Resultat 2018

Resultat Grötkaveln, 2018-12-26

PlatsLagTid
1Christian o Agneta32 min
2Audrey o Åsa 35 min
3J-O / Lasse S o Gabriel 44 min
Lars Göran o Lasse L 9 kontroller
Gustaf o Eleonor 7 kontroller
Maja o Katrin 7 kontroller

Resultat Nattcupen nr 2, 2018-12-20

PlacNamnKlassTidDiff
3Per EdlundH21 (20)44:30+15:52
5Gustav LyckebäckH21 (20)51:46+23:08
8Kenneth HermanssonH21 (20)59:11+30:33
Jan-Olof MalmH21 (20)utgått
Stefan NordströmH21 (20)utgått

Resultat Luffarligan, 2018-11-28

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
25Jan-Olof MalmBana D (45)52:30+22:5421:52
32Eva ElnerudBana B (40)1:04:08+30:3416:02
68Eva von HeijneBana C (72)1:12:51+41:2322:04

Resultat Upplands Skogsflickors Höstblot, 2018-11-17

NamnOrganisationKlassBricknummer
Eva von HeijneSigtuna OKSkogsflickor12315

Resultat WinterCup Etapp 2 2018-12-16

Resultat WinterCupen 2018-19TotaltTotalt
 Etapp 1Etapp 2 
 TidPlac.TidPlacPoängPoängPlats
Kort
Jan Olof Malm61,248ej start6,5026
Marita Berg54,49652,10210,4518,708
Eva von Heijne51,174utg.3,0012,3516
Birgitta Klang54,53754,00310,8018,509
Carina Andersson62,049ej start6,0027
Dagny Gustavsson45,47150,50111,0022,002
Margareta Haraldsson54,295ej start8,8021
Hanna Eriksson46,542ej start9,5019
L-O Andersson94,4510ej start5,5028
Gun Inger Sahlbergutg.utg.3,006,0027
Mellan
Pelle Holmarrangörej start0,000,0030
Åsa Berg46,56352,1739,0018,907
Eva Elnerud52,59658,1169,0018,0011
Marie Lyckebäck50,244ej start9,3520
Martyn Passmore55,19761,5158,8016,5013
P-O Olofsson43,23146,22110,0020,005
Eva Skiöld58,23853,2548,5015,6514
Elias Strömland44,112felst.73,0012,5015
Audrey Foley51,315ej start8,8021
Lars Landström48,5629,5016,7012
Lars Sköild70,4885,205,2029
Lång
Per Edlund39,51343,53212,0022,801
Andreas Johnsson41,065ej start9,6018
Johan Kügler39,22244,2639,9020,354
Kenneth Hermansson46,427ej start8,4023
Stefan Nordströmej startej start
Tobias Westbom59,2410ej start6,6025
Tommy Lindgren46,52863,0159,6018,4010
Gustav Lyckebäck45,3654,00410,2019,206
Christian Foley29,38140,37111,0022,002
L P Björkman48,149ej start7,2024
Johan Hedin40,354ej start10,2017

Resultat Höstrusket Medel, 2018-11-25

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Eva von Heijnelånga (12)44:45+11:2510:54
8Eva ElnerudMellan (8)1:15:51+37:0928:30

Resultat WinterCupen Etapp 1, 2018-11-11

SI-nr.TidPlac.PoängPlats
KortJan Olof Malm2518961,2486,5025
Marita Berg2519054,4968,2518
Eva von Heijne1231551,1749,3511
Birgitta Klang206214954,5377,7020
Carina Andersson42702962,0496,0026
Dagny Gustavsson1056045,47111,001
Gunnar Berghej start
Margareta Haraldsson54,2958,8015
Lars Landström25950149,1637,2021
B-O Törnqvistej start
Hanna Eriksson46,5429,509
Marianne Sellgrenej start
MellanPelle Holm219951arrangör
Åsa Berg2519146,5639,907
Eva Elnerud35430952,5969,0013
Marie Lyckebäck44853550,2449,3511
Martyn Passmore90090155,1977,7020
P-O Olofsson58041643,23110,006
Eva Skiöld58,2387,1523
Elias Strömland44,1129,509
Audrey Fowley51,3158,8015
LångPer Edlund705362439,51310,803
Andreas Johnsson41,0659,608
Johan Kügler72010239,22210,454
Kenneth Hermansson78819946,4278,4017
Stefan Nordström7660718ej start
Maria Olssonej start
Tobias Westbom59,24106,6024
Gustav Küglerej start
Tommy Lindgren46,5287,8019
Gustav Lyckebäck45,369,0013
Christian Fowley29,38111,001
L P Björkman48,1497,2021
Johan Hedin40,35410,205

Resultat O-event, Dag 3, Zoorientering, 2018-11-11

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
35Fredrik SörqvistH21 (46)23:11+7:507:06

Resultat Novembertävlingarna Medel, 2018-11-11

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
 Marianne SellgrenD70 (2)ej start   
 Anders SellgrenH70 (21)ej start   

Resultat O-event, Dag 2, Downhill Sprint, 2018-11-10

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
46Fredrik SörqvistH21 (52)30:57+14:4911:03

Resultat Novembertävlingarna Lång, 2018-11-10

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Christian FoleyÖppen motion 9 (18)55:05+2:327:12
7Marianne SellgrenD70 (8)1:03:04+31:2121:35
7Anders SellgrenH70 (26)34:22+7:3010:38
21Per-Olof OlofssonH60 (30)57:32+17:5612:00
55Audrey FoleyÖppen motion 8 (57)1:18:14+46:2216:56

Resultat O-event, dag 1, Sprint by Night, 2018-11-09

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
34Fredrik SörqvistH21 (40)20:08+6:306:42

Resultat Höstlunken Patrull, 2018-11-04

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Matti NylundH40 (36)1:43:10+24:259:49
13Per EdlundH40 (36)1:52:24+33:3910:42
13Johan KüglerH40 (36)1:52:24+33:3910:42
39Stefan NordströmÖppen motion 8 (90)59:30+21:4212:16
60Eva ElnerudÖppen motion 8 (90)1:08:42+30:5414:09

 

Resultat Rodhenloppet Nattpatrull, 2018-11-03

PlacNamnKlassTidDiff
3Gustav LyckebäckH14 (4)27:51+1:56
3Maja LyckebäckD12 (4)33:17+13:28
4Elias StrömlandH14 (4)27:56+2:02
4Alva StrömlandD12 (4)33:18+13:30
7Marie LyckebäckD17 Kort (18)58:12+11:29
8Marie Nordvall StrömlandD17 Kort (18)58:13+11:31
23Robin LindénMixed U+V (26)52:22+26:30
24Ellen LindénMixed U+V (26)52:23+26:31
Stefan NordströmÖppen motion 8 (6)ej godkänd
Jakob NordströmMixed U+V (26)ej start
Stefan NordströmMixed U+V (26)ej start

Resultat Oktoberracet, 2018-10-28

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (9)25:2412:30
2Matilda SmedsInskolning (2)1:01:52+33:5440:10
2Anders SellgrenH70 (32)30:31+4:2310:40
4Eva von HeijneD75 (9)47:00+21:3623:09
6Maja LyckebäckD10 (10)21:55+9:0311:58
7Ellen LindénD10 (10)23:06+10:1412:37
8Christin FoleyÖppen motion 8 (48)39:57+7:538:42
8Gustav LyckebäckH14 (26)25:05+6:018:59
8Marie LyckebäckD45 (21)34:22+8:5211:31
10Per EdlundH50 (41)28:34+6:168:04
24William LeijonspjuthH14 (26)48:52+29:4817:30
24Per-Olof OlofssonH60 (35)39:53+12:4211:29
28Bengt-Olov TörnqvistH70 (32)49:44+23:3617:23
33Audrey FoleyÖppen motion 7 (48)1:00:08+29:2118:37
34Per-Åke HolmH60 (35)52:01+24:5014:59
Marita BergD65 (15)ej godkänd
Marianne SellgrenD70 (10)utgått
Kenneth HermanssonH50 (41)ej start
Stefan NordströmH50 (41)ej start

Resultat Skogskarlsmatch Uppland – Gästrikland, 2018-10-27

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Per-Åke HolmH60 (7)55:26+17:5015:47
12Jan-Olof MalmH75 (13)47:27+13:1318:36

Resultat Arosträffen ,2018-10-27

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Marianne SellgrenD70 (7)51:08+18:5219:00
6Eva ElnerudD60 (7)1:03:43+37:3322:26
Anders SellgrenH70 (12)ej start

Resultat Vilselöpet, 2018-10-21

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Anders SellgrenH70 (19)46:17+4:3911:39
8Marianne SellgrenD70 (14)1:06:26+32:2222:31

Resultat Daladubbeln, Individuella Öppna Klasser, Dag 2, 2018-10-21

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
32Elise MagnussonÖppen motion 552:09+16:3510:29
32Elin FornanderÖppen motion 345:46+13:0011:21
33Malin EdmanÖppen motion 345:49+13:0311:22
41Tobias af GeijerstamÖppen motion 347:22+14:3611:45
41Ellen LindénÖppen motion 144:00+16:0915:29
96Felix WilhelmÖppen motion 31:18:12+45:2619:24

Resultat Daladubbeln, Patrull, 2018-10-21

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
67Gustav Lyckebäck /Elias StrömlandH14 (131)2:07:49+44:1716:29
88Alva Strömland /Emelie WilhelmD12 (124)2:25:24+1:06:2431:16
98Erik Resare /Liv BoshuisH12 (126)2:32:56+1:29:3632:57
109William Leijonspjuth /Sean BerglundH14 (131)3:19:44+1:56:1225:46

Resultat Daladubbeln, Individuella Öppna Klasser, 2018-10-20

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
23Ellen LindénÖppen motion 133:07+14:3219:35
37Tobias af GeijerstamÖppen motion 542:08+16:3113:17
94Malin EdmanÖppen motion 51:04:16+38:3920:16
94Elin FornanderÖppen motion 51:04:16+38:3920:16
Felix WilhelmÖppen motion 3ej godkänd

