljd.  Bordet med det tre banvarianter var väl besökt under livlig diskussion om vägval.

TidPlac.PoängPoängPlats
KortL-O AnderssonEj start  6,5030
B-O TörnqvistEj start  29,0016
Eva von Heijneutg. 3,0025,2521
Dagny Gustavsson49,37211,0041,803
Lovisa BolanderEj start  8,8028
Birgitta Klang57,4349,3532,7511
Jan Olof Malm57,5058,0031,5014
Eva Möller61,3566,0022,0022
Marita Berg46,54111,0033,2510
Hanna57,0735,405,4031
  
MellanMarie Lyckebäck45,1248,5028,0019
Pelle HolmEj start  19,0024
Eva Skiöld61,5987,0030,0015
P-O Olofsson46,4158,0032,5012
Martyn PassmoreEj start  3,0033
J-O Wåhlberg56,3567,5033,509
Eva Elnerud57,0578,4034,206
Elise Magnusson42,30310,8033,807
Audry FoleyEj start  3,0033
Sofie Berglund38,2518,008,0029
Maria Olsson39,1429,509,5027
Lars Sköild62,0293,603,6032
LångaChristian Foley34,54110,0040,001
Per Edlund44,56211,4045,202
Kenneth Hermansson46,2259,6028,4018
Tommy Lindgren48,2869,0027,8020
Elias Strömland6,,49107,7035,104
Sean Berglund57,3389,1034,905
Stefan NordströmEj start  15,0025
Åsa Berg63,17117,1531,8513
Tobias Westbom58,1396,0013,2026
Johan Kügler44,1549,3528,6017
Gustav Lyckebäck42,11312,6033,608
Lars Landström52,4479,1021,2023

Dags att ropa grattis på 70-årsdagen

15 februari 1950 registrerades SigtunaOK som idrottsförening och höll sitt första styrelsemöte den 16 februari. Till helgen har det gått 70 år sedan dess. HURRA! Det ska vi fira till hösten då medverkande i O-Ringen har klarats av för tredje gången (1980, 2001 och 2020) och vi kan sikta mot framtiden. Är du nyfiken på det som hänt under de första 50 åren kan du bläddra i häftet som gavs ut 2000, klicka på bilden så öppnas PDFen.


O-Ringen nalkas

Det har nu blivit nytt år och det är året då Uppsala står som värd för världens största orienteringsarrangemang! Och Sigtuna OK är en av de klubbar som är med som funktionärer. 

Det innebär att vi alla tillsammans behöver hjälpas åt. Just du, dina familj och även grannar och vänner kan hjälpa till att skapa ett fantastiskt arrangemang! 

Har du redan anmält dig som funktionär? Stort tack! Kanske du har en granne eller släkting som också kan bidra? Fråga! Och be dem anmäla sig via länken nedan. (Man kan under detta år vara funktionärsmedlem i Sigtuna OK)

Har du ännu inte listat dig som funktionär? Gör det! Tillsammans kommer vi ordna ett härligt arrangemang men just du behövs om vi ska lyckas! Alla händer och all kunskap behövs under veckan! Lista dig på länken medan. 

https://oringen.mobilise.se/www2/Forms/ClerkForm/Clerk.aspx?arr=9088136&lang=SE

Detta arrangemang blir vår möjlighet att dra in några kronor till föreningen och dess aktiviteter detta år. Var med och dela glädjen i Uppsala i sommar! 

Har ni funderingar, så fråga! Hör av er. 

Tack för att ni alla bidrar och även hjälper till med att hitta fler funktionärer! 

Med vänlig hälsning, Sigtuna OK gm Marie Lyckebäck och Martyn Passmore