Resultat 2019

Grötkaveln 2019-12-26

  1. Stefan Nordström o Gustav Kügler
  2. Christian Foley
  3. Elin Sörqvist o Tommy Lindgren
  4. Marie Lyckebäck o Jan Olof Malm
  5. Fredrik Sörqvist o Lars Göran Sörqvist
  6. Audrey Foley o Lars Landström
  7. Maja Lyckebäck o Gustav Lyckebäck
  8. Per Edlund
  9. Johan Kügler
  10. Åsa Berg o  Marita Berg
  11. Maria Olsson o Agneta Sörqvist

Resultat WinterCup Etapp 2, 2019-12-15

Etapp 1 PlacTidEtapp 2 PlacPoängPoängPlats
Kort
L-O Andersson 80,5786,506,5024
B-O Törnqvist944,31110,0019,504
Eva von Heijne755,4149,3519,257
Dagny Gustavsson1045,22210,4519,803
Lovisa Bolander12ej start  8,8020
Birgitta Klang1655,5058,8017,059
Jan Olof Malm2056,3467,5014,5012
Eva Möller2163,4575,609,6019
Marita Berg2148,0739,9012,9013
Mellan
Marie Lyckebäck539,4829,5019,504
Pelle Holm9Arrangör  9,5020
Ulf Rask18ej start  7,2023
Eva Skiöld1348,0967,5016,0010
P-O Olofsson1748,0158,0016,0010
Martyn Passmore21ej start  3,0025
J-O Wåhlberg 46,4948,508,5021
Eva Elnerud2143,49310,8013,8013
Elise Magnusson239,32112,0023,002
Lång
Christian Foley633,25110,0020,003
Per Edlund138,19211,4023,401
Kenneth Hermansson3ej start  10,8016
Tommy Lindgren4ej start  10,2017
Elias Strömblad842,2859,6019,206
Sean Berglund1142,4469,0018,008
Stefan Nordström15ej start  8,4022
Åsa Berg1462,5588,4516,909
Tobias Westbom18ej start  7,2023
Johan Kügler 41,2539,9012,9014
Gustav Lyckebäck 42,10410,2010,2018
Lars Landström2147,1979,1012,1015
       

Resultat Viken Indoor, 2019-11-30/2019-12-01

Etapp 1

PlacNamnKlassTidDiff
Elise MagnussonD14 (50)utom tävlan

Etapp 2

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
23Elise MagnussonD14 (50)53:02+34:1911:14

Totalt

PlacNamnKlassTidDiff
Elise MagnussonD14 (50)utom tävlan

Resultat Loas VinterCup OK PUH

SI-nr.TidPlac.Poäng Plats
Kort
Elise Magnusson210714840,21111,002
B-O Törnqvist44151160,1229,509
Eva von Heijne1231561,0239,907
Dagny Gustavsson1056064,5049,3510
Lovisa Bolander208940866,0958,8012
Birgitta Klang206214971,1868,2516
Jan Olof Malm2518975,2277,0020
Eva Möller utgått 3,0021
Marita Berg25190felst. 3,0021
Carina Andersson427029ej start   
Hanna Eriksson2107393ej start   
Gun Inger Sahlberg ej start   
Mellan
Marie Lyckebäck208942253,30110,005
Pelle Holm21995154,3029,509
Ulf Rask64022355,1737,2018
Eva Skiöld213990464,1248,5013
P-O Olofsson58041671,1058,0017
Martyn Passmore900901felst. 3,0021
Lars Landström66331felst. 3,0021
Eva Elnerud354309felst. 3,0021
      
      
Lång
Christian Foley85052744,58110,006
Per Edlund705362444,58112,001
Kenneth Hermansson788119949,31310,803
Tommy Lindgren1003957,50410,204
Elias Strömblad212359562,4259,608
Sean Berglund210711264,0769,0011
Stefan Nordström766071868,3278,4015
Åsa Berg2519174,4788,4514
Tobias Westbom2952682,4797,2018
Johan Kügler720102ej start   
Gustav Lyckebäck ej start   

Resultat Höstrusket i Örkelljunga, 2019-11-17

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Margareta HaraldssonD75 (12)42:25+13:0316:07

Resultat Veteran-OL, 2019-11-14

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Lars-Olov AnderssonBana D (50)ej godkänd

Resultat Luffarligan, 2019-11-13

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
8Jan-Olof MalmBana D (43)37:57+3:3414:35
10Lars-Olov AnderssonBana E (25)35:15+7:3722:01
25Eva ElnerudBana B (29)1:28:13+50:3618:46
28Eva von HeijneBana D (43)50:15+15:5219:19
44Per-Åke HolmBana C (88)49:40+20:4913:47
Bengt-Olov TörnqvistBana C (88)ej godkänd

Resultat Novembertävlingarna, långdistans, 2019-11-10

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Anders SellgrenH70 (18)ej start
Marianne SellgrenD70 (9)ej start
Christian FoleyH21 (26)ej start
Jan-Olof MalmH80 (13)ej start
Audrey FoleyD21 Kort (5)ej start

Resultat Markanatten Trail Run, 2019-11-09

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Marie LyckebäckDamer42:17+11:3015:39

Resultat Novembertävlingarna, 2019-11-09

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Audrey FoleyD21 (12)ej start
Christian FoleyH21 (34)ej start

Resultat Höstlunken, 2019-11-03

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
49Eva ElnerudÖppen motion 8 (76)58:27+24:0311:58

Resultat Råbockalången, 2019-11-03

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Margareta HaraldssonÖppen 7 (45)ej godkänd

Resultat Rodhenloppet, 2019-11-02

PlacNamnKlassTidDiff
1Elise MagnussonD1435:34

Resultat Oktoberracet, 2019-10-27

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Eva von HeijneD75 (4)29:4613:54
2Maja LyckebäckD12 (16)22:18+0:149:06
2Fredrik SörqvistH35 (4)42:24+2:209:27
5Marie LyckebäckD45 (17)27:21+3:539:03
7Åsa BergD40 (18)42:13+15:1411:43
7Elise MagnussonD14 (17)33:47+5:5910:23
8Jan-Olof MalmH80 (14)35:08+7:5013:27
9Anders SellgrenH70 (47)28:28+6:189:12
10Gustav LyckebäckH16 (21)26:22+7:197:52
10Eva ElnerudD60 (13)34:05+11:5613:03
11Alfred SmedsH10 (18)22:36+7:4610:00
11Marianne SellgrenD70 (14)46:32+20:1617:49
16Per EdlundH50 (44)27:51+6:157:44
17William LeijonspjuthH16 (21)37:22+18:1911:09
29Per-Åke HolmH65 (36)33:46+11:3611:10
37Leif BergH70 (47)39:48+17:3812:52
Christian FoleyH21 (25)ej start
Dagny GustavssonD75 (4)ej start
Bengt-Olov TörnqvistH75 (34)ej start
Audrey FoleyD21 (13)ej start
Stefan NordströmH50 (44)ej start

Resultat Veterantour, 2019-10-24

PlacNamnKlassTidDiff
5Lars-Olov AnderssonLånga 4,5 (10)45:29+3:40
7Eva ElnerudKortkort 1,5 (9)1:03:47+32:33
7Jan-Olof MalmMellan 3,5 (31)40:34+5:37
8Dagny GustavssonMellan 3,5 (31)42:01+7:04
9Leif BergKort 2,5 (24)50:36+7:41
Martyn PassmoreKort 2,5 (24)ej godkänd
Eva von HeijneMellan 3,5 (31)utgått

Resultat Daladubbeln, individuella öppna klasser, 2019-10-20

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10William LeijonspjuthÖppen 5 (79)35:12+7:2810:45
17Sebastian RönnqvistÖppen 3 (43)46:51+13:2715:46
17Gustaf RunfeldtÖppen 6 (44)1:01:41+13:0210:09
27Alva StrömlandÖppen 3 (43)58:20+24:5619:38

Resultat, Daladubbeln, patrull, 2019-10-20

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
47Arvid Runfeldt /Wilmer NormanH10 (89)1:24:05+33:2522:43
49Elias Strömland /Elise MagnussonH16 (85)2:34:38+51:3715:13
60Gustav Lyckebäck /Sean BerglundH16 (85)2:48:00+1:04:5916:32

Resultat Daladubbeln, individuella öppna klasser, 2019-10-19

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4William LeijonspjuthÖppen 5 (98)36:48+6:2111:38
31Sebastian RönnqvistÖppen 3 (66)32:56+14:0913:39
34Alva StrömlandÖppen 3 (66)34:33+15:4614:20
107Gusaf RunfeldtÖppen 7 (149)52:38+30:2316:02

Resultat Daladubbeln, stafett, 2019-10-19

PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
25OK Linné / Sigtuna OK 2D12 (120)40:48
1. Maja Lyckebäck16:232+0:3516:232
2. Moa Pettersson24:2558+8:1240:4825+23
51Sigtuna OK 2H16 (89)1:01:22
1. Elias Strömland25:5536+4:5925:5536
2. Elise Magnusson35:2758+14:211:01:2251+15
60Rasbo IK / Sigtuna OK 1D16 (94)1:01:04
1. Lovisa Bolander28:5052+8:3328:5052
2. Isabelle Ståhlbrandt32:1461+12:131:01:0460+8
63Sigtuna OK 1H16 (89)1:07:59
1. Gustav Lyckebäck27:1954+6:2327:1954
2. Sean Berglund40:4074+19:341:07:5963+9
74Sigtuna OK 1H10 (89)49:05
1. Wilmer Norman32:0384+18:3832:0384
2. Arvid Runfeldt17:0230+5:0749:0574-10
92IF Thor / Sigtuna OK 2H12 (102)1:16:53
1. Gustav Karonen47:1798+33:4447:1798
2. Erik Resare29:3673+15:051:16:5392-6

Resultat Roslagsveteranerna Bollstanäs 2019-10-17

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Jan-Olof MalmBana C (28)51:10+15:0118:57
17Eva ElnerudBana B (34)46:44+10:5913:44
22Martyn PassmoreBana B (34)49:35+13:5014:35
24Eva von HeijneBana C (28)1:11:43+35:3426:33
26Leif BergBana B (34)58:04+22:1917:04
Bengt-Olov TörnqvistBana B (34)ej godkänd

Resultat Luffarligan – Granskog, 2019-10-16

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Lars-Olov AnderssonE (22)39:2621:01
33Eva ElnerudB (37)1:05:23+28:1714:26
Eva von HeijneD (45)ej godkänd

Resultat 25mannamedeln, 2019-10-13

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Jan-Olof MalmH80 (22)42:28+11:5916:23
17Anders SellgrenH70 (43)33:17+8:5511:03
Sofia Borg GodinhoÖppen motion 3 (55)ej godkänd
Marianne SellgrenD70 (12)ej start
Kenneth HermanssonH55 (123)ej start

Resultat Motionsorientering 25manna, 2019-10-12

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
97Lars SköldÖppen 7 (176)54:14+25:1015:45

Resultat 25-manna, 2019-10-12

220 Sigtuna OK 1 Plats 219

LegDistNameOutPrewarnInBehindPosTimePace
17.4 kmChristian Foley09:00:0009:46:3709:47:36+10:5219247:366:24
25.6 kmSofia  Berglund09:47:3610:40:0810:41:16+28:0025853:409:38
33.7 kmElias  Strömland10:41:1611:07:5011:09:0227:467:33
Anders Sellgren 10:41:16 11:14:27 11:15:57 34:419:27
Per-Åke Holm10:41:1611:23:1511:24:57+46:4823743:4111:54
William Leijonspjuth10:41:1611:16:1311:17:2136:059:49
43.1 kmMartyn Passmore11:09:0211:40:2611:42:0132:5910:34
Alva Strömland11:15:5711:52:4411:54:08+55:4221838:1112:14
Erik Resare11:17:2111:46:5611:48:0930:489:52
Maja Lyckebäck11:24:5711:46:5911:48:0023:037:23
56.1 kmFredrik Sörqvist11:42:0112:40:5912:42:1460:139:54
Kenneth Hermansson11:48:0012:39:5512:41:1753:178:45
Per Edlund11:48:0912:34:3212:35:4347:347:49
Andreas Johnson11:54:0812:45:0312:46:11+72:5922052:038:33
64.7 kmEva Elnerud12:35:4313:26:5913:28:3452:5111:19
Eva Sköld12:41:1713:33:5813:35:16+91:2020953:5911:34
Åsa Berg12:42:1413:30:0113:31:2049:0610:31
Marie Lyckebäck12:46:1113:33:1113:34:3048:1910:21
75.3 kmStefan Nordström13:28:3414:27:0014:28:28+113:1820459:5411:24
Emil Lindgren13:31:2014:25:1814:26:4655:2610:33
Tommy Lindgren13:34:3014:24:2514:25:5151:219:46
Gustav Lyckebäck13:35:1614:27:2614:28:1853:0210:05
233.7 kmElise Magnusson14:28:2814:59:5415:00:57+122:0819532:298:46
247.4 kmJohan Kügler15:00:5716:30:4416:32:05+167:4222491:0812:19
256.2 kmMaria Olsson16:00:0016:55:2316:56:33+182:19*21756:339:05

Resultat Luffarligan, 2019-10-09

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
26Eva ElnerudBana B (32)1:12:06+33:5616:14
30Eva von HeijneBana D (63)57:31+34:4323:05

Resultat Roslagsveteraner, 2019-10-09

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Dagny GustavssonKort (32)34:22+6:1813:01
21Per-Åke HolmMellan (44)45:02+10:5917:03
27Eva von HeijneKort (32)53:53+25:4920:24
35Margareta HaraldssonMellan (44)52:19+18:1619:49