Resultat Daladubbeln, Stafett, 2018-10-20

PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlpl
49Sigtuna OK / Länna IF 2D1056:51
1. Alma Wessel37:0464+23:4937:0464
2. Maja Lyckebäck19:4726+5:1756:5149
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlpl
49Sigtuna OK / Länna IF 2D1056:51
1. Alma Wessel37:0464+23:4937:0464
2. Maja Lyckebäck19:4726+5:1756:5149-15
65Sigtuna OK 1H1451:23
1. Gustav Lyckebäck24:4377+7:3524:4377
2. Elias Strömland26:4062+9:2451:2365-12
90Sigtuna OK 3H141:01:13
1. Jakob Nordström27:3694+10:2827:3694
2. Elise Magnusson33:3799+16:211:01:1390-4
94Sigtuna OK 1H121:13:49
1. Erik Resare37:5397+21:2937:5397
2. Liv Boshuis35:5688+19:541:13:4994-3
96Sigtuna OK 1D121:23:14
1. Alva Strömland41:45104+22:5241:45104
2. Emelie Wilhelm41:2990+22:161:23:1496-8
116Sigtuna OK 2H141:20:27
1. Sean Berglund40:03126+22:5540:03126
2. William Leijonspjuth40:24113+23:081:20:27116-10

Resultat Roslagsveteranerna, 2018-10-18

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Eva ElnerudBana B (36)48:43+8:5213:31
14Jan-Olof MalmBana C (31)51:41+14:0918:27
24Per-Åke HolmBana B (36)55:00+15:0915:16
29Bengt-Olov TörnqvistBana B (36)1:01:30+21:3917:05
30Martyn PassmoreBana B (36)1:02:13+22:2217:16
35Agneta SörqvistBana B (36)1:21:17+41:2622:34

Resultat Luffarligan, 2018-10-17

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
31Eva ElnerudBana B (38)1:04:49+29:4714:43

Resultat Natt KM, 2018-10-16

Herrar 5.5 km
Per Edlund47:51
Johan K.50:03
Stefan N.73:05
Utom tävlan banläggare
Tommy L.56:50
Damer 4.1 km
Maria48:05
Marie L50:44
Anni H.50:45
Herrar 2.8 km
Pelle36:18
J-O Malm56:44
LOA107:05
B-Ofelst.
Damer 2.8 km
MarianneUtgått
Ungdom D12 1.9 km
Alva15:26
Maja15:57
Liv Boishius20:52
Emelie W23:11
Liv L29:54
Ungdom H12 1.9 km
Sebastian17:24
Erik23:20
Wilmer Norman26:12
Vilmer31:35
Utom tävlan
Eskil22:32
Arvid22:32
Alfred25:04
Alexander25:07
Ungdom D14 2.8 km
Lovisa25:31
Elise26:13
Ungdom H14 2.8 km
Gustav20:40
Elias21:18
Emil N36:50
Tobias40:59
William Lsaknar tid

Resultat Helg utan älg, 2018-10-14

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Anders SellgrenH70 (72)50:17+11:0311:51
20Marianne SellgrenD70 (54)57:09+23:1718:19

Resultat Veterantouren, 2018-10-11

41Agneta SörqvistMellan 3,7 (46)1:09:50+37:28
Hans SelanderKort 2,6 (33)ej start

Resultat 25mannamedeln, 2018-10-07

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Dagny GustavssonD75 (10)40:59+0:2817:39
4Anders SellgrenH70 (42)32:52+4:3510:04
11Marianne SellgrenD70 (14)54:38+21:2821:00
16Christian FoleyÖppen motion 8 (135)34:40+8:306:59
20Jan-Olof MalmH75 (30)53:02+22:2118:21
24Eva ElnerudD60 (32)47:17+19:5816:21
39Adrey FoleyÖppen motion 5 (135)47:15+21:2114:19
Stefan NordströmH50-2 (82)ej start
Kenneth HermanssonH50-2 (82)ej start

Resultat Motionsorientering 25manna, 2018-10-06

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Christian FoleyÖppen motion 10 (50)42:52+10:527:14
99Marie TegnefjordÖppen motion 5 (123)1:13:02+45:2822:28
100Annett BackhansÖppen motion 5 (123)1:13:06+45:3222:29
101Annelie LindbladÖppen motion 5 (123)1:13:07+45:3322:29
104Martyn PassmoreÖppen motion 7 (176)56:26+26:3715:47
150Lars SköldÖppen motion 7 (176)1:10:25+40:3619:41

25manna, 2018-10-06

PlacBenNamnStr.tidStr.plStr.diffTidVx.PlacDiff
220 Sigtuna OK25manna (366)  7:43:44  
 1Maria Olsson42:17140+7:5442:17140 
 2Johan Kügler1:02:34310+24:211:44:51260+120
 3Kenneth Hermansson44:381008+22:282:29:29293+33
 3Per-Åke Holm49:001143+26:502:33:51293+33
 3Gunnar Bergh52:111233+30:012:37:02293+33
 3Martyn Passmore1:08:251402+46:152:53:16293+33
 4Jakob Nordström19:23461+14:492:53:14274-19
 4Anna-Lena Nylund29:071283+24:332:58:36274-19
 4Elise Magnusson25:201097+20:463:02:22274-19
 4Elias Strömland20:19586+15:453:13:35274-19
 5Tommy Lindgren56:261126+24:313:49:40253-21
 5Fredrik Sörqvist53:02982+21:073:51:38253-21
 5Claes Berglund51:12904+19:173:53:34253-21
 5Andreas Johnson51:14906+19:194:04:49253-21
 6Eva Elnerud48:54996+23:204:38:34255+2
 6Åsa Berg39:09534+13:354:43:58255+2
 6Eva Sköld1:02:171297+36:434:53:55255+2
 6Audrey Foley1:04:121319+38:384:57:46255+2
 7Stefan Nordström51:18942+24:205:29:52231-24
 7Lucas Rohdin53:161010+26:185:37:14231-24
 7Gustav Kügler44:20627+17:225:38:15231-24
 7Matti Nylund45:20685+18:225:43:06231-24
 23Gustav Lyckebäck40:59233+20:086:24:05224-7
 24Marie Lyckebäck46:35167+16:167:10:40217-7
 25Per Edlund42:35298 7:43:44220+3

Resultat Roslagsveteranerna, 2018-10-04

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Leif BergMellan (43)45:12+10:4713:03
14Martyn PassmoreLånga (16)1:09:14+33:0616:10
14Jan-Olof MalmKorta (29)50:29+12:4521:23
15Eva ElnerudLånga (16)1:27:57+51:4920:32
18Per-Åke HolmMellan (43)47:11+12:4613:38
30Bengt-Olov TörnqvistMellan (43)56:02+21:3716:11
31Marita BergMellan (43)56:30+22:0516:19

Resultat VÖOL-dubbeln dag 2, 2018-09-30

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (7)24:4511:14
2Margareta HaraldssonD70 (9)33:55+4:1212:59
2Anders SellgrenH70 (22)30:28+2:119:04
5Marita BergD65 (6)35:44+6:2513:41
7Åsa BergD40 (10)29:38+4:128:19
8Marianne SellgrenD70 (9)52:20+22:3720:03
8Kenneth HermanssonH50 (20)31:47+8:128:43
15Leif BergH70 (22)46:39+18:2213:53
15Stefan NordströmH50 (20)37:30+13:5510:18
21Anna-Lena NylundÖppen motion 5 (26)1:03:00+36:0321:17
29Matti NylundÖppen motion 8 (46)50:56+24:1911:36

Resultat Upplands Cup 2018

Resultat från finalen på Vallentuna-Össebys tävling
Tid räknat på fjärde löparen i mål

PlaceringLagnamnLag nrTid efter
1HårThorkarna100:00:00
2HoppThornen500:02:26
3Rodhen ur 178,7569200:03:08
4TårThorna300:03:29
5Linnés gröna grodor700:03:55
6Linnés vingummin1300:04:25
7Linnés fruktnappar400:05:42
8Lännakatten1200:06:08
9L-100’s Långituder900:10:10
10Linnés lakritsfiskar800:11:00
11Linnés ferraribilar1600:11:20
12Rodhen elit2400:12:08
13Rånäsarna1100:13:50
14DaThorerna1900:14:01
15Linnés klubbor1000:16:03
16Sigtunas Citronsoftare1700:20:08
17Linnés skumbananer1500:21:19
18Älgarna från Rasbo2200:21:32
19Björnarna från Rasbo2100:23:39
20RullandestEnen1800:28:36
21SnabbabEnen2500:28:58
22Linnés hallonbåtar2000:32:21
23Sigtunas supersnabba skogsspurtare3200:32:57
24Lännas leoparder2800:34:46
25Rånissarna3400:40:15

Resultat VÖOL-dubbeln dag 1, 2018-09-29

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid
1 Maja Lyckebäck D10 UC 3 (9) 27:36   10:36
1 Dagny Gustavsson D75 (7) 26:09   11:49
2 Ulrika Lundberg Öppen motion 1 (6) 29:30 +6:42 11:20
2 Anders Sellgren H70 (23) 28:07 +0:55 9:18
3 Elise Magnusson D10 UC 2 (10) 30:08 +7:20 11:40
3 Gustav Lyckebäck D12 UC 2 (6) 21:58 +1:51 8:36
3 Margareta Haraldsson D70 (8) 39:55 +10:03 16:54
4 Emelie Wilhelm D12 UC 1 (16) 37:35 +16:20 14:23
4 Lovisa Bolander H10 UC 3 (17) 33:17 +12:42 12:54
4 Jakob Nordström D12 UC 3 (7) 37:28 +15:01 13:58
5 Wilmer Norman U2 (26) 25:31 +3:27 9:48
5 Elias Strömland D12 UC 2 (6) 28:29 +8:22 11:10
6 Alva Strömland D16 UC 1 (6) 38:53 +15:03 13:59
6 Liv Boshuis D14 UC 2 (7) 38:54 +16:32 15:15
6 Arvid Lundberg U2 (26) 25:37 +3:33 9:51
6 William Leijonspjuth D12 UC 1 (16) 45:24 +21:05 17:23
6 Tobias af Geijerstam D12 UC 3 (7) 45:25 +22:58 16:56
7 Emil Nylund D12 UC 1 (16) 45:28 +21:09 17:25
8 Olov Magnusson Öppen motion 5 (33) 52:30 +18:59 13:33
8 Marie Lyckebäck D45 (12) 36:28 +7:54 10:37
10 Per Eriksson D12 UC 1 (16) 1:05:06 +40:47 24:56
13 Jakob Bohman U2 (26) 35:15 +13:11 13:33
15 Jan-Olof Malm H75 (25) 53:11 +19:26 17:36
15 Per Edlund H50 (29) 32:25 +7:58 8:05
16 Niklas Nyström U2 (26) 36:14 +14:10 13:56
16 Per-Åke Holm H60 (17) 40:02 +14:10 11:40
20 Kenneth Hermansson H50 (29) 36:27 +12:00 9:05
23 Stefan Nordström H50 (29) 41:26 +16:59 10:19
50 Lars-Olov Andersson Öppen motion 7 (57) 1:21:49 +58:07 25:19
  Bengt-Olov Törnqvist Öppen motion 7 (57) ej godkänd   
  Eva Elnerud D60 (6) ej godkänd   
  Arvid Runfeldt H10 UC 2 (15) ej start   
  Marianne Sellgren D70 (8) ej start   

Resultat Roslagsveteranerna, 2018-09-27

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Eva ElnerudLång (9)1:12:43+34:2715:54
5Martyn PassmoreLång (9)1:13:20+35:0416:02
6Per-Åke HolmLång (9)1:14:26+36:1016:17
13Lars-Olov AnderssonKort (20)57:28+15:5222:53
16Leif BergMellan (23)56:25+14:2716:09
19Margaretha HaraldssonMellan (23)1:00:53+18:5517:26
21Bengt-Olov TörnqvistMellan (23)1:04:10+22:1218:23

Resultat DM, lång, Skåne, 2018-09-23

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Roland BäcklinÖppen motion 7 (72)28:40+3:518:49

Resultat DM stafett 2018

Plac Namn Klass Strtid Strpl Strdiff Tid
1 Sigtuna OK 1 D200 (2)       01:58:33
  1. Eva Elnerud   49:31:00 1   49:31:00
  2. Margareta Haraldsson   35:39:00 1   01:25:10
  3. Dagny Gustavsson   33:23:00 1   01:58:33
3 Sigtuna OK 1 H14 (4)       02:00:25
  1. Gustav Lyckebäck   35:18:00 2 +4:26 35:18:00
  2. Elise Magnusson   32:29:00 3 +6:41 01:07:47
  2. William Leijonspjuth   37:51:00 5 +12:03 01:10:20
  2. Sean Berglund   37:54:00 6 +12:06 01:10:23
  3. Elias Strömland   52:38:00 3 +21:47 02:00:25
3 Sigtuna OK 1 D120 (5)       02:08:47
  1. Marie Lyckebäck   41:37:00 4 +11:24 41:37:00
  2. Åsa Berg   37:34:00 4 +6:41 01:19:11
  3. Eva Sköld   49:36:00 3 +13:04 02:08:47
4 Sigtuna OK 1 D12 (5)       02:09:38
  1. Maja Lyckebäck   32:06:00 4 +5:21 32:06:00
  2. Emelie Wilhelm   41:21:00 4 +17:06 01:13:27
  3. Alva Strömland   56:11:00 4 +25:33 02:09:38
9 Sigtuna OK 1 H150 (13)       02:43:52
  1. Johan Kügler   51:34:00 5 +10:18 51:34:00
  2. Kenneth Hermansson   44:55:00 7 +10:41 01:36:29
  3. Stefan Nordström   01:07:23 11 +26:27 02:43:52
  Sigtuna OK 1 H200 (2)       ej godkänd
  1. Per-Åke Holm   41:11:00 2 +4:50 41:11:00
  2. Lars-Olov Andersson   51:56:00 1   01:33:07
  3. Martyn Passmore   ej godkänd     ej godkänd

Resultat DM Uppland, 2018-09-23

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Christian FoleyÖppen Motion 9 (10)1:10:03+16:359:19
6Alfred SmedsÖppen Motion 1 (22)30:19+7:4116:02
11Olov MagnussonÖppen Motion 5 (17)1:17:09+24:5223:01
12Annette BackhansÖppen Motion 5 (17)1:26:07+33:5025:42
12Annelie LindbladÖppen Motion 5 (17)1:26:07+33:5025:42
14Magnus LundbergÖppen Motion 3 (24)57:51+20:4218:46
15Ulrika LundbergÖppen Motion 3 (24)57:59+20:5018:49
Vilhelm LundbergÖppen Motion 3 (24)ej godkänd
Arvid LundbergÖppen Motion 3 (24)ej godkänd
Audrey FoleyÖppen Motion 8 (27)ej godkänd

Resultat Barkenträffen, 2018-09-23

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Anders SellgrenH70 (12)30:21+3:0210:27
6Marianne SellgrenD70 (7)49:27+15:2219:42

Resultat DM medel Uppland, 2018-09-22

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (3)29:2612:18
2Marita BergD65 (3)44:39+9:0415:30
2Maja LyckebäckD10 (13)17:06+3:298:06
3Olov MagnussonÖppen motion 5 (34)45:26+2:0813:28
4Gustaf RunfeldtÖppen motion 3 (14)28:16+6:4711:02
5Margareta HaraldssonD70 (9)48:04+13:0517:44
5Anders SellgrenH70 (13)42:24+7:5212:55
6Marianne SellgrenD70 (9)50:54+15:5518:46
6Marie LyckebäckD45 (13)37:45+5:5810:41
8Bengt-Olov TörnqvistH70 (13)50:20+15:4815:20
9Åsa BergD40 (12)51:27+22:0613:30
10Per-Åke HolmH60 (12)59:59+30:0015:44
10Emelie WilhelmD12 (21)24:23+8:4711:57
11Jan-Olof MalmH75 (12)1:14:31+28:3122:59
11Gustav LyckebäckH14 (26)29:48+10:3010:08
11Edwin EnquistH12 (17)21:30+9:2010:32
12Alva StrömlandD12 (21)25:52+10:1612:40
13Emeile RunfeldtÖppen motion 5 (34)58:11+14:5317:15
15Liv BoshuisD12 (21)28:32+12:5613:59
15Arvid LundbergU2 (31)23:56+7:5111:20
17Elias StrömlandH14 (26)40:45+21:2713:51
17Malin BoshuisU1 (25)21:41+10:3415:42
19Niklas NyströmU2 (31)25:08+9:0311:54
21William LeijonspjuthH14 (26)52:00+32:4217:41
23Tobias af GeijerstamH14 (26)56:33+37:1519:14
24Arvid RunfeldtH10 (33)21:08+8:2810:00
24Sean BerglundH14 (26)1:03:38+44:2021:38
Stefan NordströmH50 (25)ej godkänd
Elise MagnussonD14 (15)ej godkänd
Leif BergH70 (13)ej start
Erik ResareH12 (17)ej start
Wilmer NormanU1 (25)ej start

Resultat Roslagsveteranerna, 2018-09-20

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Leif BergMellan (38)44:13+8:1811:38
12Eva ElnerudMellan (38)44:34+8:3911:43
17Per-Åke HolmMellan (38)46:48+10:5312:18
19Martyn PassmoreMellan (38)47:59+12:0412:37
24Lars-Olov AnderssonKort (36)57:07+24:0519:41
28Bengt-Olov TörnqvistMellan (38)53:16+17:2114:01
33Marita BergMellan (38)58:13+22:1815:19

Resultat Veteran SM lång, 2018-09-16

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
20Margareta HaraldssonD70 (37)49:16+17:4015:35

Resultat Waxholms OK, 2018-09-16

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Anders SellgrenH70 (26)45:32+11:5811:21
5Marianne SellgrenD70 (9)1:05:11+25:2821:09
7Åsa BergD40 (11)1:08:35+26:5313:34
7Eva ElnerudD60 (9)44:00+4:1112:30
9Marita BergD65 (9)1:15:49+30:5721:32
17Leif BergH70 (26)58:40+25:0614:37

Resultat Veteran SM Medel, 2018-09-15

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
31Margareta HaraldssonD70 (46)45:49+21:1718:15

Resultat OK Österåker, 2018-09-15

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (4)30:2114:31
2Anders SellgrenH70 (27)29:47+2:439:29
3Eva ElnerudD60 (6)31:07+3:2612:15
7Marianne SellgrenD70 (8)1:10:37+35:3729:25

Resultat Roslagsveteranerna, 2018-09-13

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Leif BergMellan (21)43:47+2:3614:07
7Eva ElnerudLånga (9)1:06:52+21:1115:52

Resultat Linnéklassikern Lång, 2018-09-09

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Christian FoleyÖppen motion 9 (18)1:04:238:36
1Olov MagnussonÖppen motion 3 (25)24:158:21
2Maja LyckebäckD10 (23)26:13+4:4010:16
2Liv BoshuisU2 kort (48)19:44+0:588:48
2Anders SellgrenH70 (17)44:07+4:0011:25
4Eva ElnerudD60 (6)1:07:40+23:1519:57
6Per ErikssonU3 kort (13)39:22+20:0016:16
6Marie LyckebäckD45 (8)50:50+18:4011:41
6Erik ElleforsU2 kort (48)25:18+6:3211:17
10Johanna SköldU3 kort (13)49:14+29:5220:20
10Elise MagnussonD14 (23)50:57+17:4313:09
10Leif BergH70 (17)55:07+15:0014:16
12Alfred SmedsU2 kort (48)28:07+9:2112:33
12Gustav LyckebäckH14 (30)45:27+14:0711:32
13Johan KüglerH45 (21)1:02:28+17:049:55
18Ann-Sofie ElleforsÖppen motion 3 (25)49:37+25:2217:06
18Stefan NordströmH50 (24)1:14:46+29:0412:14
18Erik ResareH12 (26)38:13+19:1613:10
22Elias StrömlandH14 (30)1:05:01+33:4116:30
25Tobias af GeijerstamH14 (30)1:22:40+51:2020:58
26Emelie WilhelmD12 (28)1:16:25+50:1426:21
26Sean BerglundH14 (30)1:36:14+1:04:5424:25
27Audrey FoleyÖppen motion 8 (46)1:06:52+34:2015:05
36Niklas NyströmU2 kort (48)37:54+19:0816:55
Wilmer NormanU1 (40)ej godkänd
Alva StrömlandD12 (28)ej godkänd
Bengt-Olov TörnqvistH70 (17)ej godkänd
Emil NylundH14 (30)ej start
Marianne SellgrenD70 (10)ej start
Jakob NordströmH14 (30)ej start
Eva von HeijneD75 (5)ej start
William LeijonspjuthH14 (30)ej start
Edwin EnquistH12 (26)ej start
Lovisa BolanderD14 (23)ej start
Jakob BohmanU2 kort (48)ej start
Arvid LundbergU2 kort (48)ej start

Resultat Linnéklassikern medel, 2018-09-08

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Christian FoleyÖppen motion 847:33+11:279:42
5Marita BergD6553:40+11:4921:07
6Per EdlundH5031:14+4:578:47
7Eva ElnerudD6052:31+20:3720:40
13Jan-Olof MalmH7551:37+21:0720:53
17Leif BergH7047:56+16:3115:52
18Per-Åke HolmH601:01:29+32:5717:46
28Audrey FoleyÖppen motion 81:42:12+1:06:0620:51
Eva von HeijneD75ej godkänd
Åsa BergD40ej start

Resultat Skärgårdsdubbeln, 2018-09-08

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Marianne SellgrenD70 (6)1:04:33+25:5922:06
6Anders SellgrenH70 (16)51:45+7:5212:37