Resultat Natt KM, 2019-10-08

H10
1.Alfred S33:20
2.Willmer N35:13
3.Arvid R35:39
4.Elvis42:35
D12
1.Maja29:08
2.Alva43:38
3.Vendela66:49
H12
1.Edvin E26:18
2.Arvid L40:27
3.Fransisko42:54
4.Sebastian51:37
5.JakobMissad kontroll
6.Erik RMissad kontroll
HD16 kort 4,2km
1.Elise 47:59
2.William68:09
3.Lovisa68:87
H16 lång 5,4 km
1.Gustav56:37
2.Elias56:38
Kort 4,2 km
1.Lars L56:57
2.JO Malm90:57
3.Pelle HolmMissad kontroll
Lång 5,4 km
1.Andreas52:27
2.Johan K53:44
3.Tommy61:57
4.Kenneth62:04
5.Stefan71:54
6.Bosse85:37

Resultat Skärmjakten, Dag 2, Medel, 2019-10-06

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Kenneth HermanssonH55 (16)35:43+10:1010:37
7Johan KüglerH45 (13)42:51+6:5110:42
13Stefan NordströmH50 (15)51:26+22:4815:15

Resultat Skärmjakten, Dag 1, Lång, 2019-10-05

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Kenneth HermanssonH55 (16)44:56+9:399:14
7Johan KüglerH45 (9)1:10:05+22:3112:07
19Stefan NordströmH50 (20)1:03:15+27:4112:32

Resultat Skogskarlsmatch Gästrikland-Uppland, 2019-10-05

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Bengt-Olov TörnqvistH75 (11)49:11+12:2522:21
2Jan-Olof MalmH80 (6)59:34+6:3427:04
3Tommy LindgrenH50 (4)1:01:05+22:3113:16
8Per-Åke HolmH65 (13)53:39+16:1416:15
Per EdlundH50 (4)ej start

Resultat Roslagsveteranerna, 2019-10-03

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Leif BergMellan (40)45:43+10:3412:59
15Eva Von HeineKorta (32)48:54+14:5017:24
16Jan-Olof MalmKorta (32)49:20+15:1617:33
23Per-Åke HolmMellan (40)52:12+17:0314:49
27Martyn PassmoreMellan (40)55:34+20:2515:47
29Lars-Olov AnderssonKorta (32)1:03:12+29:0822:29
33Eva ElnerudMellan (40)1:04:16+29:0718:15
Bengt-Olov TörnqvistMellan (40)ej godkänd

Resultat Arosträffen, Lång, 2019-09-29

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Eva ElnerudD60 (8)43:52+11:5212:19
6Anders SellgrenH70 (27)41:30+7:349:58
10Marianne SellgrenD70 (13)58:19+24:3520:02
16Albin ElnerudÖppen 8 (29)49:26+16:5011:05

Resultat Upplandscupsfinalen, 2019-09-28

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Tobias af GeijerstamU3 (8)30:14+0:4012:35
2Wilmer NormanU2 (23)24:29+2:4411:07
2Emelie RunfeldtÖppen 7 (27)30:17+0:5610:05
3Sebastian RönnqvistU3 (8)30:26+0:5212:40
4Emil NylundU3 (8)30:37+1:0312:45
6Gustaf RunfeldtÖppen 7 (27)32:52+3:3110:57
7Alfred SmedsU1 (12)22:53+4:4520:48
18Eva MöllerÖppen 5 (25)1:16:53+43:4521:21
Alva StrömlandU3 (8)ej start

Resultat Arosträffen, Medel, 2019-09-28

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Christian FoleyÖppen 10 (9)40:56+2:107:01
2Kenneth HermanssonH55 (18)32:36+0:078:17
5Anders SellgrenH70 (19)30:38+7:1411:18
35Audrey FoleyÖppen 7 (43)1:06:39+34:4916:54
Marianne SellgrenD70 (14)ej godkänd

Resultat Roslagsveteranerna, 2019-09-26

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Eva ElnerudLånga (7)1:23:29+42:3218:33
10Jan-Olof MalmKorta (23)53:44+7:5419:54
16Martyn PassmoreKorta (23)1:17:52+32:0228:50
19Thomas BolanderKorta (23)1:18:53+33:0329:12

Resultat Veteran OL, 2019-09-24

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Lars-Olov AnderssonKlass D (33)45:27+12:4921:38

Resultat OK Österåker, individuell medeldistans, 2019-09-22

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Anders SellgrenH70 (15)34:47+2:2012:17
4Eva ElnerudD60 (7)33:24+5:2114:09
6Marianne SellgrenD70 (8)56:36+25:4423:58
8Kenneth HermanssonH55 (23)37:02+6:3010:17
30Stefan NordströmH50 (36)47:51+21:4113:17

Resultat Skyttorpslången, 2019-09-21

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Tobias af GeijerstamU3 (6)31:3611:50
1Anders SellgrenH70 (7)44:1011:33
1Dagny GustavssonD75 (3)38:4313:32
2Sebastian RönnqvistU3 (6)33:04+1:2812:23
3Audrey FoleyD21 Kort (3)1:04:11+18:0712:50
3Emil NylundU3 (6)35:41+4:0513:21
3Jan-Olof MalmH80 (5)46:22+3:3016:12
3Olov MagnussonÖppen 5 (32)42:50+10:1011:04
4Kenneth HermanssonH50 (21)51:49+9:348:51
4Åsa BergD40 (5)1:02:25+13:3812:29
5Eva ElnerudD60 (5)59:59+13:3817:32
5Leif BergH70 (7)1:06:44+22:3417:28
5Maja LyckebäckD12 (14)33:54+11:1212:41
6Marianne SellgrenD70 (7)58:40+19:1720:30
7Lovisa BolanderD16 (16)58:35+13:1711:47
7Per-Åke HolmH65 (14)58:50+18:2212:59
7Gustav LyckebäckH16 (12)45:48+11:128:48
8Per EdlundH50 (21)52:59+10:449:03
9Bengt-Olov TörnqvistH75 (11)1:21:38+32:1123:52
10Sean BerglundH16 (12)1:02:33+27:5712:01
11Marie LyckebäckD45 (13)56:12+17:1112:24
12Eva MöllerÖppen 3 (28)41:35+11:4315:34
14Erik ResareH12 (24)33:23+10:2212:30
15Anna-Lena NylundÖppen 5 (32)1:04:47+32:0716:44
17Lars-Olov AnderssonÖppen 3 (28)50:01+20:0918:43
18Matti NylundÖppen 8 (36)54:55+20:3812:07
20Stefan NordströmH50 (21)1:18:04+35:4913:20
23Lars SköldÖppen 7 (41)40:22+17:1314:06
26Eva SköldÖppen 7 (41)42:06+18:5714:43
34Alfred SmedsU2 (34)59:31+40:0925:06
Elise MagnussonD14 (17)ej godkänd
Eva von HeijneD75 (3)ej godkänd
Edwin EnquistH14 (21)ej start
Arvid RunfeldtH10 (11)ej start
Christian FoleyH21 (7)ej start
Francisco Borg GodinhoH12 (24)ej start

Resultat Roslagsveteranerna Täby, 2019-09-19

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Lars-Olov AnderssonUltrakort39:35+11:0621:59
6Eva von HeijneKort47:47+10:0119:06
9Per-Åke HolmMellan43:33+6:2012:05
20Eva ElnerudMellan50:20+13:0713:58
21Jan-Olof MalmKort59:40+21:5423:52
30Bengt-Olov TörnqvistMellan1:00:14+23:0116:43
34Martyn PassmoreMellan1:08:44+31:3119:05

Resultat KM Terräng, 2019-09-19


Herrar 5,4 km
1Per Edlund24,63
2Kenneth Hermansson25,31
3Andreas Johnsson26,29
Damer 5,4 km
1Victoria Norman28,28
2Marie Strömland28,46
Ungdom 5,4 km pojkar
1Gustav Lyckebäck22,52
2Sean Berglund23,01
3Elias Strömland23,04
Ungdom 5,4 km flickor
1Elise Magnusson26,45
Ungdom 3 km pojkar
1Sebastian Rönnqvist14,22
Ungdom 3 km flickor
1Maja Lyckebäck13,45
2Alva Strömland17,18
Ungdom 1,5 km pojkar
1Wilmer Norman7,50

Resultat Attundadubbeln, långdistans, 2019-09-15

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Victoria NormanÖppen 4 (6)50:03+7:3212:30
3Kenneth HermanssonH55 (24)44:24+4:328:02
5Eva ElnerudD60 (7)59:03+19:2816:29
5Wilmer NormanH10 (8)30:27+7:5710:59
5Christian FoleyH21 (28)1:07:42+4:266:47
6Anders SellgrenH70 (24)46:28+7:1011:26
8Elise MagnussonD14 (12)51:33+17:3212:27
8Åsa BergD40 (9)1:12:02+29:3614:17
10Audrey FoleyD21 Kort (13)55:31+19:2612:52
22Leif BergH70 (24)1:06:58+27:4016:29
24Marita BergÖppen 5 (32)1:04:29+27:2018:28
Eva von HeijneD75 (2)ej godkänd
Marianne SellgrenD70 (14)ej start
Stefan NordströmH50 (28)ej start

Resultat Ungdoms-SM, Ddistriktsstafett, 2019-09-15

PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
85Upplands Orienteringsförbund 6Distriktsstafett (98)3:16:31
1. Ella Servin43:1996+14:4343:1996
2. Gustav Lyckebäck40:3977+12:401:23:5886-10
3. Malin Svensson57:5188+25:082:21:4985-1
4. Sean Berglund54:4285+23:033:16:31850

Resultat Attundadubbeln, Medeldistans, 2019-09-14

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (6)26:0312:03
4Jan-Olof MalmH80 (16)42:13+12:1815:41
4Anders SellgrenH70 (22)33:36+5:3010:30
5Eva von HeijneD75 (6)50:49+24:4623:31
5Kenneth HermanssonH55 (29)27:19+3:347:14
6Per EdlundH50 (40)27:15+3:397:24
6Eva ElnerudD60 (15)29:12+4:5510:51
8Marianne SellgrenD70 (8)1:10:38+36:4126:15
22Christian FoleyH21 (50)31:14+6:066:40
23Matilda BosonÖppen 3 (37)1:02:10+34:3820:11
26Eva MöllerÖppen 3 (37)1:03:36+36:0420:38
34Audrey FoleyD21 (41)48:31+22:0911:26

Resultat Ungdoms-SM, Lång, 2019-09-14

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
68Gustav LyckebäckH15 (121)53:43+20:209:02
94Sean BerglundH15 (121)1:06:13+32:5011:08
103Elias StrömlandH15 (121)1:12:11+38:4812:09
116Lovisa BolanderD15 (123)1:18:17+43:1115:56
William LeijonspjuthH15 (121)ej start

Resultat Ungdoms-SM, Sprint, 2019-09-13

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
86Gustav LyckebäckH15 (122)15:49+4:216:42
91Lovisa BolanderD15 (124)17:06+4:538:33
112Sean BerglundH15 (122)19:03+7:358:04
114Elias StrömlandH15 (122)19:28+8:008:14
118William LeijonspjuthH15 (122)22:45+11:179:38

Resultat Roslagsveteranerna, 2019-09-12

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Jan-Olof MalmKort (20)47:38+15:0419:31
11Bengt-Olov TörnqvistMellan (17)1:10:36+23:5420:06
17Lars-Olov AnderssonKort (20)1:09:38+37:0428:32
Eva von HeijneKort (20)ej godkänd
Eva ElnerudMellan (17)ej godkänd

Resultat DM, Stafett, Uppland, Individuella öppna klasser, 2019-09-08

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Viktoria NormanÖM3 (9)41:11+7:5015:50
4Christan FoleyÖM9 (5)1:29:39+18:4312:06
8Lars-Olov AnderssonÖM1 (13)41:54+18:2417:10

Resultat DM, stafett, Uppland, 2019-09-08

PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Sigtuna OK 1D200 (1)2:06:54
1. Eva Elnerud35:13135:131
2. Margareta Haraldsson45:2211:20:35100:00
3. Dagny Gustavsson46:1912:06:54100:00
1Sigtuna OK 1Öppen stafett (6)1:56:49
1. Emelie Runfeldt30:182+3:0130:182+3:01
2. Gustaf Runfeldt42:522+8:311:13:101-1-3:01
3. Magnus Norman43:3911:56:49100:00
3Sigtuna OK 1D120 (3)3:17:43+59:12
1. Marie Lyckebäck1:00:463+11:411:00:463+11:41
2. Audrey Foley1:02:323+18:052:03:1830+29:46+18:05
3. Åsa Berg1:14:253+29:263:17:4330+59:12+29:26
5Sigtuna OK 1H200 (6)2:26:47+45:59
1. Anders Sellgren36:454+6:2536:454+6:25
2. Per-Åke Holm1:04:476+33:031:41:325+1+39:28+33:03
3. Leif Berg45:155+13:382:26:4750+45:59+6:31
5Sigtuna OK 1H150 (12)2:13:26+23:56
1. Per Edlund36:582+0:1336:582+0:13
2. Kenneth Hermansson35:333+5:181:12:311-1-0:13
3. Johan Kügler1:00:558+27:222:13:265+4+23:56+23:56
6Sigtuna OK 2H200 (6)2:57:03+1:16:15
1. Jan-Olof Malm59:526+29:3259:526+29:32
2. Bengt-Olov Törnqvist1:04:205+32:362:04:1260+1:02:08+32:36
3. Martyn Passmore52:516+21:142:57:0360+1:16:15+14:07
7Sigtuna OK 1H16 (9)2:36:02+1:01:43
1. Gustav Lyckebäck44:577+17:3144:577+17:31
2. Lovisa Bolanderej startej start
2. Elise Magnusson54:157+26:171:39:1270+41:21+23:50
2. Emil Nylundej startej start
3. Sean Berglund56:505+24:052:36:027+1:01:43
Sigtuna OK 2H16 (9)ej godkänd
1. Elias Strömland51:398+24:1351:398+24:13
2. Tobias af Geijerstamej startej start
2. Alva Strömlandej godkändej godkänd
2. Edwin Enquistej startej start
3. William Leijonspjuth-2:21ej godkänd
Sigtuna OK 1H12 (7)ej start
1. Maja Lyckebäck28:335+5:2528:335+5:25
2. Wilmer Norman24:186+4:5652:333-2+10:03+4:38
2. Arvid Runfeldt24:004+4:3852:333-2+10:03+4:38
2. Francisco Borg Godinho24:004+4:3852:333-2+10:03+4:38
3. Erik Resareej startej start