Resultat Roslagsveteranerna, 2018-09-06

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Per-Åke HolmLånga (9)1:27:31+31:5420:07
8Eva ElnerudLånga (9)1:35:16+39:3921:54
10Leif BergMellan (23)1:01:27+11:5318:07
10Jan-Olof MalmKorta (20)1:00:06+21:5025:08
16Bengt-Olov TörnqvistMellan (23)1:08:00+18:2620:03
18Lars-Olov AnderssonKorta (20)1:21:50+43:3434:14

Resultat Tyresöorienteringen, 2018-09-02

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Anders SellgrenH70 (15)57:54+3:2814:22
2Eva von HeijneD75 (5)1:05:45+18:1221:25
3Eva ElnerudD60 (10)55:25+10:2215:31
Marianne SellgrenD70 (12)ej godkänd

Resultat Öppet Roslagsmästerskap medeldistans, 2018-09-01

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Eva ElnerudD60 (3)40:42+8:3816:24
2Kenneth HermanssonH50 (12)37:31+6:1711:36
4Eva von HeijneD70 (6)1:04:22+24:5725:57
10Per-Åke HolmH60 (14)40:37+14:0515:09
13Jan-Olof MalmH70 (16)1:26:40+52:3432:20

Resultat Åkers IF 100-årstävling, 2018-09-01

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (6)25:5812:14
4Marianne SellgrenD70 (9)50:18+18:0419:11
12Anders SellgrenH70 (17)32:40+12:1812:16

Resultat Ungdoms-SM, Lång, 2018-09-01

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Gustav KüglerH16 (107)återbud

Resultat Ungdoms-SM, Sprint, 2018-08-31

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Gustav KüglerH16 (108)ej start

Resultat Roslagsveteranerna, 2018-08-30

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Eva ElnerudLång (7)1:19:12+45:1417:15
11Leif BergMellan (39)50:38+14:1214:35
26Gunnar BerghMellan (39)1:01:27+25:0117:42
27Martyn PassmoreMellan (39)1:02:19+25:5317:57
28Eva von HeijneMellan (39)1:03:36+27:1018:19
32Bengt-Olov TörnqvistMellan (39)1:10:46+34:2020:23
Marita BergMellan (39)ej godkänd
Jan-Olof MalmKort (27)ej godkänd

Resultat KM 2018

D10
Maja Lyckebäck 27.38
Liv Boshuis 29.04
H10
Erik Resare 25.56
Jakob Bohman 29.18
Arvid Runfeldt 32.42
Alexander Lööw 57.54
Alexander Padorin 57.55
Niklas Nyström ej.k
D14
Lovisa Bolander 48.41
Elin Fornander 48.45
Elise Magnusson ej.g
H14
Gustav Lyckebäck 34.40
Elias Strömland 48.38
Emil Nylund 51.07
Sean Berglund 54.04
Per Ericsson ej.k
D40
Åsa Berg 46.23
D45
Marie Lyckebäck 40.12
Eva Sköld 53.53
H50
Per Edlund 30.59
Stefan Nordström 40.36
Matti Nylund 41.30
Kenneth Hermansson 44.32
D60
Eva Elnerud 44.23
Ingrid Bergh ej.g
H70
Gunnar Bergh 45.13
Leif Berg 47.59
Martyn Passmore 48.54
Lars-Göran Sörqvist 86.35
Bengt-Olov Törnqvist ej.k
D70
Dagny Gustavsson 45.26
Eva von Heijne 60.06
Agneta Sörqvist 66.02
H75
Jan-Olof Malm 61.36
Lars-Olov Andersson 76.58

Resultat Lång-DM 2018

1Maja LyckebäckD1017:17
1Dagny GustavssonD7545:28
1Wilmer NormanU115:32
1William LeijonspjuthU3L42:11
2Marita BergD651:01:23
2Marianne SellgrenD701:06:33
2Pia BolanderÖM119:19
3Anders SellgrenH7048:31
4Agneta SörqvistD701:14:40
4Erik ElleforsU2K21:26
6Johanna SköldU3K1:34:04
6Eva ElnerudD601:02:20
6Leif BergH701:04:00
6Per EdlundH5043:39
7Per-Åke HolmH601:27:02
8John StrömlandÖM341:00
8Bengt-Olov TörnqvistH701:16:41
9Jan-Olof MalmH751:09:47
9Lars Göran SörqvistH701:35:59
10Lovisa BolanderD1454:44
11Åsa BergD401:15:54
11Arvid RunfeldtH1020:52
12Jakob BohmanU2K31:50
14Elise MagnussonD1459:06
14Elias StrömlandH1458:30
15Alva StrömlandD1256:36
16Gustaf RunfeldtÖM51:07:01
16Emelie WilhelmD121:00:59
16Emil NylundH141:02:44
18Kenneth HermanssonH5053:50
20Niklas NyströmU2K38:03
21Erik ResareH1249:33
21Emelie RunfeldtÖM51:11:25
26Stefan NordströmH501:07:07
28Lars-Olov AnderssonÖM71:17:24
Eva von HeijneD75ej g.k
Liv BoshuisD12ej g.k
Matti NylundH50ej g.k
Tobias af GeijerstamH14ej g.k

Resultat DM Natt, 2018-08-24

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Marianne SellgrenD70 (2)1:24:32+13:5524:47
6Per EdlundH50 (17)1:11:38+11:459:59
8Kenneth HermanssonH50 (17)1:14:37+14:4410:24
13Stefan NordströmH50 (17)1:35:34+35:4113:19

Resultat Roslagsveteranerna, 2018-08-23

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Per-Åke HolmMellan (31)40:52+4:1911:24
11Jan-Olof MalmKorta (23)44:01+10:4216:48
12Eva ElnerudLånga (14)1:06:25+31:0114:39
19Eva von HeijneKorta (23)51:40+18:2119:43
21Lars-Olov AnderssonKorta (23)56:57+23:3821:44
28Agneta SörqvistMellan (31)58:57+22:2416:27
29Bengt-Olov TörnqvistMellan (31)1:09:27+32:5419:23

Resultat Långhundradubbeln Lång, 2018-08-19

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (6)39:2013:30
1Maja LyckebäckD10 (11)33:4313:04
2Eva von HeijneD75 (6)45:37+6:1715:40
2Maria Kvickström EnquistÖppen motion 2 (4)52:37+13:4915:56
3Eva ElnerudD60 (7)43:23+4:2812:19
3Arvid LundbergU2 lång (4)1:20:43+27:2024:27
3Anders SellgrenH70 (24)45:33+6:4810:53
5Edwin EnquistH12 (11)43:11+7:3713:12
5Margareta HaraldssonD70 (12)45:15+7:0315:32
7Marita BergD65 (8)1:07:18+28:0119:07
8Åsa BergD40 (10)1:02:15+20:3816:17
8Gustav LyckebäckH14 (25)39:51+10:3010:25
9Marie LyckebäckD45 (14)49:01+12:4910:46
10Gustav KüglerH16 (10)1:09:11+33:2912:40
12Lovisa BolanderD14 (16)57:27+26:0015:02
14Jakob NordströmH14 (25)45:24+16:0311:53
16Erik ElleforsU1 (22)31:44+15:1216:42
17Elias StrömlandH14 (25)55:40+26:1914:34
19Matti NylundÖppen motion 9 (26)1:21:31+28:1511:10
19Leif BergH70 (24)1:04:23+25:3815:24
21William LeijonspjuthH14 (25)1:24:05+54:4422:00
23Johan KüglerH45 (29)1:15:28+31:5111:35
24Stefan NordströmH50 (27)1:17:39+36:0612:46
26Per-Åke HolmÖppen motion 7 (50)43:04+14:5414:47
Magnus LundbergÖppen motion 2 (4)ej godkänd
John StrömlandÖppen motion 1 (5)ej godkänd

Resultat Långhundradubbeln medel, 2018-08-18

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (10)38:3514:20
3Eva von HeijneD75 (10)48:09+9:3417:53
3Margareta HaraldssonD70 (13)41:35+7:5515:27
6Marita BergD65 (12)42:47+9:5615:54
8Marie LyckebäckD45 (24)31:42+4:4410:27
8Per EdlundH50 (37)29:03+2:057:48
10Eva ElnerudD60 (12)57:42+30:3121:26
10Leif BergH70 (28)36:42+9:0212:06
16Alfred SmedsU2 (26)27:46+9:4414:50
19Eva SköldD45 (24)39:53+12:5513:09
19Jan-Olof MalmH75 (23)1:00:09+22:1419:51
22Kenneth HermanssonH50 (37)37:32+10:3410:05
30Per-Åke HolmH60 (34)52:47+22:2614:11
31Per-Olof OlofssonH60 (34)59:26+29:0515:58
35Stefan NordströmH50 (37)48:48+21:5013:07
47Bengt-Olov TörnqvistÖppen motion 7 (61)55:57+34:3318:27
50Lars-Olov AnderssonÖppen motion 7 (61)1:00:55+39:3120:06
51Agneta SörqvistÖppen motion 7 (61)1:03:31+42:0720:57
Anders SellgrenH70 (28)ej godkänd

Resultat DM, lång, 2018-08-18

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Marianne SellgrenD70 (1)ej godkänd

Resultat Roslagsveteranerna, 2018-08-16

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Gunnar BerghKort (43)49:53+0:5815:06
9Eva ElnerudMellan (26)50:26+13:2111:27
12Bengt-Olov TörnqvistKort (43)59:08+10:1317:55
13Agneta SörqvistKort (43)1:01:35+12:4018:39
14Per-Åke HolmMellan (26)57:09+20:0412:59
19Martyn PassmoreMellan (26)1:04:01+26:5614:32
22Marita BergMellan (26)1:09:24+32:1915:46
26Margareta HaraldssonKort (43)1:11:09+22:1421:33
28Lars-Olov AnderssonKort (43)1:12:30+23:3521:58
30Eva von HeijneKort (43)1:14:28+25:3322:33
Jan-Olof MalmKort (43)ej godkänd

Resultat Rodhenmedeln, 2018-08-12

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (6)24:1011:50
2Eva ElnerudD60 (6)35:28+1:0811:17
3Eva von HeijneD75 (6)35:59+11:4917:38
5Marianne SellgrenD70 (6)54:32+20:5221:23
14Kenneth HermanssonH50 (23)38:46+13:2710:26
18Lars-Olov AnderssonÖppen motion 7 (20)1:03:31+39:0021:18
19Stefan NordströmH50 (23)47:16+21:5712:44
Margareta HaraldssonÖppen motion 7 (20)ej godkänd

Resultat Rimbo/Rånäs Sprintcup Etapp 4, 2018-08-07

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Per-Åke HolmH 14-60 (30)21:59+7:419:21
13Eva ElnerudD 14-50 (24)17:17+3:578:33
15Jan-Olof MalmH 14-60 (30)25:57+11:3911:02
17Dagny GustavssonD 14-50 (24)18:48+5:289:18

Resultat Götenelången, 2018-08-05

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Marianne SellgrenD70 (10)53:35+16:1316:47

Resultat Götenemedeln, 2018-08-04

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Marianne SellgrenD70 (15)55:10+17:3219:01

Resultat Stjärnorpsmedeln, 2018-08-02

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Per EdlundH50 (22)32:11+6:108:49

O-Ringen Höga Kusten, 2018-07-27

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
18Martyn Passmore3-dagars-Medelsvår 3,3 (157)49:46+24:1215:18
24Gunnar Bergh3-dagars-Medelsvår 3,3 (157)52:58+27:2416:17
31Maja LyckebäckD10 (904)25:43+8:4110:12
32Marianne SellgrenD70 (186)1:06:10+35:2823:27
39Eva ElnerudD60 (303)54:20+20:4214:41
41Marita BergD65 (235)53:54+22:5616:50
58Åsa BergD40 (369)1:06:19+30:5313:07
67Leif BergH70 Kort (587)49:04+19:1316:11
69Gustav LyckebäckH14 (1006)40:47+14:059:31
83Johan KüglerH45-1 (587)1:17:56+31:5011:28
91Marie LyckebäckD45 (800)52:55+20:5211:11
98Fredrik SörqvistH21 Kort-1 (738)1:14:00+35:0011:18
142Gustav KüglerH16 (942)1:04:19+29:3911:34
Anders SellgrenH70 (565)ej start

O-Ringen Höga Kusten, 2018-07-26

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
20Martyn Passmore3-dagars-Medelsvår 3,3 (157)51:10+21:1015:53
29Gunnar Bergh3-dagars-Medelsvår 3,3 (157)58:10+28:1018:03
34Marianne SellgrenD70 (186)1:16:48+42:0025:36
50Eva ElnerudD60 (303)1:11:11+33:3319:14
52Marie LyckebäckD45 (800)53:53+16:5911:38
57Gustaf RunfeldtEtappstart-Medelsvår 5,0 (423)1:18:36+40:0116:00
58Åsa BergD40 (369)1:19:27+38:1016:08
81Fredrik SörqvistH21 Kort-1 (738)1:25:43+41:4813:19
85Gustav LyckebäckH14 (1006)40:08+14:2110:11
87Johan KüglerH45-1 (587)1:22:16+39:2313:39
96Maja LyckebäckD10 (904)31:20+14:3612:53
101Gustav KüglerH16 (942)1:02:18+25:1611:25
Leif BergH70 Kort (587)ej godkänd
Marita BergD65 (235)ej godkänd
Emelie RunfeldtEtappstart-Medelsvår 5,0 (423)ej godkänd
Anders SellgrenH70 (565)ej start

O-Ringen Höga Kusten, 2018-07-25

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
22Gunnar Bergh3-dagars-Medelsvår 3,3 (157)41:11+18:3816:01
34Marianne SellgrenD70 (186)1:13:40+39:0029:00
41Martyn Passmore3-dagars-Medelsvår 3,3 (157)59:50+37:1723:16
42Marita BergD65 (235)1:14:38+43:1827:44
49Åsa BergD40 (369)53:42+25:3014:10
50Maja LyckebäckD10 (904)21:42+7:4510:20
50Eva ElnerudD60 (303)1:15:15+41:5525:20
52Marie LyckebäckD45 (800)40:13+11:2411:14
59Leif BergH70 Kort (587)51:55+24:5819:09
63Gustaf RunfeldtEtappstart-Medelsvår 5,0 (423)1:08:58+30:5718:03
66Arvid RunfeldtEtappstart-Lätt 2,5 (652)35:24+19:1116:51
81Emelie RunfeldtEtappstart-Medelsvår 5,0 (423)1:22:49+44:4821:40
90Johan KüglerH45-1 (587)1:02:05+32:4214:16
96Gustav LyckebäckH14 (1006)39:27+17:0811:48
105Gustav KüglerH16 (942)38:24+15:569:47
113Fredrik SörqvistH21 Kort-1 (738)1:04:27+39:0415:09
Anders SellgrenH70 (565)ej start

O-Ringen Höga Kusten, 2018-07-23

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
23Arvid RunfeldtEtappstart-U2 (376)32:18+7:3212:19
35Marita BergD65 (235)1:21:25+41:2123:35
39Leif BergH70 Kort (587)46:07+14:3614:46
50Åsa BergD40 (369)1:22:02+34:5915:30
51Eva ElnerudD60 (303)1:22:24+38:5521:27
62Emelie RunfeldtEtappstart-Medelsvår 4,0 (684)1:01:24+23:0315:32
65Maja LyckebäckD10 (904)32:11+15:1412:03
65Gustaf RunfeldtEtappstart-Medelsvår 4,0 (684)1:02:44+24:2315:52
75Gustav KüglerH16 (942)58:51+18:2310:37
78Johan KüglerH45-1 (587)1:27:27+45:0714:17
80Marie LyckebäckD45 (800)1:04:49+26:1214:09
87Per-Åke HolmEtappstart-Svår 3,5 (790)54:16+28:5615:43
94Gustav LyckebäckH14 (1006)37:17+13:398:57
102Fredrik SörqvistH21 Kort-1 (738)1:29:02+43:1713:38
Anders SellgrenH70 (565)ej start
Marianne SellgrenD70 (186)ej start

O-Ringen Höga Kusten, 2018-07-22

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
33Gustaf RunfeldtEtappstart-Lätt 5,0 (384)1:10:26+37:0813:47
35Marita BergD65 (235)1:00:35+26:0518:28
49Eva ElnerudD60 (303)57:09+23:2016:22
69Åsa BergD40 (369)1:22:35+43:3116:07
71Leif BergH70 Kort (587)51:45+21:1016:16
73Maja LyckebäckD10 (904)27:04+11:1410:54
79Johan KüglerH45-1 (587)1:24:42+38:5013:47
81Fredrik SörqvistH21 Kort-1 (738)1:22:00+36:4012:35
107Gustav LyckebäckH14 (1006)47:19+20:1511:30
112Marie LyckebäckD45 (800)1:03:27+28:3313:47
122Gustav KüglerH16 (942)1:06:04+28:2611:47
Emelie RunfeldtEtappstart-Lätt 5,0 (384)ej godkänd
Marianne SellgrenD70 (186)ej start
Anders SellgrenH70 (565)ej start

Resultat Skärgårdssprinten, 2018-07-18

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Eva ElnerudD60 (33)24:27+2:2510:32
11Per EdlundH45 (51)18:44+3:217:09
14Marianne SellgrenD60 (33)39:15+17:1316:55
Eva von HeijneD60 (33)ej godkänd

Resultat Sommarserien, 2018-07-17

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
36Eva ElnerudBana C (50)58:16+26:4316:31

Resultat Skärgårdssprinten, 2018-07-17

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
14Marianne SellgrenD60 (33)39:11+17:4719:41
Eva von HeijneD60 (33)ej godkänd

Resultat Hallands 3-dagars, Lång, 2018-07-15

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Marianne SellgrenD7057:54+16:2721:55
Anders SellgrenH70ej start

Resultat Hallands 3-dagars, Lång, 2018-07-14

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Marianne SellgrenD701:01:50+19:5421:14
Anders SellgrenH70ej start

Resultat Hallands 3-dagars, 2018-07-13

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Marianne SellgrenD7050:56+16:1121:57
Anders SellgrenH70ej start

Resultat Sommarserien Oppunda, 2018-07-12

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
20Eva ElnerudBana B (23)1:14:56+40:3417:01

Resultat Gotlands 3-dagars, Etapp 3, Lång, 2018-07-12

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Tommy LindgrenÖppen motion 9 (67)1:16:15+21:149:26
25Karin LennströmÖppen motion 5 (128)1:05:40+32:3716:58
67Lars-Olov AnderssonÖppen motion 7 (283)1:05:32+42:2622:08

Resultat Motionsorientering, 2018-07-11

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
18Eva ElnerudÖppen motion 7 (34)55:11+20:1117:21

Resultat Gotlands 3-dagars, Etapp 2, Medel, 2018-07-11

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
24Svante LindgrenÖppen motion 8 (110)59:02+28:4114:17
27Tommy LindgrenÖppen motion 9 (67)1:06:18+37:3715:14
42Karin LennströmÖppen motion 5 (128)1:23:10+54:0324:19

Resultat Gotlands 3-dagars, Etapp 1, Medel, 2018-07-10

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Tommy LindgrenÖppen motion 9 (67)46:18+12:329:54
13Svante LindgrenÖppen motion 8 (110)59:50+24:0813:30
82Lars-Olov AnderssonÖppen motion 7 (283)1:09:03+41:3720:44
Karin LennströmÖppen motion 7 (283)ej godkänd

Resultat Eskilstuna Weekend, 2018-07-08

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (23)38:0413:02
3Eva von HeijneD75 (23)47:42+9:3816:20
10Marianne SellgrenD70 (37)1:01:37+18:3121:06
19Anders SellgrenH70 (94)56:19+18:1814:06
Kenneth HermanssonH50 (133)ej start
Eva ElnerudD60 (29)ej start

Resultat Eskilstuna Weekend, 2018-07-07

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Dagny GustavssonD75 (23)37:47+0:1912:45
3Eva ElnerudD60 (29)42:27+0:3611:57
3Eva von HeijneD75 (23)47:33+10:0516:03
6Anders SellgrenH70 (94)41:53+6:0310:29
11Marianne SellgrenD70 (37)1:00:09+19:5420:19
Kenneth HermanssonH50 (133)ej start

Reultat Eskilstuna Weekend, 2018-07-06

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (23)33:2314:15
5Eva von HeijneD75 (23)58:44+25:2125:05
6Eva ElnerudD60 (29)45:44+10:3216:09
10Marianne SellgrenD70 (37)48:16+17:1520:37
28Kenneth HermanssonH50 (133)38:47+14:4110:02
Anders SellgrenH70 (94)ej godkänd

Resultat Havs-OL, Dag 2, Medel, 2018-07-05

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Anders SellgrenH70 (18)36:15+4:3711:57
6Marianne SellgrenD70 (10)1:14:23+19:4727:26

Resultat Tjust 2-dagars, Dag 2, 2018-07-04

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Anders SellgrenH70 (36)42:43+4:4710:39
12Marianne SellgrenD70 (18)59:11+21:5518:58