Resultat DM, Medel, Uppland, 2019-09-07

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Eva von HeijneD75 (5)41:2220:47
1Eva ElnerudD60 (4)37:5715:10
1Anders SellgrenH70 (14)37:1013:13
2Margareta HaraldssonD75 (5)45:07+3:4522:40
2Alva StrömlandU3 (4)49:55+25:1921:30
2Åsa BergD40 (9)51:26+21:0715:35
3Jan-Olof MalmH80 (9)48:24+8:3621:19
3Alfred SmedsU1 (25)13:02+2:089:10
3Marie LyckebäckD45 (15)44:52+8:0715:51
4Maja LyckebäckD12 (11)25:15+6:1210:53
4Leif BergH70 (14)45:23+8:1316:09
4Elise MagnussonD14 (19)40:29+5:3313:26
5Marianne SellgrenD70 (5)1:24:32+37:0737:14
9Kenneth HermanssonH55 (19)39:06+6:3811:25
9Bengt-Olov TörnqvistH75 (13)1:20:48+42:3332:19
9Gustav LyckebäckH16 (18)41:05+14:4511:15
10Elias StrömlandH16 (18)45:01+18:4112:20
12William LeijonspjuthH16 (18)51:17+24:5714:03
15Francisco Borg GodinhoH12 (23)33:09+13:5914:17
16Arvid RunfeldtH10 (18)30:29+17:2716:56
16Sofia Borg GodinhoÖppen
motion 3 (17)
1:42:48+1:15:2341:47
19Stefan NordströmH50 (22)1:05:20+39:0018:56
20Audrey FoleyD21 (21)1:27:59+50:2422:37
21Christian FoleyH21 (27)46:36+17:169:31
25Tyra RunfeltU1 (25)32:33+21:3922:55
Gustaf RunfeldtÖppen
motion 5 (30)
ej godkänd
Dagny GustavssonD75 (5)ej godkänd
Sean BerglundH16 (18)ej godkänd
Tobias af GeijerstamU3 (4)ej start
Sebastian RönnqvistU3 (4)ej start

Resultat DM, Natt, Stockholm + Södermanland, 2019-09-06

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Marianne SellgrenD70 Stockholm (6)1:11:18+44:5329:42

Resultat Roslagsveteranerna, 2019-09-05

PlacNamnKlassTidDiff
6Per-Åke HolmLånga (14)1:12:07+29:16
9Eva ElnerudLånga (14)1:24:38+41:47
Margareta HaraldssonMellan (34)ej godkänd
Bengt-Olov TörnqvistMellan (34)utgått

Resultat DM, Lång, 2019-09-01

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Anders SellgrenH70 Uppland (6)43:4110:48
1Elise MagnussonD14 Uppland (20)43:2610:35
1Dagny GustavssonD75 Uppland (4)49:2315:46
1Audrey FoleyD21 Kort Uppland (1)1:17:5714:26
1Martin EnquistÖppen 4 (10)54:5310:53
2Eva von HeijneD75 Uppland (4)58:53+9:3018:48
2Alfred SmedsU1 (31)21:28+5:299:40
2Maja LyckebäckD12 Uppland (11)29:10+1:249:53
2Jan-Olof MalmH80 Uppland (5)58:40+0:3318:44
2Arvid RunfeldtH10 Uppland (14)24:36+3:479:52
4Margareta HaraldssonD75 Uppland (4)1:03:58+14:3520:26
4Eva ElnerudD60 Uppland (4)1:11:29+29:3920:39
5Marie LyckebäckD45 Uppland (10)1:05:17+26:3614:09
5Leif BergH70 Uppland (6)1:00:29+16:4814:58
6Gustav LyckebäckH16 Uppland (14)58:48+16:0610:32
6Pia BolanderÖppen 3 (31)40:40+12:2113:38
7Åsa BergD40 Uppland (10)1:14:11+31:5514:53
7Per-Åke HolmH65 Uppland (8)1:03:15+16:3813:54
7Lovisa BolanderD16 Uppland (17)1:22:54+42:0816:48
8Elias StrömlandH16 Uppland (14)1:01:17+18:3510:58
9Edwin EnquistH14 Uppland (18)47:54+18:3711:40
10Per EdlundH50 Uppland (22)59:19+17:399:34
11Christian FoleyH21 Uppland (16)1:59:13+41:069:37
11Sean BerglundH16 Uppland (14)1:21:20+38:3814:34
12William LeijonspjuthH16 Uppland (14)1:22:09+39:2714:43
17Erik ResareH12 Uppland (25)48:18+24:0316:49
19Francisco Borg GodinhoH12 Uppland (25)52:16+28:0118:12
21Stefan NordströmH50 Uppland (22)1:27:57+46:1714:11
25Sofie  Borg GodinhoÖppen 3 (31)1:43:28+1:15:0934:43
27Emelie RunfeldtÖppen 5 (53)1:09:43+31:2019:35
Marianne SellgrenD70 Uppland (5)ej godkänd
Alva StrömlandU3 (12)ej start
Tobias af GeijerstamU3 Långej start
Emil NylundU3 Långej start
Sebastian RönnqvistU3 Långej start

Resultat DM, Medel, 2019-08-31

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Marianne SellgrenD70 (15)1:42:47+1:10:2646:17
11Anders SellgrenH70 (20)36:26+11:2815:03
12Matilda BosonÖppen 3 (35)46:36+14:5915:10
25Christian FoleyH21 (59)42:22+18:159:12
37Audrey FoleyD21 (42)1:23:21+56:3021:12

Resultat DM, Natt, 2019-08-30

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Jan-Olof MalmH80 (4)1:23:24+10:5829:53
2Marianne SellgrenD70 (3)1:39:05+22:0735:30
2Elise MagnussonD14 (7)41:10+0:4911:55
2Marie LyckebäckD45 (3)1:11:51+7:4616:33
3Kenneth HermanssonH55 (8)1:01:12+5:0611:50
4Maja LyckebäckD12 (5)41:14+8:4813:50
4Per-Åke HolmH65 (6)1:03:31+9:1814:38
5Gustav LyckebäckH16 (9)1:17:32+37:1114:59
6Leif BergH70 (8)1:31:08+28:2322:03
Stefan NordströmH50 (14)ej godkänd
Sean BerglundH16 (9)ej godkänd
Elias StrömlandH16 (9)ej godkänd
Bengt-Olov TörnqvistH75 (5)ej godkänd
William LeijonspjuthÖppen 5 (15)ej godkänd
Per-Olof OlofssonH60 (6)ej godkänd

Resultat Roslagsveteranerna, Länna, 2019-08-29

lacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonKort (24)35:3515:16
14Leif BergMellan (24)1:11:00+19:4919:40
15Eva ElnerudMellan (24)1:14:29+23:1820:37
16Martyn PassmoreMellan (24)1:18:05+26:5421:37
18Eva von HeijneKort (24)1:02:59+27:2427:01
20Bengt-Olov TörnqvistMellan (24)1:29:36+38:2524:49
Jan-Olof MalmKort (24)ej godkänd

Resultat Åvingedubbeln, Medeldistans, 2019-08-25

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Jan-Olof MalmH80 (12)49:49+9:3618:18
Lars-Olov AnderssonÖppen 7 (79)ej godkänd

Resultat Avestapropagandan, Dag 2, Medel, 2019-08-25

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Anders SellgrenH70 (22)37:50+5:1312:26
8Marianne SellgrenD70 (8)1:24:04+48:0934:02

Resultat Åvingedubbeln, långdistans, 2019-08-24

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Christian FoleyÖppen 9 (19)1:03:31+9:248:41
41Audrey FoleyÖppen 8 (59)1:13:38+36:2815:09

Resultat Avestapropagandan, dag 1, lång, 2019-08-24

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Marianne SellgrenD70 (5)1:03:38+23:3621:21
Anders SellgrenH70 (19)ej godkänd

Resultat Roslagsveteranerna, 2019-08-22

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
13Eva ElnerudLång (16)1:08:01+27:5915:06
14Jan-Olof MalmKort (36)46:46+15:5817:19
26Lars-Olov AnderssonKort (36)54:26+23:3820:09
27Eva von HeijneKort (36)56:07+25:1920:47

Resultat Motionsorientering Arlanda, 2019-08-20

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
25Lars-Olov AnderssonÖppen 7 (26)1:00:12+39:2520:45
Eva ElnerudÖppen 8 (12)ej godkänd

Resultat Långhundradubbeln, Lång, 2019-08-08

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (3)38:1412:55
2Sofia Borg GodinhoÖppen motion 1 (2)57:46+15:3622:55
2Eva von HeijneD75 (3)49:23+11:0916:41
2Edwin EnquistU3 kort (8)41:53+3:1014:47
4Eva ElnerudD60 (13)46:01+8:0911:38
4Audrey FoleyD21 Kort (6)1:31:52+51:1617:52
4Kenneth HermanssonH55 (40)43:42+1:558:04
5Maja LyckebäckD12 (24)27:49+2:569:49
5Gustav LyckebäckH16 (12)48:36+14:238:57
7Jan-Olof MalmH80 (13)49:25+10:4016:41
7Anders SellgrenH70 (23)48:47+13:3611:28
7Alva StrömlandU3 kort (8)1:21:58+43:1528:57
7Elise MagnussonD14 (17)49:00+14:5512:07
9Marie LyckebäckD45 (17)50:17+10:2511:06
9Elias StrömlandH16 (12)59:52+25:3911:01
11Francisco Borg GodinhoH12 (20)42:57+22:2415:10
11William LeijonspjuthH16 (12)1:06:48+32:3512:18
12Marianne SellgrenD70 (17)54:15+19:3818:19
13Per EdlundH50 (42)43:50+7:557:34
18Christian FoleyH21 (33)1:08:05+14:437:25
21Leif BergH70 (23)1:03:52+28:4115:01
24Sebastian RönnqvistH14 (24)2:27:46+2:00:1636:34
24Johan KüglerH45 (33)57:33+17:378:52
29Tommy LindgrenH50 (42)54:56+19:019:29
31Olov MagnussonÖppen motion 5 (45)1:03:42+29:4915:46
49Lars-Olov AnderssonÖppen motion 7 (56)1:01:26+38:5120:45
Sean BerglundH16 (12)ej start
Stefan NordströmH50 (42)ej start

Resultat Klåverödsmedeln, 2019-08-18

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Margareta HaraldssonD70 (13)43:23+8:3916:45

Resultat Långhundradubbeln, 2019-08-17

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Anders SellgrenH70 (21)31:1910:30
1Dagny GustavssonD75 (11)32:1514:01
2Jan-Olof MalmH80 (18)40:08+1:2317:26
2Eva von HeijneD75 (11)41:20+9:0517:58
5Elise MagnussonD14 (24)31:16+4:3510:35
7Gustav LyckebäckH16 (15)29:17+8:479:10
9Alfred SmedsInskolning (19)28:31+13:3122:27
9Sofia Borg GodinhoÖppen
motion 1 (12)
1:37:59+1:05:1543:32
10Marianne SellgrenD70 (12)47:10+20:3220:30
11William LeijonspjuthH16 (15)40:53+20:2312:48
11Kenneth HermanssonH55 (59)32:46+4:088:11
11Per EdlundH50 (54)29:39+4:507:24
13Elias StrömlandH16 (15)1:01:24+40:5419:14
16Leif BergH70 (21)45:57+14:3815:25
16Erik ResareH12 (20)1:04:03+38:3626:54
17Per-Olof OlofssonH60 (30)46:48+19:0111:42
20Audrey FoleyD21 (27)52:49+24:5013:12
20Wilmer NormanH10 (22)59:00+42:4033:31
24Åsa BergD21 (27)1:06:05+38:0616:31
30Per-Åke HolmH65 (32)58:02+36:2219:28
31Tommy LindgrenH50 (54)36:34+11:459:08
43Magnus NormanÖppen
motion 8 (89)
47:06+18:1710:30
49Stefan NordströmH50 (54)51:52+27:0312:58
82Lars-Olov AnderssonÖppen
motion 7 (92)
1:04:06+42:1721:30
85Bengt-Olov TörnqvistÖppen
motion 7 (92)
1:08:46+46:5723:04
Tobias af GeijerstamH16 (15)ej godkänd
Francisco Borg GodinhoH12 (20)ej godkänd
Sebastian RönnqvistH14 (22)klassen
ogiltig-förklarad
Christian FoleyH21 (47)klassen
ogiltig-förklarad

Resultat Roslagsveteranerna, 2019-08-15

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
13Leif BergMellan (33)49:02+14:2013:23
15Per-Åke HolmMellan (33)51:13+16:3113:59
19Eva von HeijneKort (30)51:09+17:5719:26