Resultat Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup, Etapp 3, 2018-07-03

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Per-Åke HolmH-14/60- (26)20:48+2:1810:02

Resultat Tjust 2-dagars, Dag 1, 2018-07-03

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Anders SellgrenH70 (38)35:02+0:269:28
11Marianne SellgrenD70 (18)1:01:58+30:4821:58

Resultat Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup, Etapp 2, 2018-06-26

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Eva ElnerudD-14/50- (16)23:0713:35
5Per-Åke HolmH-14/60- (25)24:49+4:2412:24
19Jan-Olof MalmH-14/60- (25)38:12+17:4719:06

Resultat Örebro City Sprint, 2018-06-24

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Per EdlundH50 (13)14:50+1:145:56
Lars-Olov AnderssonÖppen 5 (34)ej godkänd

Resultat Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup, Etapp 1, 2018-06-20

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Eva ElnerudD-14/50- (23)22:49+1:2512:00
28Jan-Olof MalmH-14/60- (32)37:52+20:2318:01
30Lars-Olov AnderssonH-14/60- (32)44:22+26:5321:07

Resultat Tre Skåningar och en Dansk, Etapp 4, 2018-06-17

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Anette HedlundÖppen motion 7 (108)28:40+6:5910:09
20Margareta HaraldssonÖppen motion 7 (108)35:17+13:3612:30

Resultat Motionsorientering Tjäderleksbergen, 2018-06-13

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
13Eva ElnerudÖppen motion 7 (26)1:02:59+21:0517:18

Resultat Triangelmatchen Västmanland-Uppland-Gästriklands skogsflickor, 2018-06-10

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (11)29:4415:38
Eva von HeijneD75 (11)ej godkänd
Eva ElnerudD60 (7)ej godkänd
Gunnel RaskD55 (5)ej start

Resultat Slottssprinten, 2018-06-09

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Wilmer NormanU1 (22)10:27+1:218:51
7Arvid LundbergU2 (17)15:31+2:5412:24
7Gustav KüglerH16 (33)21:17+2:139:25
10Lovisa BolanderD14 (33)23:13+7:2412:37
10Gustav LyckebäckH14 (51)19:57+7:2110:26
11Maja LyckebäckD10 (18)13:50+5:3611:43
12Edwin EnquistH12 (37)13:29+5:2610:03
13Jakob BohmanU2 (17)20:29+7:5216:23
17Erik ResareH12 (37)15:20+7:1711:26
19Erik ElleforsU1 (22)25:50+16:4421:53
23Elise MagnussonD14 (33)33:54+18:0518:25
25Johanna SköldD12 (30)27:11+17:2720:17
26Alva StrömlandD12 (30)27:45+18:0120:42
27Emelie WilhelmD12 (30)27:55+18:1120:50
30Sean BerglundH14 (51)32:44+20:0817:08
32Elias StrömlandH14 (51)33:58+21:2217:47
34William LeijonspjuthH14 (51)35:13+22:3718:26
36Niklas NyströmH12 (37)29:54+21:5122:18
45Anna-Lena NylundH14 (51)3:55:15+3:42:392:03:10
Felix WilhelmH14 (51)ej godkänd
Johanna BlombergD16 (19)ej start
Gustaf HellqvistH14 (51)ej start
Emil NylundH14 (51)ej start

Resultat Slottssprinten 2-mannastafett, 2018-06-09

PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlpl Diff 
1Sigtuna OK 2D24 (8)   28:09    
 1. Elise Magnusson 11:132+1:1811:132 +1:18 
 2. Maja Lyckebäck 16:562+0:5228:091-1 -1:18
7Sigtuna OK 1D24 (8)   1:08:53  +40:44 
 1. Emelie Wilhelm 30:427+20:4730:427 +20:47 
 2. Alva Strömland 38:117+22:071:08:5370+40:44+19:57
7Sigtuna OK 1H28 (16)   44:49  +13:23 
 1. Gustav Lyckebäck 18:035+3:0818:035 +3:08 
 2. William Leijonspjuth 26:4610+11:2844:497+2+13:23+10:15
9Sigtuna OK 1H24 (14)   33:05  +16:06 
 1. Edwin Enquist 17:5211+9:4117:5211 +9:41 
 2. Erik Resare 15:136+6:2533:059-2+16:06+6:25
 Sigtuna OK 2H28 (16)   ej godkänd    
 1. Elias Strömland ej godkänd  ej godkänd    
 2. Sean Berglund 29:5413+14:36ej godkänd    
 Sigtuna OK 1D32 (5)   ej godkänd    
 1. Johanna Blomberg ej godkänd  ej godkänd    
 2. Lovisa Bolander 28:563+8:48ej godkänd    
 Sigtuna OK 1D28 (11)   utgått    
 1. Filippa Ivarsson utgått  utgått    
 2. Johanna Sköld utgått  utgått    

Resultat Aros Summer Summit, 2018-06-06

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
13Eva ElnerudÖppen motion 18 (14)1:15:38+39:2921:32

Resultat Ösaträffen, Dag 3, Lång, 2018-06-03

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Anders SellgrenH70 (32)48:48+5:5210:32
11Marianne SellgrenD70 (12)1:15:58+34:5623:26

Resultat Ösaträffen, Dag 2, Medel, 2018-06-02

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Anders SellgrenH70 (32)33:29+5:039:13
10Marianne SellgrenD70 (10)59:13+30:1321:18

Resultat Ösaträffen, Dag 1, Medel, 2018-06-01

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Anders SellgrenH70 (26)25:24+2:5010:22
6Marianne SellgrenD70 (7)34:28+14:5321:16

Resultat Roslagsveteranerna, 2018-05-31

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Jan-Olof MalmKorta (24)45:13+8:0719:34
9Lars-Olov AnderssonKorta (24)55:50+18:4424:10
17Leif BergMellan (29)52:02+10:2217:13
Marita BergMellan (29)ej godkänd

Resultat KM Terräng, 2018-05-31

 Herrar 5,4 km 
1Gunnar Hedin23.41
2Johan Kugler24.08
3John Strömland24.33
   
 Damer 5,4 km 
1Åsa Berg31.21
2Linda Magnusson32.14
   
 Ungdom 5,4 km pojkar 
1Walentin Börjesson24.47
2Gustav Lyckebäck5.06
3Elias Strömland26.23
   
 Ungdom 5,4 km flickor 
1Alicia Bohman24.55
2Lovisa Bolander27.59
3Elise Magnusson 
   
 Ungdom 3 km pojkar 
1Edwin Enquist13.30
2Arvid Lundberg17.27
   
 Ungdom 1,5 km flickor 
1Maja Lyckebäck6.55
2Disa mandorf7.20
3Vera mandorf8.57
   
 Ungdom 1,5 km pojkar 
1Wilmer Norman7.23
2Alexander Bohman7.27
3Leo mandorf8.13

Resultat Stockholm City Cup #3, 2018-05-30

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Gustav KüglerH16 (30)14:14+2:167:36
74Anna NordströmD17- (205)22:33+6:269:28
129Andreas JohnsonH17- (312)19:28+6:237:39
135Johan KüglerH17- (312)19:30+6:257:40
275Stefan NordströmH17- (312)26:18+13:1310:21

Resultat Bollnästräffen, Lång, 2018-05-27

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Anders SellgrenH70 (8)54:0513:45
5Marianne SellgrenD70 (5)1:14:19+31:4224:46
5Gunnel RaskD55 (5)1:05:27+21:5018:20
Dagny GustavssonD75 (1)ej start

Resultat OK Måsens ungdomstävling, 2018-05-26

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Kenneth HermanssonH50 (29)ej start

Resultat Bollnästräffen, Medel, 2018-05-26

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Marianne SellgrenD70 (3)1:11:4226:04
2Gunnel RaskD55 (8)44:17+2:0415:16
3Anders SellgrenH70 (19)39:56+5:1912:08
Dagny GustavssonD75 (4)ej godkänd

Resultat Roslagsveteranerna, 2018-05-24

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
16Eva von HeijneMellan (29)1:05:24+17:1718:41
20Lars-Olov AnderssonKort (26)1:09:17+31:0127:42
27Margareta HaraldssonMellan (29)1:26:10+38:0324:37
28Bengt-Olov TörnqvistMellan (29)1:27:45+39:3825:04
Martyn PassmoreLång (9)ej godkänd
Per-Åke HolmLång (9)ej godkänd
Leif BergMellan (29)utgått

Resultat Stockholm City Cup #2, 2018-05-23

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
31Gustav KüglerH1619:46+4:397:29
103Anna NordströmD17-23:13+7:028:05
187Andreas JohnsonH17-20:59+7:147:28

Resultat Mora Youth Challenge Medel, 2018-05-20

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Eva von HeijneD75 (3)1:11:23+38:1225:13
4Eva ElnerudD60 (8)30:29+3:4910:46
4Margareta HaraldssonD70 (6)48:06+12:5516:24
11Per EdlundH50 (28)35:10+6:128:39
14Kenneth HermanssonH50 (28)38:54+9:569:34
26Stefan NordströmH50 (28)48:35+19:3711:57
38Per-Åke HolmÖppen motion 5 (52)52:03+24:5613:33

Resultat Bergnäsets, Dag 2, Medel, 2018-05-20

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Marianne SellgrenD70 (3)1:24:38+28:2632:25

Resultat Mora Youth Challenge medel, 2018-05-19

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Margareta HaraldssonD70 (6)42:58+2:2013:08
2Eva von HeijneD75 (4)1:10:07+6:1221:26
3Eva ElnerudD60 (7)38:05+3:4111:28
15Kenneth HermanssonH50 (22)37:58+10:399:15
19Per-Åke HolmH60 (20)48:56+23:3014:44
19Stefan NordströmH50 (22)45:00+17:4110:58
Per EdlundH50 (22)ej godkänd

Resultat Bergnäsets, Dag 1, Lång, 2018-05-19

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Marianne SellgrenD70 (3)1:29:57+28:1129:06

Resultat Roslagsveteranerna, 2018-05-17

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Jan-Olof MalmBana C (24)36:5713:47
11Per-Åke HolmBana A (20)56:30+15:3212:38
14Martyn PassmoreBana A (20)1:06:16+25:1814:49
16Eva ElnerudBana A (20)1:08:47+27:4915:23
33Leif BergBana B (48)54:40+22:5115:31
37Marita BergBana B (48)56:41+24:5216:06
44Eva von HeijneBana B (48)1:21:10+49:2123:03
Margareta HaraldssonBana B (48)ej godkänd

Resultat Stockholms City Cup #1, 2018-05-16

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
21Gustav KüglerH1623:03+3:418:10
221Andreas JohnsonH17-26:06+10:549:01
299Stefan NordströmH17-33:24+18:1211:33
Anna NordströmD17-ej godkänd