Resultat Rånäs/Rimbo Sprintcup del 4, 2019-08-12

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Per-Åke HolmH 14/60 (25)27:13+11:2810:16
17Jan-Olof MalmH 14/60 (25)32:32+16:4712:16

Resultat Roslagaveteranerna, 2019-08-08

Mellan (29 / 30) Tid Efter Bomtid
         
16. Per-Åke Holm 56:46 +19:54 09:51
         
Kort (39 / 39) Tid Efter Bomtid
         
16. Jan-Olof Malm 44:21 +9:59 03:06
18. Birgitta Klang 45:29 +11:07 07:07
35. Lars-Olov Andersson 1:00:43 +26:21 05:05

Resultat Stjärnorpsmedeln, 2019-08-08

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Kenneth HermanssonH55 (29)39:01+12:4911:03

Resultat Obygdshelgen, dag 2, 2019-08-04

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
14Kenneth HermanssonH40 Kort (34)1:03:30+19:4911:39

Resultat Obygdshelgen, dag 1, 2019-08-03

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
30Kenneth HermanssonH40-2 (59)50:20+13:3010:52

Resultat OK Hällens 3-dagars, dag 3, lång, 2019-07-31

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
17Lars-Olov AnderssonÖppen 3 (19)1:05:48+41:5823:24

Resultat OK Hällens 3-dagars, dag 2, lång, 2019-07-30

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
51Lars-Olov AnderssonÖppen 7 (51)1:23:43+51:3426:09

Resultat O-Ringen MTBO, 2019-07-22/27

Etapp 3

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Per EdlundMTBO Prova på – Svår Mellan (55)ej godkänd

Resultat O-Ringen, 2019-07-22/27

Etapp 1 lång

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Dagny GustavssonD75 (107)36:50+3:2813:03
4Margareta HaraldssonD75 (107)40:26+7:0414:20
6Edwin EnquistH14 Kort (249)30:43+4:2811:20
16Gunnar BerghH65 Motion (191)1:02:02+21:5316:06
17Arvid RunfeldtEtappstart-Lätt 2,5 (593)36:38+8:2413:43
18Eva ElnerudD60 Kort (293)43:08+12:1413:54
20Wilmer NormanEtappstart-U2 (537)37:10+13:5913:48
25Anders SellgrenH70 (500)45:42+12:3710:49
33Marianne SellgrenD70 (196)1:13:28+44:1623:51
42Per EdlundH50-2 (632)47:10+10:587:53
44Kenneth HermanssonH55 (849)48:46+14:298:40
46William EnquistEtappstart-Lätt 5,0 (344)1:28:11+51:2918:04
47Maria Kvickström EnquistEtappstart-Lätt 5,0 (344)1:28:19+51:3718:05
53Ingrid BerghD65 Kort (273)1:22:19+49:3528:23
54Emelie RunfeldtEtappstart-Medelsvår 5,0 (504)1:16:21+34:3714:42
62Marie LyckebäckD45 (703)51:49+19:0310:55
69Fredrik SörqvistEtappstart-Svår 7,5 (567)1:27:19+41:4411:47
71Gustaf RunfeldtEtappstart-Medelsvår 5,0 (504)1:27:09+45:2516:47
76Åsa BergD40 (404)1:41:38+1:04:0619:17
80Leif BergH70 Kort (591)47:48+21:5815:28
95Gustav LyckebäckH15 (1013)49:46+17:048:50
96Maja LyckebäckD11 (808)54:24+28:4019:38
97Martyn PassmoreH70 (500)1:29:41+56:3621:15
112Stefan NordströmH50-2 (632)1:09:03+32:5111:32
124Victoria NormanEtappstart-Medelsvår 3,3 (843)1:20:08+48:0123:34
Tyra RunfeldtEtappstart-Inskolning (485)21:3513:34
Eva von HeijneD75 (107)ej godkänd
Marita BergD65 Kort (273)ej start

Etapp 2 lång

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Dagny GustavssonD75 (107)35:46+2:5912:27
6Eva ElnerudD60 Kort (293)40:09+7:2313:12
10Margareta HaraldssonD75 (107)42:43+9:5614:53
12Magnus NormanEtappstart-Svår 3,5 (1183)32:44+7:569:08
16Eva von HeijneD75 (107)52:15+19:2818:12
20Gunnar BerghH65 Motion (191)55:01+17:5614:17
24Arvid RunfeldtEtappstart-Lätt 3,5 (654)35:13+10:459:43
30Gustaf RunfeldtEtappstart-Medelsvår 5,0 (504)50:27+13:269:53
31Edwin EnquistH14 Kort (249)44:30+19:1214:24
32Maja LyckebäckD11 (808)30:38+9:0810:20
32Emelie RunfeldtEtappstart-Medelsvår 5,0 (504)50:51+13:509:58
38Marianne SellgrenD70 (196)1:25:24+56:0827:49
50Fredrik SörqvistEtappstart-Svår 7,5 (567)1:14:15+29:099:46
52Per EdlundH50-2 (632)46:17+11:568:17
52Leif BergH70 Kort (591)44:03+14:1514:01
53Anders SellgrenH70 (500)53:44+18:0613:16
54Ingrid BerghD65 Kort (273)1:18:28+44:4327:09
69Kenneth HermanssonH55 (849)50:23+17:069:39
79Åsa BergD40 (404)1:38:15+1:00:5218:51
90Marie LyckebäckD45 (703)55:46+22:4212:20
92Martyn PassmoreH70 (500)1:12:05+36:2717:47
113Stefan NordströmH50-2 (632)1:06:25+32:0411:54
127Gustav LyckebäckH15 (1013)48:35+17:368:47
Marita BergD65 Kort (273)ej start
Wilmer NormanEtappstart-U2 (537)ej start

Etapp 2 lång total

PlacNamnKlassTidDiff
2Dagny GustavssonD75 (107)1:12:36+5:00
6Margareta HaraldssonD75 (107)1:23:09+15:33
12Eva ElnerudD60 Kort (293)1:23:17+19:37
16Edwin EnquistH14 Kort (249)1:15:13+21:24
19Gunnar BerghH65 Motion (191)1:57:03+39:49
34Marianne SellgrenD70 (196)2:38:52+1:40:24
36Anders SellgrenH70 (500)1:39:26+30:43
47Per EdlundH50-2 (632)1:33:27+21:39
53Ingrid BerghD65 Kort (273)2:40:47+1:34:18
54Kenneth HermanssonH55 (849)1:39:09+31:35
64Leif BergH70 Kort (591)1:31:51+36:03
70Maja LyckebäckD11 (808)1:25:02+36:55
72Marie LyckebäckD45 (703)1:47:35+40:25
76Åsa BergD40 (404)3:19:53+2:03:21
92Martyn PassmoreH70 (500)2:41:46+1:33:03
109Gustav LyckebäckH15 (1013)1:38:21+34:40
114Stefan NordströmH50-2 (632)2:15:28+1:03:40
Eva von HeijneD75 (107)ej godkänd
Fredrik SörqvistEtappstart-Svår 7,5 (567)ej godkänd
Magnus NormanEtappstart-Svår 3,5 (1183)ej godkänd
Emelie RunfeldtEtappstart-Medelsvår 5,0 (504)ej godkänd
Gustaf RunfeldtEtappstart-Medelsvår 5,0 (504)ej godkänd
Arvid RunfeldtEtappstart-Lätt 3,5 (654)ej godkänd
Marita BergD65 Kort (273)ej start
Wilmer NormanEtappstart-U2 (537)ej start

Etapp 3 lång

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Dagny GustavssonD75 (107)45:58+5:1914:55
10Margareta HaraldssonD75 (107)57:33+16:5418:41
13Eva ElnerudD60 Kort (293)54:50+11:3716:16
15Anders SellgrenH70 (500)45:13+7:1810:56
17Edwin EnquistH14 Kort (249)40:14+10:4712:56
17Eva von HeijneD75 (107)1:06:09+25:3021:28
19Maja LyckebäckD11 (808)36:05+10:5111:36
20Gunnar BerghH65 Motion (191)1:08:11+27:3017:48
24Emelie RunfeldtEtappstart-Medelsvår 5,0 (504)1:04:05+19:0412:18
31William Leijonspjuth3-dagars-Medelsvår 5,0 (185)1:20:32+32:0815:27
33Marianne SellgrenD70 (196)1:11:24+36:4322:14
39Ingrid BerghD65 Kort (273)1:15:40+31:0623:08
40Per EdlundH50-2 (632)52:06+11:509:02
42Guastaf RunfeldtEtappstart-Medelsvår 5,0 (504)1:09:29+24:2813:20
46Arvid RunfeldtEtappstart-Lätt 3,5 (654)1:07:55+28:5517:16
51Maria Kvickström EnquistEtappstart-Lätt 5,0 (344)1:51:54+1:00:1122:01
57Leif BergH70 Kort (591)57:23+20:2417:10
64Johan KüglerEtappstart-Svår 7,5 (567)1:26:46+38:2311:12
68Kenneth HermanssonH55 (849)58:43+21:0110:34
70Fredrik SörqvistEtappstart-Svår 7,5 (567)1:28:02+39:3911:22
78Åsa BergD40 (404)1:51:11+1:08:4721:01
97Marie LyckebäckD45 (703)56:22+22:4211:59
97Martyn PassmoreH70 (500)1:31:20+53:2522:06
120Stefan NordströmH50-2 (632)1:41:57+1:01:4117:41
142Gustav LyckebäckH15 (1013)1:05:38+27:5411:43
Tyra RunfeldtEtappstart-Inskolning (485)33:5823:15
Marita BergD65 Kort (273)ej start

Etapp 3 lång total

PlacNamnKlassTidDiff
4Dagny GustavssonD75 (107)1:58:34+4:07
9Margareta HaraldssonD75 (107)2:20:42+26:15
11Eva ElnerudD60 Kort (293)2:18:07+29:55
13Edwin EnquistH14 Kort (249)1:55:27+28:56
16Gunnar BerghH65 Motion (191)3:05:14+1:07:19
29Anders SellgrenH70 (500)2:24:39+38:01
31William Leijonspjuth3-dagars-Medelsvår 5,0 (185)1:20:32+32:08
34Marianne SellgrenD70 (196)3:50:16+2:17:07
40Per EdlundH50-2 (632)2:25:33+33:29
48Maja LyckebäckD11 (808)2:01:07+44:10
48Ingrid BerghD65 Kort (273)3:56:27+2:05:24
57Leif BergH70 Kort (591)2:29:14+52:03
58Kenneth HermanssonH55 (849)2:37:52+52:36
76Åsa BergD40 (404)5:11:04+3:11:08
76Marie LyckebäckD45 (703)2:43:57+1:03:07
90Martyn PassmoreH70 (500)4:13:06+2:26:28
112Stefan NordströmH50-2 (632)3:57:25+2:05:21
116Gustav LyckebäckH15 (1013)2:43:59+1:02:34
Eva von HeijneD75 (107)ej godkänd
Tyra RunfeldtEtappstart-Inskolning (485)ej godkänd
Johan KüglerEtappstart-Svår 7,5 (567)ej godkänd
Fredrik SörqvistEtappstart-Svår 7,5 (567)ej godkänd
Emelie RunfeldtEtappstart-Medelsvår 5,0 (504)ej godkänd
Guastaf RunfeldtEtappstart-Medelsvår 5,0 (504)ej godkänd
Maria Kvickström EnquistEtappstart-Lätt 5,0 (344)ej godkänd
Arvid RunfeldtEtappstart-Lätt 3,5 (654)ej godkänd
Marita BergD65 Kort (273)ej start

Etapp 4 medel

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Dagny GustavssonD75 (107)27:08+0:5112:44
7Margareta HaraldssonD75 (107)29:43+3:2613:57
17Eva von HeijneD75 (107)46:39+20:2221:54
18Gunnar BerghH65 Motion (191)1:03:07+28:4420:02
25Marianne SellgrenD70 (196)51:09+25:0821:24
27Ingrid BerghD65 Kort (273)47:09+16:5421:49
32Anders SellgrenH70 (500)42:38+13:4113:09
35William Leijonspjuth3-dagars-Medelsvår 5,0 (185)55:03+22:3615:33
40Maja LyckebäckD11 (808)27:12+10:0910:55
42Eva ElnerudD60 Kort (293)49:57+21:2922:29
42Per EdlundH50-2 (632)34:06+9:549:54
51Kenneth HermanssonH55 (849)35:37+12:0510:12
54Annika ZetterqvistEtappstart-Lätt 3,5 (654)1:00:13+29:3920:37
64Johan KüglerEtappstart-Svår 7,5 (567)57:54+27:1812:08
76Leif BergH70 Kort (591)52:08+22:3119:14
77Åsa BergD40 (404)1:14:28+45:1821:16
92Gustav LyckebäckH15 (1013)34:03+10:139:33
97Marie LyckebäckD45 (703)50:12+21:2914:51
121Stefan NordströmH50-2 (632)1:14:57+50:4521:47
Edwin EnquistH14 Kort (249)ej godkänd
Martyn PassmoreH70 (500)ej start
Marita BergD65 Kort (273)ej start

Etapp 4 medel total

PlacNamnKlassTidDiff
4Dagny GustavssonD75 (107)2:25:42+4:47
8Margareta HaraldssonD75 (107)2:50:25+29:30
16Gunnar BerghH65 Motion (191)4:08:21+1:36:03
18Eva ElnerudD60 Kort (293)3:08:04+51:24
27Anders SellgrenH70 (500)3:07:17+51:42
32Marianne SellgrenD70 (196)4:41:25+2:42:15
32William Leijonspjuth3-dagars-Medelsvår 5,0 (185)2:15:35+54:44
41Maja LyckebäckD11 (808)2:28:19+53:36
41Per EdlundH50-2 (632)2:59:39+40:04
42Ingrid BerghD65 Kort (273)4:43:36+2:18:38
56Kenneth HermanssonH55 (849)3:13:29+1:04:41
57Leif BergH70 Kort (591)3:21:22+1:11:13
75Åsa BergD40 (404)6:25:32+3:55:16
77Marie LyckebäckD45 (703)3:34:09+1:23:34
106Gustav LyckebäckH15 (1013)3:18:02+1:11:27
111Stefan NordströmH50-2 (632)5:12:22+2:52:47
Edwin EnquistH14 Kort (249)ej godkänd
Eva von HeijneD75 (107)ej godkänd
Johan KüglerEtappstart-Svår 7,5 (567)ej godkänd
Annika ZetterqvistEtappstart-Lätt 3,5 (654)ej godkänd
Marita BergD65 Kort (273)ej start
Martyn PassmoreH70 (500)ej start

Etapp 5 lång jaktstart

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Dagny GustavssonD75 (107)34:04+1:0013:34
7Eva von HeijneD75 (107)43:03+9:5917:09
11Margareta HaraldssonD75 (107)50:24+17:2020:04
12Anders SellgrenH70 (500)40:47+9:4511:43
14Gunnar BerghH65 Motion (191)55:42+15:2117:27
18Eva ElnerudD60 Kort (293)43:50+9:3917:03
26William Leijonspjuth3-dagars-Medelsvår 5,0 (185)1:09:28+18:3314:17
27Maja LyckebäckD11 (808)29:05+8:049:53
29Ingrid BerghD65 Kort (273)45:46+14:5619:23
31Marianne SellgrenD70 (196)1:14:26+42:4026:18
32Leif BergH70 Kort (591)41:49+8:5615:19
47Per EdlundH50-2 (632)59:38+16:4310:41
59Kenneth HermanssonH55 (849)1:03:27+22:2912:09
78Åsa BergD40 (404)1:30:21+51:0020:46
88Gustav LyckebäckH15 (1013)50:46+13:5210:26
95Marie LyckebäckD45 (703)1:07:13+27:1616:16
113Stefan NordströmH50-2 (632)1:51:39+1:08:4420:00
Edwin EnquistH14 Kort (249)ej godkänd
Marita BergD65 Kort (273)ej start
Martyn PassmoreH70 (500)ej start

Etapp 5 lång jaktstart total

PlacNamnKlassTidDiff
4Dagny GustavssonD75 (107)2:59:46+4:30
9Margareta HaraldssonD75 (107)3:40:49+45:33
16Gunnar BerghH65 Motion (191)5:04:03+1:51:02
17Eva ElnerudD60 Kort (293)3:51:54+57:27
22Anders SellgrenH70 (500)3:48:04+1:01:27
26William Leijonspjuth3-dagars-Medelsvår 5,0 (185)3:25:03+1:13:17
29Marianne SellgrenD70 (196)5:55:51+3:24:55
36Ingrid BerghD65 Kort (273)5:29:22+2:33:34
38Maja LyckebäckD11 (808)2:57:24+1:00:55
40Per EdlundH50-2 (632)3:59:17+56:07
48Leif BergH70 Kort (591)4:03:11+1:15:04
50Kenneth HermanssonH55 (849)4:16:56+1:26:53
72Åsa BergD40 (404)7:55:53+4:43:10
81Marie LyckebäckD45 (703)4:41:22+1:50:36
98Gustav LyckebäckH15 (1013)4:08:48+1:24:07
105Stefan NordströmH50-2 (632)7:04:01+4:00:51
Edwin EnquistH14 Kort (249)ej godkänd
Eva von HeijneD75 (107)ej godkänd
Marita BergD65 Kort (273)ej start
Martyn PassmoreH70 (500)ej start

Resultat O-Ringen träningsrace, 2019-07-20

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
97Stefan NordströmOL Svår 5,0 (119)1:23:30+49:5114:56

Resultat Skärgårdssprinten, 2019-07-16

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Eva ElnerudD60 (17)20:2310:33
5Elise MagnussonD14 (14)18:28+4:289:03
24Jan-Olof MalmH60 (33)27:34+10:4512:31

Resultat Hallands 3-dagars, 2019-07-12/14

Etapp 1, medel

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Anders SellgrenH70 (99)33:22+5:1111:16
20Marianne SellgrenD70 (50)1:04:32+26:0226:33

Etapp 2, lång

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Anders SellgrenH70 (99)52:26+10:3313:26
24Marianne SellgrenD70 (50)1:36:01+45:2131:22

Etapp 2, total

PlacNamnKlassTidDiff
4Anders SellgrenH70 (99)1:25:48+15:44
22Marianne SellgrenD70 (50)2:40:33+1:11:23

Etapp 3, lång

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Anders SellgrenH70 (142)46:49+6:5111:12
21Marianne SellgrenD70 (74)1:01:57+24:1519:59

Etapp 3, total

PlacNamnKlassTidDiff
4Anders SellgrenH70 (142)2:12:37+22:35
19Marianne SellgrenD70 (74)3:42:30+1:35:38

Resultat Motionsorientering i Länna, 2019-07-09

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
19Jan-Olof MalmÖppen 7 (22)58:16+32:0123:12

Resultat Gotland 3-dagars, 2019-07-09/11

Etapp 1 medel

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Christian FoleyH21 (40)43:13+10:469:03
27Tommy LindgrenH50 (103)53:37+29:0315:03
Audrey FoleyD21 Kort (28)ej godkänd
Lars-Olov AnderssonÖppen motion 7 (252)ej godkänd

Etapp 2 medel

5Christian FoleyH21 (40)25:37+3:565:40
22Tommy LindgrenH50 (103)27:58+8:437:21
Audrey FoleyD21 Kort (28)ej start

Etapp 2 total

PlacNamnKlassTidDiff
6Christian FoleyH21 (40)1:08:50+12:55
26Tommy LindgrenH50 (103)1:21:35+37:14
Audrey FoleyD21 Kort (28)ej start

Etapp 3 lång

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Christian FoleyH21 (40)1:13:52+1:067:06
12Lars-Olov AnderssonÖppen motion 1 (45)40:17+23:3017:44
24Tommy LindgrenH50 (103)1:01:48+24:239:32
Audrey FoleyD21 Kort (28)ej start

Etapp 3 total

PlacNamnKlassTidDiff
3Christian FoleyH21 (40)2:22:42+6:36
22Tommy LindgrenH50 (103)2:23:23+1:00:32
Lars-Olov AnderssonÖppen motion 1 (45)utom tävlan
Audrey FoleyD21 Kort (28)ej start

Resultat Gotlands 2-dagars, 2019-07-06/07

Etapp 1, medel

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Christian FoleyH21 (18)57:53+24:2412:41
6Elin SköldÖppen motion 1 (19)43:23+22:5317:55
9Audrey FoleyD21 Kort (18)54:56+23:4016:38
45Lars SköldÖppen motion 7 (95)1:20:41+56:0227:09

Etapp 2, lång

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Christian FoleyH21 (18)54:435:34
7Audrey FoleyD21 Kort (18)1:05:31+22:1213:01

Etapp 2, total

PlacNamnKlassTidDiff
5Christian FoleyH21 (18)1:52:36+15:04
7Audrey FoleyD21 Kort (18)2:00:27+44:37

Resultat Eskilstuna Weekend, 2019-07-05/07

Etapp 1, medel

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (8)27:1413:13
9Eva ElnerudD60 (17)39:18+11:0414:33
Marianne SellgrenD70 (15)ej godkänd
Anders SellgrenH70 (33)ej godkänd

Etapp 2, lång

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (24)43:5414:49
9Anders SellgrenH70 (96)42:08+8:3711:15
11Eva ElnerudD60 (51)52:19+15:1415:37
12Marianne SellgrenD70 (44)1:05:42+23:2022:11

Etapp 2, total

PlacNamnKlassTidDiff
Eva ElnerudD60 (51)utom tävlan
Marianne SellgrenD70 (44)utom tävlan
Anders SellgrenH70 (96)utom tävlan
Dagny GustavssonD75 (24)utom tävlan

Etapp 3, lång

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Dagny GustavssonD75 (24)43:28+1:0914:15
7Anders SellgrenH70 (96)43:31+8:2410:52
9Eva ElnerudD60 (51)51:09+12:5814:19
11Marianne SellgrenD70 (44)1:02:53+23:5520:37

Etapp 3, total

PlacNamnKlassTidDiff
Eva ElnerudD60 (51)utom tävlan
Marianne SellgrenD70 (44)utom tävlan
Anders SellgrenH70 (96)utom tävlan
Dagny GustavssonD75 (24)utom tävlan

Resultat Tjust 2-dagars, 2019-07-02/03

Dag 1

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Kenneth HermanssonH55 (14)52:09+13:049:40
12Anders SellgrenH70 (47)49:25+11:3612:52
Marianne SellgrenD70 (21)ej start

Dag 2

4Anders SellgrenH70 (47)41:42+9:0510:41
9Kenneth HermanssonH55 (12)1:10:21+29:5312:43
14Marianne SellgrenD70 (23)1:02:40+24:4221:45

Resultat Trekvällars, 2019-07-01/03

Etapp 1

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Johan KüglerÖppen 9 (15)1:43:17+52:2113:31
36Stefan NordströmÖppen 8 (57)1:08:15+30:1012:02

Etapp 2

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Jan-Olof MalmH80 (11)48:00+10:0420:10

Etapp 2 totalt

PlacNamnKlassTidDiff
Jan-Olof MalmH80 (11)utom tävlan

Etapp 3 – Inga anmäld.

Resultat Havs-OL, 2019-07-29/30

Medel

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Marianne SellgrenD70 (19)1:27:22+38:2634:56
Anders SellgrenH70 (29)ej godkänd

Lång

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Anders SellgrenH70 (23)50:21+5:2812:11
10Marianne SellgrenD70 (16)1:02:09+22:1919:40

Resultat 3+3 i Sälen, 2019-06-28

Etapp 1

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Christian FoleyH21 (69)30:42+0:566:26
25Audrey FoleyD21 (91)43:42+16:3612:12

Etapp 2

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Christian FoleyH21 (69)1:06:50+13:137:13
27Audrey FoleyD21 (91)1:18:27+28:5012:27

Etapp 2 totalt

PlacNamnKlassTidDiff
5Christian FoleyH21 (69)1:37:32+9:34
27Audrey FoleyD21 (91)2:02:09+45:26

Etapp 3

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
28Audrey FoleyD21 (91)44:54+16:1113:19
8Christian FoleyH21 (69)34:28+5:398:00

Etapp 3 totalt

PlacNamnKlassTidDiff
6Christian FoleyH21 (69)2:12:00+15:13
22Audrey FoleyD21 (91)2:47:03+1:00:51

Resultat Rånäs OK/Rimbo SOK, Sprintcup, Etapp 3, 2019-06-26

3Per-Åke HolmH-14/60- (27)21:44+1:3711:56
19Bengt-Olov TörnqvistH-14/60- (27)35:20+15:1319:24
21Jan-Olof MalmH-14/60- (27)40:26+20:1922:12
Lars-Olov AnderssonH-14/60- (27)utgått

Resultat Idrefjällens 3-dagars, 2019-06-25/27

10Audrey FoleyD21 Kort (34)1:11:57+29:5513:39
20Christian FoleyH21 (108)1:21:11+19:037:21

Resultat Idrefjällsprinten, 2019-06-24

3Christian FoleyH21 (13)17:49+2:285:40
15Audrey FoleyD21 (18)25:29+9:019:22

Resultat Idrefjällveckan Fjäll-O, 2019-06-23

2Christian FoleyH21 (19)1:16:32+7:175:39
11Audrey FoleyD21 Kort (13)1:04:07+23:0711:04

Resultat Rånäs OK/Rimbo SOK, Sprintcup, Etapp 2, 2019-06-19

2Dagny GustavssonD-14/50- (26)26:45+2:2713:22
8Per-Åke HolmH-14/60- (35)27:14+10:1713:09
18Jan-Olof MalmH-14/60- (35)35:14+18:1717:01
19Bengt-Olov TörnqvistH-14/60- (35)35:28+18:3117:08

Resultat Skogsflickornas Triangelmatch i Uppland, 2019-06-16

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (9)33:1615:55
3Eva ElnerudD60 (7)37:38+5:2512:06
8Eva von HeijneD75 (9)50:00+16:4423:55

Resultat Jukola

856Sigtuna OKSWE13:59:24
1 Per Edlund1:40:41
2 Kenneth Hermansson1:48:083:28:49
3 Fredrik Sörqvist2:11:015:39:50
4 Per-Olof Olofsson1:37:247:17:14
5 Stefan Nordström2:00:379:17:52
6 Tommy Lindgren2:08:3111:26:23
7 Johan Kügler2:33:0113:59:24

Resultat Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup, Etapp 1, 209-06-12

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Eva ElnerudD-14/50- (15)15:3011:04
3Per-Åke HolmH-14/60- (22)21:26+5:2212:36
13Jan-Olof MalmH-14/60- (22)30:23+14:1917:52

Resultat Dala Veteran OL, 2019-06-11

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
50Lars-Olov AnderssonH3 (53)1:03:07+32:4119:32

Resultat Veteran SM med Ösaträffen, Dag 4, Medel, 2019-06-09

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Margareta HaraldssonD75 (29)46:25+10:5918:25
11Anders SellgrenH70 (84)36:04+5:0611:22
23Eva ElnerudD60 (35)44:57+15:3216:38
33Marianne SellgrenD70 (38)1:04:59+30:1924:53
34Kenneth HermanssonH55 (74)39:46+14:0910:39
54Per-Åke HolmH65 (75)54:50+18:3515:16