Resultat Gävleloppet, Lång, 2018-05-13

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Gunnel RaskD55 (5)56:2514:10
3Matti NylundÖppen motion 9 (8)1:28:16+19:1311:46

Resultat Närkekvartetten, Dag 4, Medel, 2018-05-13

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Anders SellgrenH70 (50)32:38+7:0711:12
15Marianne SellgrenD70 (24)1:02:13+27:2524:01

Resultat Närkekvartetten, Dag 3, Lång, 2018-05-12

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
13Anders SellgrenH70 (43)41:48+7:4412:06
18Marianne SellgrenD70 (20)1:13:39+29:0524:33

Resultat Närkekvartetten, Dag 2, Medel, 2018-05-11

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
10Anders SellgrenH70 (42)38:09+8:0812:25
17Maja LyckebäckD10 (38)30:57+11:4415:05
19Marianne SellgrenD70 (21)1:07:26+32:5826:08
20Marie LyckebäckD45 (59)36:06+8:1711:57
38Gustav LyckebäckH14 (62)37:47+15:3312:20

Resultat Närkekvartetten, dag 1, lång, 2018-05-10

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
9Anders SellgrenH70 (33)50:03+6:5012:12
17Marianne SellgrenD70 (19)1:47:14+55:2135:16
31Gustav LyckebäckH14 (74)57:07+22:0914:32
33Marie LyckebäckD45 (61)1:14:03+27:0416:31
Maja LyckebäckD10 (40)utgått

Resultat Årsundarundan, 2018-05-10

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
38Fredrik SörqvistH21 (45)42:27+18:298:34

Resultat Roslagsveteranerna, 2018-05-09

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Jan-Olof MalmKort (33)36:35+4:1715:14
8Eva ElnerudLång (9)1:16:49+36:58
14Marita BergMellan (28)55:06+13:44
15Martyn PassmoreMellan (28)56:15+14:53
21Bengt-Olov TörnqvistMellan (28)1:00:57+19:35
22Lars-Olov AnderssonKort (33)48:34+16:1620:14
23Leif BergMellan (28)1:02:31+21:09
Eva von HeijneMellan (28)ej godkänd

Resultat DM Sprint Uppsala, 2018-05-08

U11000 m1Wilmer Norman10:45
D751470 m1Dagny Gustavsson17:11
D601470 m1Eva Elnerud15:45
U11000 m2Arvid Runfeldt11:50
D101400 m4Maja Lyckebäck27:07
H751470 m4Jan-Olof Malm22:28
H182710 m4Andreas Johnson19:05
H602100 m6Per-Åke Holm24:23
Öppen 61950 m10Lovisa Bolander15:30
H452590 m11Johan Kügler17:42
H142020 m12Gustav Lyckebäck16:28
D142020 m13Elise Magnusson25:45
U11000 m13Markus Fornander25:30
H502490 m15Per Edlund18:02
H142020 m17William Lejonspjuth21:49
Öppen 61950 m17Emelie Runfeldt21:04
H212970 m22Fredrik Sörqvist22:31
Öppen 82650 m41Stefan Nordström28:17
D751470 mEj gEva von Heijne
HJS-Vansbro PK
D452 350 m1Maria Olsson18:25

Resultat Roslagshelg Medel, 2018-05-06

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (9)32:0514:38
2Eva ElnerudD60 (9)34:41+1:3214:23
4Alfred SmedsU2 Kort (8)36:38+12:4515:27
4Eva von HeijneD75 (9)46:31+14:2621:14
8Anders SellgrenH70 (26)29:31+2:0711:54
8Marianne SellgrenD70 (12)1:04:53+27:4726:55
9Åsa BergD40 (12)50:02+21:0114:40
17Jan-Olof MalmH75 (18)59:41+31:2124:03
22Per-Åke HolmH60 (28)45:32+22:1514:30
22Kenneth HermanssonH50 (30)41:36+15:5511:02
24Leif BergH70 (26)43:37+16:1317:35
28Fredrik SörqvistÖppen motion 8 (51)1:01:38+29:0613:22
51Bengt-Olov TörnqvistÖppen motion 7 (55)1:20:24+52:1823:34

Resultat Haningeträffen, 2018-05-05

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
19Per-Olof OlofssonH60 (24)1:17:51+29:1714:31

Resultat Roslagshelg Lång, 2018-05-05

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Edwin EnquistU2 Lång (5)43:4413:27
1Lovisa BolanderU3 Lång (1)42:2310:21
1Maja LyckebäckD10 (4)36:2413:31
1Dagny GustavssonD75 (9)41:4913:24
2Theo OlovssonU2 Lång (5)44:02+0:1813:32
2Wilmer NormanU1 (6)15:17+0:588:59
3Arvid LundbergU2 Lång (5)44:10+0:2613:35
3Marie LyckebäckD45 (8)59:12+10:4711:44
4Anders SellgrenH70 (19)41:41+3:1210:11
5Linda MagnussonÖppen motion 3 (11)45:40+10:4816:11
5Johanna SköldU3 Kort (8)53:26+15:0718:56
7Marianne SellgrenD70 (10)1:07:08+32:5021:31
13Gustav LyckebäckH14 (15)1:06:00+39:2016:32
13Leif BergH70 (19)57:30+19:0114:03
15Johan KüglerH45 (18)1:16:32+27:3910:49
15Martyn PassmoreH70 (19)1:00:06+21:3714:41
22Lars-Olov AnderssonÖppen motion 7 (34)54:56+28:3520:48
22Stefan NordströmH50 (24)1:21:41+33:1113:00
Elise MagnussonD14 (12)ej godkänd
Eva von HeijneD75 (9)ej godkänd
Bengt-Olov TörnqvistH70 (19)ej godkänd
Marita BergD65 (6)ej godkänd
Jakob NordströmH14 (15)ej start

Resultat Gränsfejden/Vättefejden, 2018-05-05

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Roland BäcklinH60 (8)49:08+21:3213:29

Resultat Roslagsveteranerna, 2018-05-03

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Eva ElnerudLång (11)55:49+11:1312:30
7Per-Åke HolmLång (11)59:09+14:3313:15
8Jan-Olof MalmKort (34)43:24+9:0517:09
22Leif BergMellan (37)54:17+13:3015:30
26Bengt-Olov TörnqvistMellan (37)59:31+18:4417:00
26Lars-Olov AnderssonKort (34)54:13+19:5421:25
29Eva von HeijneMellan (37)1:02:24+21:3717:49

Resultat Silverjakten, 2018-05-01

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Dagny GustavssonD75 (10)26:16+0:5413:11
3Eva von HeijneD75 (10)33:10+7:4816:40
3Anders SellgrenH70 (25)29:45+3:5110:13
6Marianne SellgrenD70 (10)54:55+19:1123:46
24Fredrik SörqvistÖppen motion 8 (41)46:47+16:4210:57

Resultat Veteranträffen, 2018-04-29

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Anders SellgrenH70 (32)45:42+3:1712:01
10Marianne SellgrenD70 (10)1:08:56+36:1431:20

Resultat Frostalunken, 2018-04-29

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Roland BäcklinH60 (8)38:59+11:2111:14
18Anette HedlundÖppen motion 7 (75)35:59+10:0111:14
46Margareta HaraldssonÖppen motion 7 (75)49:03+23:0515:19

Resultat Tiomila, 2018-04-28

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
142Eva ElnerudÖppen motion 8 (234)1:21:21+47:0517:25

Resultat Roslagsveteranerna, 2018-04-26

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Leif BergMellanbanan (35)46:34+13:1613:20
10Eva ElnerudLånga banan (10)1:07:18+23:4214:04
12Jan-Olof MalmKorta banan (32)39:27+6:5115:46
28Bengt-Olov TörnqvistMellanbanan (35)53:28+20:1015:19
28Lars-Olov AnderssonKorta banan (32)51:43+19:0720:41
31Marita BergMellanbanan (35)57:55+24:3716:35

Resultat Spatet, 2018-04-24

NamnBana ABana BBana CBana U
Per Edlund12,0414,4513,3910,48
Lars Landström13,1017,2015,47
Bo Jansson11,5218,4517,20
Johan Kügler11,4912,5313,38
Karin Lindgren17,0918,2721,41
Tommy Lindgren14,3815,3916,39
Emil Lindgren20,4418,4018,58
Stefan Nordström16,1818,5919,00
Gustav Lyckebäck19,2719,01
Elias Strömland20,0219,02
Andreas Jonsson13,3814,04
Gustav Hellkvist26,1619,58
Jakob Nordström27,0019,03
???? Hellkvist23,0926,17
J-O Malm??,??

Resultat Torfejden 2018-04-22

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Marianne SellgrenD70 (7)ej start

Resultat Järfälla OK, 2018-04-22

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (11)29:2012:28
2Per ErikssonU3 (11)31:08+3:5312:42
4Edwin EnquistU2 (33)28:57+0:2912:19
4Leif BergH70 (26)38:57+6:2412:04
8Marita BergD65 (13)43:33+11:0214:16
9Anna-Lena NylundÖppen motion 3 (42)30:59+5:1612:01
9Maja LyckebäckD10 (21)19:49+5:2411:00
11Arvid LundbergU2 (33)35:11+6:4314:58
12Magnus LundbergU2 (33)35:43+7:1515:11
13Eva ElnerudD60 (16)46:22+16:1614:36
16Jan-Olof MalmH75 (22)52:53+22:4017:28
17Åsa BergD40 (27)45:57+18:2412:45
18Per EdlundH50 (56)28:09+5:107:42
25Marie LyckebäckD45 (37)49:03+22:0214:58
25Gustav LyckebäckH14 (58)31:04+13:109:56
29Per-Åke HolmH60 (32)53:16+27:2515:00
37Matti NylundÖppen motion 8 (68)49:17+21:3010:16
46Stefan NordströmH50 (56)38:31+15:3210:33
84Lars-Olov AnderssonÖppen motion 7 (88)1:33:09+1:10:4027:36
Ellen LindénU2 (33)ej godkänd
Emil NylundU3 (11)ej godkänd
Eva von HeijneD75 (11)ej godkänd
Margareta HaraldssonD70 (11)ej start

Resultat IFK Lidingö, 2018-04-21

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Margareta HaraldssonD7045:3613:06
4Eva von HeijneD7547:22+3:3115:25
7Eva ElnerudD6044:04+6:3211:24

Resultat Uppsala Möte Natt, 2018-04-20

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Marianne SellgrenD70 (3)ej start

Resultat Täby OK medel, 2018-04-15

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Anders SellgrenH70 (17)34:5711:05
11Marianne SellgrenD70 (12)1:44:44+1:04:2435:59