Resultat Veteran SM med Ösaträffen, Dag 3, Lång, 2019-06-08

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Margareta HaraldssonD75 (26)51:26+15:4616:29
21Eva ElnerudD60 (34)48:48+16:3013:40
24Francisco Borg GodinhoÖppen 3 (58)35:00+17:2215:33
24Anders SellgrenH70 (80)1:01:00+18:0213:20
28Marianne SellgrenD70 (36)1:10:45+35:5722:02
43Kenneth HermanssonH55 (72)1:12:29+31:4212:22

Resultat Veteran SM med Ösaträffen, Dag 2, Sprint, 2019-06-07

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Margareta HaraldssonD75 (23)ej godkänd

Ösaträffen, Dag 2, Medel, 2019-06-07

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Anders SellgrenH70 (32)24:19+3:0514:28
6Kenneth HermanssonH55 (42)26:22+6:0412:40
9Eva ElnerudD60 (13)44:45+17:1325:16
21Per-Åke HolmH65 (32)44:52+22:2224:31
Marianne SellgrenD70 (12)ej godkänd

Motionsorientering – Görväln, 2019-06-06

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Eva von HeijneÖM3 (16)57:53+10:0919:57
12Lars-Olov AnderssonÖM5 (22)1:10:10+28:1620:47

Ösaträffen, dag 1, lång, 2019-06-06

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Margareta HaraldssonD75 (5)57:27+2:3019:01
3Anders SellgrenH70 (34)46:58+7:1712:29
15Eva ElnerudD60 (20)1:02:51+17:5417:33
20Marianne SellgrenD70 (21)1:29:09+47:3029:31
24Kenneth HermanssonH55 (52)1:03:34+20:1211:15
36Per-Åke HolmÖppen 7 (136)39:26+15:4313:19

Resultat Motionsorientering, 2019-06-04

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Lars-Olov AnderssonÖppen motion 5 (8)1:05:58+9:2819:59
Eva von HeijneÖppen motion 5 (8)ej godkänd

Resultat Slottssprinten, 2-mannastafett, 2019-06-02

PlacNamn/KlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
3Sigtuna OK 1 H32 (7)39:23+8:58
1. Gustav Lyckebäck19:474+5:3519:474+5:35
2. Elias Strömland19:364+3:5839:233-1+8:58+3:23
5Sigtuna OK 2 H32 (7)48:02+17:37
1. Sean Berglund20:305+6:1820:305+6:18
2. William Leijonspjuth27:326+11:5448:0250+17:37+11:19
6Sigtuna OK 3 H32 (7)51:51+21:26
1. Emil Nylund30:007+15:4830:007+15:48
2. Tobias af Geijerstam21:515+6:1351:516-1+21:26+5:38
7Sigtuna OK 1 HD20 (7)47:02+17:41
1. Wilmer Norman25:426+13:2025:426+13:20
2. Arvid Runfeldt21:207+9:5847:027+1+17:41+4:21
8Sigtuna OK 1 H24 (11)31:32+7:38
1. Erik Resare14:355+4:4514:355+4:45
2. Francisco Borg Godinho16:579+4:0231:328+3+7:38+2:53
10Sigtuna OK 1 D28 (11)36:07+10:18
1. Elise Magnusson11:102+0:0711:102+0:07
2. Maja Lyckebäck24:5710+13:1036:0710+8+10:18+10:11
18Sigtuna OK 1 H28 (20)37:01+15:51
1. Arvid Lundberg20:5618+11:2020:5618+11:20
2. Edwin Enquist16:0515+6:2137:01180+15:51+4:31
19Sigtuna OK 2 H28 (20)52:16+31:06
1. Sebastian Rönnqvist19:4017+10:0419:4017+10:04
2. Alva Strömland32:3620+22:5252:1619+2+31:06+21:02

Resultat Slottssprinten 2019-06-02

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Elise MagnussonD14 (22)18:43+2:5310:41
6Wilmer NormanH10 (17)16:06+6:2412:00
8Alfred SmedsU2 (9)1:06:27+46:1751:54
11Arvid RunfeldtH10 (17)23:17+13:3517:22
11Maja LyckebäckD12 (22)19:10+6:0613:35
13Ellen LindénD12 (22)19:54+6:5014:06
15Gustav LyckebäckH16 (31)18:30+5:198:43
16Matilda SmedsU1 (16)34:26+18:4527:19
17Sean BerglundH16 (31)19:21+6:109:07
18Victoria NormanÖppen motion 5 (30)27:32+11:4213:29
22Jakob BohmanH12 (33)16:53+7:5911:58
23Elias StrömlandH16 (31)22:49+9:3810:45
24Edwin EnquistH14 (39)18:46+6:1310:18
25William LeijonspjuthH16 (31)24:09+10:5811:23
26Francisco Borg GodinhoH12 (33)23:02+14:0816:20
26Tobias af GeijerstamH16 (31)24:54+11:4311:44
28Per ErikssonH16 (31)29:04+15:5313:42
29Emil NylundH16 (31)32:57+19:4615:32
30Teodor UddmäreH16 (31)40:25+27:1419:03
30Paul Lovén ErikssonH12 (33)39:43+30:4928:10
31Elias AhovalliH14 (39)21:21+8:4811:43
33Arvid LundbergH14 (39)24:38+12:0513:32
35Sebastian RönnqvistH14 (39)27:16+14:4314:58
37Magnus LundbergH14 (39)2:02:38+1:50:051:07:22
Julia NormanInskolning (7)20:31+3:4818:59
Tyra RunfeldtInskolning (7)16:4315:28
Audrey FoleyD21 (10)diskvalificerad
Christian FoleyH21 (19)diskvalificerad
Alva StrömlandD14 (22)ej godkänd
Vendela SamuelssonD12 (22)ej godkänd
Erik ResareH12 (33)ej godkänd
Jakob NordströmH14 (39)ej start
Liv BoshuisD14 (22)ej start

Resultat Lång KM, 2019-05-28

H60-H80
Lars-Göran Sörqvist79:22
D60-D80
Eva von Heijne71:00
H21-H55
Johan Kugler54:07
D21-D55
Marie Lyckebäck54:48
H16
Gustav Lyckebäck70:54
D16
H14
Edwin Enqvist39:05
D14
Liv Boshuis46:06
H12
Eric Resare47:02
D12
Maja Lyckebäck50:04
H10
Wilmer Norman26:00

Resultat Roslagsveteranerna, Åland, 2019-05-28

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Per-Åke HolmMellan (26)41:54+9:1212:15
11Jan-Olof MalmKorta (27)33:10+6:0415:52
16Loa AnderssonKorta (27)39:22+12:1618:50

Resultat Stockholm City Cup, #3, 2019-05-28

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
104Åsa BergD21 (171)23:16+9:049:01

Resultat Bergnäsets AIK vårtävling, dag 2, Medel, 2019-05-26

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Marianne SellgrenD70 (3)1:01:47+18:5424:13
3Anders SellgrenH70 (5)43:20+10:5913:22

Resultat Bergnäsets AIK vårtävling, dag 1, Lång, 2019-05-25

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Anders SellgrenH70 (6)51:47+11:1612:19
2Marianne SellgrenD70 (3)1:22:43+21:4325:41

Resultat DM, Ultralång, 2019-05-23

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Johan KüglerH45 (6)1:47:52+33:4211:01
8Stefan NordströmH50 (10)1:57:22+46:1213:05

Resultat MOL 7, 2019-05-23

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Kenneth HermanssonÖppen motion 9 (13)47:08+9:378:32

Resultat Roslagsveteranerna, 2019-05-23

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Jan Olof MalmKort (23)47:29+4:2819:13
Lars Olof AnderssonKort (23)ej godkänd

Resultat Stockholm City Cup, Etapp 2, 2019-05-22

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
65Eva ElnerudD50 (92)21:44+8:2711:26

Resultat Skogsflicksmatch mellan Uppland och Stockholm, 2019-05-20

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (9)31:5015:36
2Eva ElnerudD60 (8)36:37+1:0314:53
2Eva von HeijneD75 (9)38:03+6:1318:39

Resultat Närkekvartetten, Lång, 2019-05-19

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Marianne SellgrenD70 (3)1:33:49+44:3830:45
5Anders SellgrenH70 (18)49:29+10:5111:46

Resultat Närkekvartetten, #3, Medel, 2019-05-18

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Marianne SellgrenD70 (6)1:11:50+33:3428:16
7Anders SellgrenH70 (19)34:58+8:3912:37

Resultat Faxeträffen, Medel, 2019-05-18

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Kenneth HermanssonH55 (15)35:32+7:459:39

Resultat Roslagsveteranerna, 2019-05-16

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Jan-Olof MalmBana C (29)40:51+8:1918:34
10Per-Åke HolmBana A (13)1:09:12+27:5716:28
17Eva von HeijneBana C (29)51:53+19:2123:34
25Lars-Olov AnderssonBana C (29)1:01:42+29:1028:02
Bengt-Olov TörnqvistBana B (20)utgått

Resultat Stockholm City Cup, #1, 2019-05-15

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
46Eva ElnerudD50 (94)18:02+5:4410:04
71Agneta SörqvistD50 (94)22:55+10:3712:48
157Lars Göran SörqvistH50 (168)29:25+17:1213:48

Resultat DM, Sprint, 2019-05-14

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Christian FoleyÖppen motion 8 (8)13:184:52
1Dagny GustavssonD75 (4)16:169:37
2Eva von HeijneD75 (4)20:42+4:2612:14
2Jan-Olof MalmH80 (7)17:05+0:3510:06
2Elise MagnussonD14 (22)14:49+1:316:49
3Eva ElnerudD60 (3)13:37+2:098:03
3Andreas JohnsonH20 (3)19:01+5:086:57
3Agneta SörqvistD70 (6)17:24+0:4610:17
4Maja LyckebäckD12 (9)12:19+1:116:50
4Per-Olof OlofssonH60 (5)15:44+2:157:40
5Åsa BergD40 (8)17:51+4:277:33
6Wilmer NormanH10 (9)14:31+4:188:17
6Lars Göran SörqvistH70 (8)18:36+5:4610:56
7Arvid RunfeldtH10 (9)14:35+4:228:20
7Per EdlundH50 (17)14:31+2:356:09
9Ellen LindénD12 (9)19:22+8:1410:45
9Vanadis Borg GodinhoU2 (13)21:25+6:3912:14
9Lovisa BolanderD16 (18)18:37+2:247:53
11Gustav LyckebäckH16 (16)14:56+3:306:19
12Audrey FoleyD21 (14)20:23+5:097:27
12Albin LindénU1 (12)34:56+22:1119:57
12Elias StrömlandH16 (16)18:22+6:567:46
13Sean BerglundH16 (16)19:57+8:318:27
14William LeijonspjuthH16 (16)21:09+9:438:57
15Tobias af GeijerstamH16 (16)24:32+13:0610:23
15Edwin EnquistH14 (20)18:22+6:328:27
16Francisco Cortez GodinhoH12 (17)17:11+6:209:32
16Emil NylundH16 (16)28:13+16:4711:57
17Sebastian RönnqvistH14 (20)20:34+8:449:28
19Alva StrömlandD14 (22)29:55+16:3713:47
Vendela SamuelssonU2 (13)ej start
Jakob NordströmH14 (20)ej start
Erik ResareH12 (17)ej start
Arvid LundbergH14 (20)ej start

Resultat Närkekvartetten, #2, Medel, 2019-05-12

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Anders SellgrenH70 (25)34:40+7:0613:23
6Marianne SellgrenD70 (7)1:17:14+43:4435:15
13Kenneth HermanssonH55 (26)44:23+12:5413:10

Resultat Fäbodloppet, dag 2, 2019-05-12

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Edwin EnquistH14 Kort (1)20:1012:13
9Maja LyckebäckD12 (23)17:09+4:0610:23
12Gustav LyckebäckH16 (15)31:23+13:3811:50

Resultat Fäbodloppet, 2019-05-

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Edwin EnquistH14 Kort (1)26:2510:09
5Maja LyckebäckD12 (24)24:45+3:599:31
15Gustav LyckebäckH16 (22)43:20+17:4310:54

Resultat Motionsorientering, 2019-05-11

PlacNamnKlassTidDiff
4Christian FoleyÖM6 (19)45:53+10:11
13Audrey FoleyÖM6 (19)1:10:47+35:05

Resultat Närkekvartetten, #1, Lång, 2019-05-11

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Marianne SellgrenD70 (7)1:44:50+57:0533:49
8Anders SellgrenH70 (29)47:44+12:5713:00
10Kenneth HermanssonH55 (22)58:43+14:2410:39

Resultat Roslagsveteranerna, 2019-05-09

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Eva ElnerudMellan (30)43:14+9:2612:21
12Jan-Olof MalmKort (37)40:44+7:3715:40
17Eva von HeijneKort (37)42:00+8:5316:09
22Margareta HaraldssonMellan (30)56:07+22:1916:02
24Bengt-Olov TörnqvistMellan (30)57:58+24:1016:33
34Lars-Olov AnderssonKort (37)52:22+19:1520:08