Resultat Enenracet, 2018-04-15

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Elise MagnussonU3 (11)23:23+0:0811:21
2Maja LyckebäckD10 (7)19:22+4:4510:05
2Dagny GustavssonD75 (5)28:26+0:4613:13
3Eva von HeijneD75 (5)30:56+3:1614:23
3Per EdlundH50 (30)25:19+3:027:00
4Emelie WilhelmU3 (11)26:57+3:4213:04
4Margareta HaraldssonD70 (12)36:20+4:4413:55
7Marie LyckebäckD45 (16)29:39+5:539:58
9Marita BergD65 (11)32:20+10:2012:23
11Leif BergH70 (27)32:20+5:1310:53
12Jan-Olof MalmH75 (21)42:03+15:5214:39
12Åsa BergD40 (17)39:50+10:3411:00
14Gustav LyckebäckH14 (28)24:49+5:379:13
19Jakob NordströmH14 (28)26:32+7:209:51
20Elias StrömlandH14 (28)27:54+8:4210:22
25Stefan NordströmH50 (30)36:00+13:439:58
28Per-Åke HolmH60 (29)42:13+17:0312:25
49Bengt-Olov TörnqvistÖppen motion 7 (70)51:23+25:3015:06
Kenneth HermanssonH50 (30)ej start

Resultat Täby OK, lång, 2018-04-14

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Dagny GustavssonD75 (9)45:00+2:2514:25
3Anders SellgrenH70 (28)47:10+10:5011:42
3Eva von HeijneD75 (9)49:14+6:3915:46
4Margareta HaraldssonD70 (17)50:46+5:0216:16
11Eva ElnerudD60 (13)51:23+16:2814:11
11Åsa BergD40 (14)1:22:25+32:2514:52
11Marita BergD65 (11)1:20:42+45:0422:17
14Marianne SellgrenD70 (17)1:18:28+32:4425:08
31Johan KüglerH45 (44)1:15:50+26:4611:43
Leif BergH70 (28)utgått

Resultat MIK-medeln , 2018-04-8

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Eva ElnerudD60 (15)24:11+1:2510:09
4Eva von HeijneD75 (7)54:19+24:0424:41
55Kenneth HermanssonH50 (71)46:40+18:5712:11

Resultat Roslagsveteranerna, 2018-04-05

PlacNamnKlassTidDiff
17Eva von HeijneMellan (36)52:51+16:21
20Eva ElnerudMellan (36)54:27+17:57
Martyn PassmoreMellan (36)ej godkänd

Resultat Kringelträffen, 2018-04-02

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
46Kenneth HermanssonH50 (51)47:39+22:4212:32

Resultat Hästveda OK, 2018-04-02

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Marianne SellgrenD70 (13)ej start

Resultat Friskusträffen, 2018-03-30

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Marianne SellgrenD70 (13)ej start
Anders SellgrenH70 (17)ej start

Resultat Roslagsveteranerna 2018-03-27

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Eva ElnerudLånga (7)53:32+13:0411:39
7Per-Åke HolmLånga (7)57:41+17:1312:34
19Bengt-Olov TörnqvistMellan (32)47:08+12:4413:30
26Eva von HeijneMellan (32)50:25+16:0114:26
28Jan-Olof MalmMellan (32)52:15+17:5114:58

Resultat Wintercup Final 2018-03-25

Segrare och först i mål ÅsaBerg

KortaDagny Gustavsson45,11
Eva von Heine47,12
Birgitta Klang48,18
Marita Berg52,08
Jan Olof Malm56,24
Carina Andersson60,01
MellanÅsa Berg50,00
Eva Elnerud55,36
Pelle Holm57,37
Martyn Passmore60,43
Elias Strömland62,02
LångJohan Kügler50,13
Kenneth Hermansson53,24
Maria Olsson60,37
Lars Landström61,57
Stefan Nordström72,35

Resultat Nattugglan Final, 2018-03-20

KortAgneta Sörqvist62,00
MellanPelle Holm60,02
Lars Landström60,04
LångJohan Kûgler48,00
Per Edlund53,00
Fredrik Sörqvist62,00
Kenneth Hermansson63,00

Resultat Nattugglan Final, 2018-03-20

KortAgneta Sörqvist62,00
MellanPelle Holm60,02
Lars Landström60,04
LångJohan Kûgler48,00
Per Edlund53,00
Fredrik Sörqvist62,00
Kenneth Hermansson63,00

Resultat KM längskidor, 2018-03-10

FörenamnEfternamnKlassBanlängdTidDiff
MajaLyckebäckD9-101 varv18,070,00
ErikElleforsH9-101 varv14,420,00
Sixtenvan DassenH9-101 varv28,0013,18
CharlotteElleforsD11-121 varv14,000,00
Gustav Lyckebäck H12-14 1 varv 13,21 0,00
EliasStrömlandH13-141 varv15,041,43
MariaOlssonDamer2 varv23,150,00
LaliaÄrligDamer2 varv27,384,23
Ann-SofieElleforsDamer2 varv28,225,17
ÅsaBergDamer3 varv50,2533,38 (2 varv)
Evavon HeineDamer2 varv34,4011,25
Per.MagnusKarlssonHerrar3 varv31,400,00
PerEdlundHerrar3 varv32,100,30
JohnStrömlandHerrar3 varv34,453,05
KennethHermanssonHerrar3 varv43,2511,45
LeifBergHerrar3 varv56,3024,50
MaritaBergDamer Motion2 varvN/A
LovisaBolanderDamer Motion2 varvN/A
PiaDamer Motion2 varvN/A
MariaStrömlandDamer Motion2 varvN/A

Resultat Luffarligan 2018-03-07

PlacNamnKlassTidDiff
17Eva ElnerudBana B (27)53:35+11:49
35Eva von HeijneBana C (42)1:04:46+32:53
Bengt-Olov TörnqvistBana C (42)ej godkänd

Resultat Nattugglan etapp 1, 2018-03-06

BanaNamnTidPlats
KortaMarianne SellgrenEj start
Agneta Sörqvist Ej start
Lars Göran Sörqvist61,481
Jan Olof Malm72,392
B-O TörnqvistEj start
MellanPelle Holm58,361
Gunnar BerghEj start
Lars LandströmEj start
LångaStefan NordströmEj start
Johan Kügler53,591
Per Olof Olofssonutg.
Maria Olsson70,175
Per Edlund54,092
Kenneth Hermansson55,393
Tommy Lindgren76,336
Fredrik Sörqvist64,484
Bo Jansson85,277

Resultat WinterCupen 2017-18 Etapp 4

 SI-nr.TidPlac.PoängTotaltPlats efter E 4
Kort
Jan Olof Malm 25189 35,55 3 9,00 24,50 12
Marita Berg 25190 36,1 4 9,35 36,85 7
Eva von Heijne 12315 34,14 2 10,45 38,50 6
Birgitta Klang 2062149 33,15 1 11,00 40,70 3
Carina Andersson 427029 46,07 5 8,00 25,00 11
Sean Berglund         7,70 28
Jakob Nordström  448737       11,00 22
Gun-Inger Sahlberg 655655       7,15 29
Dagny Gustavsson 10560       21,45 15
Gunnar Bergh         8,00 27
Margareta Haraldsson         8,80 26
Mellan
Pelle Holm 219951 42,01 6 7,50 24,00 13
Åsa Berg 25191 44,16 8 6,50 29,50 9
Eva Elnerud 354309 39,39 4 10,20 39,00 5
Marie Lyckebäck 448535 33,5 1 10,00 38,50  6
Martyn Passmore 900901 43,46 7 7,70 20,70 16
Andreas Johnsson         13,00 20
Karin Lindgren   39,54 5 8,00 29,20 10
Elias Strömland   36,32 3 10,80 20,40 17
Gustav Lyckebäck   36,13 2 11,40 43,60 2
B-O Törnqvist   45,4 9 6,60 6,60 30
Lång            
Per Edlund 7053624 71 4 10,20 45,20 1
Lars Landström 259501       23,40 14
Per Olof Olofsson 580416       20,40  17
Johan Kügler 720102 33,28 1 11,00 36,45  8
Kenneth Hermansson 788199 36,28 2 11,40 39,20 4
Stefan Nordström 7660718       13,20 19
Maria Olsson         10,40 24
Sofia Olsson         11,20 21
Ulf Rask         9,00 25
Tommy Lindgren   43,03 3 10,80 10,80 23

Resultat Stockholm Indoor Cup, 2018-02-04

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
33Anna NordströmSIC Damer (207)37:03+13:101:33
40Stefan NordströmSIC Gubbar (183)32:57+11:581:44
64Jakob NordströmH14 (170)34:04+18:441:41

Resultat Stockholm Indoor Cup Etapp 1, 2018-02-03/4

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid
43 Stefan Nordström SIC Gubbar (183) 47:31 +20:09 5:24
  Anna Nordström SIC Damer (207) ej godkänd    

Resultat WinterCup Etapp 3, 2018-01-28

SI-nr.Tid Plac.PoängTotaltPlats
KortJan Olof Malm25189ej start15,5018
Marita Berg2519058,2868,2527,508
Eva von Heijne1231550,5749,3528,057
Birgitta Klang206214950,5539,9029,703
Carina Andersson42702965,0277,0017,0016
Sean Berglundej start7,7029
Jakob Nordström448737ej start11,0023
Gun-Inger Sahlberg655655ej start7,1529
Dagny Gustavsson1056050,44210,4521,4512
Gunnar Bergh44,2818,008,0028
Margareta Haraldsson53,0758,808,8027
MellanPelle Holm21995152,3158,0016,5017
Åsa Berg2519151,3848,5023,0011
Eva Elnerud35430957,2869,0028,804
Marie Lyckebäck44853544,4139,0028,506
Martyn Passmore90090174,1086,5013,0020
Andreas Johnssonutg.3,0013,0020
Tommy Lindgren1003942,2927,6021,2013
Karin Lindgren67,0074,2021,2013
Elias Strömlandej start9,6025
Gustav Lyckebäck42,11112,0033,202
LångPer Edlund705362443,38211,4035,401
Lars Landström25950152,5248,4023,4010
Per Olof Olofsson580416ej start20,4015
Johan Kügler72010243,00111,0025,459
Kenneth Hermansson78819951,44310,8028,804
Stefan Nordström7660718utg.3,0013,2019
Maria Olsson53,57510,4010,4024
Sofia Olsson53,57511,2011,2022
Ulf Rask55,1369,009,0026

Resultat Vinterserien, 2018-01-03

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
61Per-Åke HolmBana C (114)59:15+25:1914:48