Resultat Spatet, 2019-05-07

NamnBana ABana BSpurtRes.
Christian Foley7,507,294,1119,30
Andreas Jonsson10,059,415,1725,03
Fredrik Sörqvist9,4810,005,3825,26
Elias Strömland10,119,355,5025,36
Per Edlund11,3210,045,3527,11
Lars Landström11,0610,545,5727,17
Gustav Lyckebäck10,0111,566,0428,01
P-O Olofsson11,0512,096,2429,38
Kenneth Hermansson12,1511,166,1729,48
Sean Berglund13,2311,185,4730,28
Lovisa12,5012,366,1130,37
Bo Jansson13,4913,517,0134,01
Åsa Berg14,5317,546,3238,39
Tommy Lindgren12,126,35
Emi Lindgren13,016,47
Audrey Foley???11,016,22
Maria Olsson11,016,07
Agneta Sörqvist21,3116,04
Maja Lyckebäck??????6,26
Elise Magnusson??????6,01

Resultat Roslagshelg, Medel, 2019-05-05

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonD75 (7)28:2513:59
2Margareta HaraldssonD75 (7)33:40+5:1516:35
2Marita BergD65 (4)42:37+4:5616:12
2Maja LyckebäckD12 (4)44:25+11:4718:03
2Francisco Borg GodinhoU3 (5)38:27+5:1515:37
2Christian FoleyÖppen motion 8 (30)38:53+0:017:26
3Anders SellgrenH70 (17)37:45+1:0712:40
3Sofia Borg GodinhoÖppen motion 1 (4)48:27+17:4823:24
4Linda MagnussonÖppen motion 3 (15)40:25+15:3216:25
4Gustav LyckebäckH16 (10)41:11+6:1311:36
5Alva StrömlandU3 (5)1:09:23+36:1128:12
5Eva ElnerudD60 (6)52:26+15:2519:56
5Eva von HeijneD75 (7)57:23+28:5828:16
5Jan-Olof MalmH80 (7)57:12+10:4922:20
6Audrey FoleyD21 (9)1:00:49+27:2814:35
7Sean BerglundH16 (10)51:55+16:5714:37
7Elise MagnussonD14 (11)47:29+13:3915:07
8William LeijonspjuthH16 (10)54:46+19:4815:25
9Arvid RunfeldtH10 (13)25:33+10:0412:20
9Elias StrömlandH16 (10)55:30+20:3215:38
10Lovisa BolanderD16 (18)53:28+13:1015:03
11Viktoria NormanÖppen motion 3 (15)56:03+31:1022:47
12Wilmer NormanH10 (13)47:35+32:0622:59
14Emelie RunfeldtÖppen motion 5 (42)58:23+28:2218:35
14Sebastian RönnqvistH14 (14)2:24:49+1:59:0046:07
16Martyn PassmoreH70 (17)1:04:35+27:5721:40
17Per-Åke HolmÖppen motion 7 (53)46:05+16:2915:27
18Magnus NormanÖppen motion 7 (53)46:30+16:5415:36
45Gunnar BerghÖppen motion 7 (53)1:12:41+43:0524:23
46Ingrid BerghÖppen motion 7 (53)1:12:45+43:0924:24
julia NormanInskolning (12)20:0211:47
Bengt-Olov TörnqvistÖppen motion 7 (53)ej godkänd
Stefan NordströmH50 (15)ej start
Leif BergH70 (17)ej start
Erik ResareH12 (13)ej start

Resultat Roslagshelg, Lång, 2019-05-04

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Edwin EnquistU3 (4)29:3011:59
1Christian FoleyÖppen motion 9 (8)53:556:51
1Dagny GustavssonD75 (4)46:5915:15
1Eva ElnerudD60 (3)49:0913:27
1Olov MagnussonÖppen motion 5 (16)48:0311:05
1Francisco Borg GodinhoU2 (10)26:3112:09
2Margareta HaraldssonD75 (4)49:44+2:4516:08
2Audrey FoleyD21 Kort (2)1:11:21+8:4713:41
2Elise MagnussonD14 (5)46:13+5:3510:40
3Eva von HeijneD75 (4)55:32+8:3318:01
4Anders SellgrenH70 (15)48:29+3:0911:26
4Sofia Borg GodinhoÖppen motion 1 (4)44:39+17:4620:28
4Gustav LyckebäckH16 (7)57:02+18:0410:56
5Wilmer NormanH10 (11)27:54+7:0312:47
5Elias StrömlandH16 (7)58:08+19:1011:09
5Åsa BergD40 (8)1:03:59+16:3812:16
6Maja LyckebäckD12 (7)30:23+9:2612:21
6Alfred SmedsU1 (6)33:01+12:5522:36
6Sean BerglundH16 (7)1:05:19+26:2112:32
7Per EdlundH50 (20)50:18+7:388:22
7William LeijonspjuthH16 (7)1:07:08+28:1012:53
11Kenneth HermanssonH50 (20)54:03+11:238:59
11Johan KüglerH45 (17)1:00:35+15:309:34
12Leif BergH70 (15)1:06:46+21:2615:44
19Stefan NordströmH50 (20)1:09:02+26:2211:29

Resultat Roslagsveteranerna, 2019-05-02

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Per-Åke HolmMellan (18)56:37+8:4618:15
6Eva ElnerudLång (6)1:29:12+1:02:3723:13
13Leif BergMellan (18)1:04:15+16:2420:43
14Bengt-Olov TörnqvistMellan (18)1:06:05+18:1421:19
15Marita BergMellan (18)1:08:06+20:1521:58
16Margareta HaraldssonMellan (18)1:09:46+21:5522:30

Resultat IFK Lidingö, medeldistans, 2019-05-01

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Margareta HaraldssonD75 (3)39:5416:25
2Jan-Olof MalmH80 (8)32:29+1:2813:22
2Eva von HeijneD75 (3)50:13+10:1920:39
3Cristian FoleyÖppen 8 (89)31:21+2:327:17
19Audrey FoleyD21 (23)1:01:55+30:1313:17
22Johanna SköldU2 (26)50:02+25:4419:37
25Elin SköldU2 (26)51:58+27:4020:22
66Eva ElnerudÖppen 7 (91)50:25+25:5416:38
72Lars SköldÖppen 7 (91)54:31+30:0017:59

Resultat Hammarslaget, 2019-05-01

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Fredrik SörqvistH21 (28)22:40+8:388:57

Resultat OL-rounden, dag 3, 2019-04-28

lacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Anders SellgrenH70 (17)48:17+12:1411:13

Resultat Roslagsveteranerna 2019-04-25

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Leif BergMellan (36)47:49+11:1213:35
11Jan-Olof MalmKorta (34)41:18+7:4016:43
14Eva ElnerudMellan (36)49:41+13:0414:06
31Marita BergMellan (36)1:02:24+25:4717:43
32Lars-Olov AnderssonKorta (34)54:37+20:5922:06
34Bengt-Olov TörnqvistMellan (36)1:09:46+33:0919:49

Resultat Våryran, 2019-04-22

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Margareta HaraldssonD75 (10)50:08+4:0914:44

Resultat Uppsala Möte, Lång, 2019-04-22

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid
1 Emil Nylund U4 (1) 48:18 17:04
2 Sofia Borg Godinho Öppen motion 1 (3) 1:07:26 +23:20 26:58
3 Dagny Gustavsson D75 (8) 46:13 +6:06 14:43
5 Eva Elnerud D60 (10) 50:04 +15:27 13:54
6 Marita Berg D65 (8) 52:24 +9:09 14:33
6 Eva von Heijne D75 (8) 1:03:43 +23:36 20:17
7 Anders Sellgren H70 (23) 45:47 +7:33 11:10
9 Jan-Olof Malm H80 (9) 1:24:16 +42:08 26:50
10 Christian Foley Öppen motion 9 (35) 58:14 +6:17 7:54
11 Åsa Berg D40 (13) 1:01:30 +22:00 12:00
12 Leif Berg H70 (23) 55:18 +17:04 13:29
12 Per Edlund H50 (45) 47:50 +8:36 7:58
16 Marianne Sellgren D70 (17) 1:51:00 +1:13:20 35:21
16 Francisco Borg Godinho U2 (19) 1:02:56 +31:56 25:10
22 Per-Åke Holm Öppen motion 7 (77) 40:11 +12:14 12:28
24 Fredrik Sörqvist Öppen motion 8 (60) 46:01 +18:18 10:04
31 Audrey Foley Öppen motion 8 (60) 48:06 +20:23 10:31
39 Martyn Passmore Öppen motion 7 (77) 47:13 +19:16 14:39
40 Stefan Nordström H50 (45) 1:18:12 +38:58 13:02
75 Lars-Olov Andersson Öppen motion 7 (77) 1:35:01 +1:07:04 29:30
Matti Nylund Öppen motion 9 (35) ej godkänd

Resultat Uppsala Möte, Medel, 2019-04-21

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
2 Dagny Gustavsson D75 (13) 30:36 +0:26 14:42
6 Eva von Heijne D75 (13) 43:23 +13:13 20:51
8 Wilmer Norman H10 (13) 36:51 +18:15 16:18
8 Gustav Lyckebäck H16 (25) 38:31 +10:15 10:08
10 Maja Lyckebäck D12 (21) 34:38 +13:08 15:03
10 Vanadis Borg Godinho U1 (16) 39:22 +16:53 18:28
10 Sofia Borg Godinho Öppen 1 (10) 1:17:30 +55:40 34:17
11 Francisco Borg Godinho U3 (12) 1:03:49 +27:46 27:44
12 Christian Foley Öppen 8 (70) 37:05 +6:32 8:15
18 William Leijonspjuth H16 (25) 56:48 +28:32 14:56
24 Per-Olof Olofsson H60 (31) 52:28 +25:32 14:39
45 Audrey Foley Öppen 7 (95) 50:14 +22:38 15:41
50 Fredrik Sörqvist Öppen 8 (70) 56:42 +26:09 12:37
Julia Norman Inskolning (33) fullföljt
Stefan Nordström H50 (47) ej start

Resultat Dackefejden, Lång, 2019-04-21

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Anders SellgrenH70 (5)49:5512:25
Marianne SellgrenD70 (8)ej start

Resultat Anebyorienteringen, medel, 2019-04-21

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Eva von HeijneD75 (8)ej start

Resultat Uppsala Möte, Sprint, 2019-04-20

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Christian FoleyÖppen 8 (27)16:425:46
2Vanadis Borg GodinhoU1 (23)14:26+0:1613:29
3Francisco Borg GodinhoÖppen 1 (7)26:32+9:3415:53
4Victoria NormanÖppen 1 (7)28:52+11:5417:17
4Eva von HeijneD75 (4)40:24+21:5127:51
5Maja LyckebäckD12 (13)16:22+3:459:21
6Per EdlundH50 (12)16:52+2:307:03
8Gustav LyckebäckH16 (11)20:15+6:218:37
9Wilmer NormanH10 (13)31:44+17:4420:05
10William LeijonspjuthH16 (11)23:09+9:159:51
17Jakob NordströmH14 (21)19:25+6:599:17
18Audrey FoleyÖppen 8 (27)31:18+14:3610:49
29Lars-Olov AnderssonÖppen 6 (32)42:52+24:1518:00

Resultat Påskmedeln Ronneby, 2019-04-20

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Anders SellgrenH70 (13)36:01+4:3811:26
8Marianne SellgrenD70 (8)1:22:47+50:2430:12

Resultat Uppsala Möte, Natt, 2019-04-19

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Leif BergH70 (11)59:52+11:0414:58
13Stefan NordströmH50 (19)1:17:04+33:3512:21

Resultat Torsås OK, 2019-04-19

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Anders SellgrenH70 (22)40:41+6:1810:11
9Marianne SellgrenD70 (11)1:00:11+27:1919:21

Resultat Roslagsveteranerna, 2019-04-16

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Leif BergMellan (28)42:45+13:1212:00
6Jan-Olof MalmKorta (29)39:52+6:1215:23
8Eva von HeijneKorta (29)40:02+6:2215:27
19Eva ElnerudMellan (28)53:01+23:2814:53
23Lars-Olov AnderssonKorta (29)53:04+19:2420:29
25Marita BergMellan (28)1:04:51+35:1818:12

Resultat Enenracet, 2019-04-14

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Emil NylundU5 (1)1:04:4418:20
1Dagny GustavssonD75 (7)26:3712:22
3Eva von HeijneD75 (7)30:28+3:5114:10
3Sara NordströmÖppen motion 3 (43)29:21+2:2511:38
4Jan-Olof MalmH80 (15)29:19+6:1813:38
5Marita BergD65 (7)35:59+4:5313:53
5Eva ElnerudD60 (11)29:54+4:3311:32
6Maja LyckebäckD12 (10)27:27+6:2810:53
9Åsa BergD40 (12)43:37+15:5512:11
9Ellen LindénD12 (10)54:33+33:3421:38
10Christian FoleyÖppen motion 8 (51)42:39+7:568:45
10Kenneth HermanssonH55 (33)29:39+5:488:16
11Alva StrömlandU3 (12)50:04+23:5119:52
11Marianne SellgrenD70 (15)50:36+19:2719:32
12Anders SellgrenH70 (24)31:35+6:3910:40
12Gustav LyckebäckH16 (27)34:28+12:109:45
13Alfred SmedsU2 (26)30:22+8:5213:22
13Erik ResareH12 (25)29:02+11:3811:31
15Fransisco Borg GodinhoU2 (26)31:52+10:2214:02
16Albin LindenU1 (20)25:09+12:0114:03
18Per EdlundH50 (45)30:24+6:358:14
21William LeijonspjuthH16 (27)48:32+26:1413:44
21Bengt-Olov TörnqvistH75 (23)53:50+27:4418:14
25Elias StrömlandH16 (27)1:08:54+46:3619:31
28Matti NylundÖppen motion 8 (51)50:48+16:0510:25
44Lars olof AnderssonÖppen motion 5 (63)1:03:00+35:2420:39
44Per-Åke HolmÖppen motion 7 (93)46:02+16:1212:55
68Audrey FoleyÖppen motion 7 (93)52:28+22:3814:44
79Martyn PassmoreÖppen motion 7 (93)58:01+28:1116:17
Sean BerglundH16 (27)ej godkänd
Sebastian RönnqvistH14 (25)ej start
Wilmer NormanH10 (9)ej start
Jakob NordströmH14 (25)ej start
Stefan NordströmH50 (45)ej start

Resultat Klövaträffen, 2019-04-14

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Margareta HaraldssonD75 (9)50:12+4:5516:37

Resultat Mörtsjödubbeln, 2019-04-13

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Anders SellgrenH70 (17)56:37+8:2713:17
Marianne SellgrenD70 (7)ej start

Resultat Strängnäsdubbeln, 2019-04-13

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
10Kenneth HermanssonH55 (13)44:07+10:4810:24
Eva von HeijneD75 (2)ej godkänd

Resultat Veterantour, 2019-04-11

Plats Namn Tid Efter Bomtid
Kort (26)        
16 Jan-Olof Malm 47:57 +18:43 08:58
23 Lars-Olov Andersson 56:08 +26:54 02:57
Mellan (21)        
2 Leif Berg 42:08 +12:47 01:59
18 Eva von Heijne 53:13 +23:52 03:36
Långa (2)        
  Eva Elnerud Felst    

Resultat Lovömedeln, 2019-04-07

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Eva von HeijneD75 (10)35:50+5:3616:44
6Anders SellgrenH70 (22)35:19+5:4110:28
13Marianne SellgrenD70 (13)1:02:39+30:2322:22

Resultat Rånässtafetten, Individuella Öppna Klasser, 2019-04-07

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Gustaf RunfeldtÖppen motion 4 (22)42:4310:43
3Smeds; AlfredU2 (16)32:40+6:0217:06
21Matti NylundÖppen motion 8 (33)1:03:11+29:0012:07
30Leif BergÖppen motion 7 (52)56:27+30:1814:32

Resultat Rånässtafetten, 2019-04-07

Plac Namn Klass Strtid Strpl Strdiff Tid Vxlpl   Diff  
2 Sigtuna OK 1 D55- (2) 1:54:01     +38:11  
  1. Eva Elnerud   1:06:25 2 +36:57 1:06:25 2   +36:57  
  2. Dagny Gustavsson 47:36 2 +1:14 1:54:01 2 0 +38:11 +1:14
12 Sigtuna OK 1 H45- (17)     2:44:19     +41:46  
  1. Johan Kügler   53:52 13 +14:17 53:52 13   +14:17  
  2. Stefan Nordström 57:15 15 +22:46 1:51:07 14 +1 +32:58 +18:41
  3. Kenneth Hermansson 53:12 10 +11:00 2:44:19 12 -2 +41:46 +8:48
13 Sigtuna OK 1 Öppen Budk (20)   2:23:29     +37:31  
  1. Emelie Runfeldt 21:57 10 +7:01 21:57 10   +7:01  
  2. Eva Sköld   55:18 12 +21:51 1:17:15 11 +1 +21:52 +14:51
  3. Åsa Berg   1:06:14 14 +27:00 2:23:29 13 +2 +37:31 +15:39
  Sigtuna OK 1 H13-16 (31)     ej godk.        
  1. Gustav Lyckebäck 47:00 27 +19:50 47:00 27   +19:50  
  2. Sebastian Rönnqvist ej godk.     ej godk.        
  2. Emil Nylund   ej godk.     ej godk.        
  2. Sean Berglund   48:13 38 +28:46 ej godk.        
  3. Elias Strömland 56:11 25 +29:11 ej godk.        
  Sigtuna OK 1 HD-12 (27)     ej godk.        
  1. Erik Resare   23:23 23 +8:14 23:23 23   +8:14  
  2. Ellen Lindén   30:19 41 +14:49 53:39 19 -4 +19:59 +11:45
  2. Wilmer Norman 30:16 40 +14:46 53:39 19 -4 +19:59 +11:45
  3. Arvid Runfeldt   ej godk.     ej godk.        
  Sigtuna OK 1 D13-16 (22)     ej start        
  1. Lovisa Bolander 52:00 20 +21:24 52:00 20   +21:24  
  2. Liv Boshuis   52:42 28 +28:34 1:44:41 20 0 +45:41 +24:17
  2. Alva Strömland 52:41 27 +28:33 1:44:41 20 0 +45:41 +24:17
  3. N.N.   ej start     ej start        

Resultat Bosarpsträffen, Lång, 2019-04-07

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Roland BäcklinH60 (9)ej start

Resultat Lännamedeln, 2019-04-06

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Dagny GustavssonD75 (8)28:1914:44
2Anders SellgrenH70 (26)33:05+3:2011:15
3Elias StrömlandU5 (4)1:16:15+28:3523:36
4Eva von HeijneD75 (8)40:48+12:2921:15
5Marita BergD65 (6)48:42+16:3418:10
6Eva ElnerudD60 (14)42:23+12:3615:04
9Kenneth HermanssonH55 (31)36:40+8:189:49
10Marianne SellgrenD70 (13)52:22+18:4620:46
10Jan-Olof MalmH80 (17)47:19+20:5722:12
12Bengt-Olov TörnqvistH75 (26)52:23+18:5319:24
17Åsa BergD40 (23)58:09+27:1916:06
20Gustav LyckebäckH16 (35)48:44+25:4813:39
39Stefan NordströmH50 (44)55:16+29:1814:49
46Lars-Olov AnderssonÖppen motion 5 (51)1:40:15+59:5734:27
61Per-Åke HolmÖppen motion 7 (101)51:24+27:0816:06
76Leif BergÖppen motion 7 (101)1:02:05+37:4919:27

Resultat Bosarpsträffen, Medel, 2019-04-06

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Roland BäcklinH60 (9)utgått

Resultat Grymnatta, 2019-04-05

15Kenneth HermanssonH55 (22)56:12+10:5510:32
Marianne SellgrenD70 (4)ej start

Resultat Roslagsveteraner 2019-04-04

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
27Marita BergMellan (41)54:18+20:2315:30
28Eva von HeijneKort (43)48:14+17:2819:17
34Jan-Olof MalmKort (43)52:55+22:0921:10

Resultat Kringelträffen, Dag 2, 2019-03-31

7Jan-Olof MalmH80 (12)45:14+9:0620:50
Eva von HeijneD75 (4)ej godkänd

Resultat Vårdubbeln, Lång, 2019-03-31

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
9Roland BäcklinH60 (17)55:40+14:3510:34

Resultat Kringelträffen, Dag 1, 2019-03-30

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
16Kenneth HermanssonH55 (33)32:25+5:578:37

Resultat Vårdubbeln, Medel, 2019-03-30

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
11Roland BäcklinH60 (16)35:56+10:0410:24

Resultat Sumpnatta, 2019-03-29

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Kenneth HermanssonH55 (12)44:26+1:427:58

Resultat Roslagsveteranerna, 2019-03-28

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
21Leif BergMellan (50)57:59+25:2215:15
28Lars-Olov AnderssonKort (38)1:01:23+21:5222:44
29Eva von HeijneKort (38)1:01:31+22:0022:47
30Marita BergMellan (50)1:03:44+31:0716:46
45Bengt-Olov TörnqvistMellan (50)1:21:41+49:0421:29
Eva ElnerudMellan (50)ej godkänd

Resultat Nattugglan del 3 2019-03-26

TidPlac.TotalSlut.Plac.
KortJan Olof Malm0:39:1321-1-21
L-G Sörqvist0:34:5710-3-12
Agneta Sörqvist  2-2-03
MellanMartyn Passmore0:41:1632-1-32
Lars Landström0:35:2510-0-1 
Pelle Holm0:41:1021-0-21
B-O Törnqvist  0-0-0 
LångTommy Lindgren  4-3-0 
Johan Kügler0:31:4821-4-23
Kenneth Hermansson0:39:0632-1-32
Per Edlund0:31:3310-2-11
Stefan Nordström  0-0-0 
Bo Jansson  6-6-0 
P-O Olofsson  5-5-0 
Maria Olsson  3-0-0 

Resultat WinterCup Final 2019-03-24

Korta1Dagny Gustavsson43,15
2Birgitta Klang45,30
3Gun Inger Sahlberg50,34
4Jan Olof Malm53,11
5Marita Berg54,25
6Eva von Heijne70,11
7L O Andersson81,37
Mellan1Åsa Berg50,15
2Eva Sköild60,04
3Elias Strömland63,34
4Martyn Passmore67,59
5Eva Elnerud71,01
Långa1Christian Foley36,05
2Per Edlund45,11
3Gustav Lyckebäck47,10
4Johan Kügler47,35
5Kenneth Hermansson47,59
6Tommy Lindgren54,26
7Stefan Nordström67,09

Resultat Långdistans mitt i Skåne, 2019-03-24

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
12Roland BäcklinH60 (25)54:16+16:0410:26

Resultat Roslagsveteranerna, 2019-03-21

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
13Leif BergMellan (31)44:02+10:0212:01
15Eva ElnerudMellan (31)45:08+11:0812:19
27Bengt-Olov TörnqvistMellan (31)54:48+20:4814:58
28Eva von HeijneMellan (31)55:38+21:3815:12
29Lars-Olov AnderssonKorta (29)1:08:00+35:3822:35
30Marita BergMellan (31)1:02:07+28:0716:58

Resultat Nattugglan del 2 2019-03-19

StartMålTidPlac
KortJan Olof Malm18:4719:35:0048:001
L-G Sörqvist18:4419:50:1066:103
Agneta Sörqvist18:3319:34:3361:332
MellanMartyn Passmore18:3619:47:5571:551
Lars Landström    
Pelle Holm    
B-O Törnqvist    
LångTommy Lindgren18:5219:42:2550:253
Johan Kügler19:0319:57:2554:254
Kenneth Hermansson19:0019:45:5045:501
Per Edlund18:5519:42:2047:202
Stefan Nordström    
Bo Jansson18:4920:05:4076:406
P-O Olofsson19:0620:05:4059:405
Maria Olsson    

Resultat Nattugglan del 1 2019-03-12

StartMålTidPlac
KortJan Olof Malm18:4019:25:2045:201
L-G Sörqvist    
Agneta Sörqvist18:2919:25:2056:202
 
MellanMartyn Passmore18:3819:38:4060:402
Lars Landström    
Pelle Holm18:4419:35:2551:251
B-O Törnqvist    
 
LångTommy Lindgren18:5019:40:2050:204
Johan Kügler18:4619:24:3038:301
Kenneth Hermansson18:3919:19:4040:402
Per Edlund    
Stefan Nordström    
Bo Jansson19:0720:16:0269:026
P-O Olofsson18:4219:43:0061:005
Maria Olsson18:3219:20:0048:003

Resultat Hallandspremiären, Medel, 2019-03-09

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Roland BäcklinH60 (27)32:18+7:239:16

Resultat Sverigepremiären, lång, 2019-03-03

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
17Roland BäcklinH60 (27)52:17+11:229:06

Resultat Sverigepremiären, medel, 2019-03-02

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
23Roland BäcklinH60 (31)41:08+16:3411:39

Resultat Luffarligan, 2019-02-27

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
21Jan-Olof MalmBana D (56)50:16+20:1618:58
22Eva ElnerudBana B (29)1:05:03+25:2514:04
33Lars-Olov AnderssonBana D (56)59:47+29:4722:33
72Bengt-Olov TörnqvistBana C (91)58:52+34:3316:49
80Margareta HaraldssonBana C (91)1:06:56+42:3719:07

Resultat WinterCup Etapp 4, 2019-02-17

Etapp 4TotaltTotalt
TidPlacPoängPoängPlats
KortJan Olof Malm6,5030
Marita Berg39,25111,0029,705
Eva von Heijne39,5039,9022,2511
Birgitta Klang40,1249,3527,858
Carina Andersson53,4958,0014,0019
Dagny Gustavsson39,33210,4532,451
Margareta Haraldssonej start8,8025
Hanna Erikssonej start9,5023
L-O Andersson69,0267,5013,0020
Gun Inger Sahlbergej start6,0031
MellanPelle Holm60,4758,008,0027
Åsa Berg46,3529,5029,406
Eva Elnerud50,58410,2028,207
Marie Lyckebäckej start9,3524
Martyn Passmoreej start16,5016
P-O Olofssonej start20,0012
Eva Skiöldej start15,6517
Elias Strömland50,24310,8023,309
Audrey Foley44,16110,0018,8014
Lars Landströmej start15,0018
Lars Sköildej start5,2032
B-O Törnqvist64,3768,2526
LångPer Edlundej start22,8010
Andreas Johnssonej start9,6022
Johan Kügler37,48210,4530,803
Kenneth Hermansson42,45410,2019,2013
Stefan Nordströmej start
Tobias Westbomej start6,6029
Tommy Lindgrenej start18,4015
Gustav Lyckebäck40,44312,6031,602
Christian Foley29,07110,0030,004
L P Björkmanej start7,2028
Johan Hedinej start10,2021

Resultat Stockholm Indoor Cup, etapp 2, 2019-02-03

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Saoirse FoleyU2 (86)20:05+4:3812:14
31Christian FoleySIC Herrar (396)55:19+14:429:28
Audrey FoleySIC Damer (296)ej godkänd

Resultat Stockholm Indoor Cup, Etapp 1, 2019-02-02

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
21Saoirse FoleyU1 (106)13:11+5:1122:43
34Christian FoleySIC Herrar (396)46:14+13:4720:49
81Audrey FoleySIC Damer (296)1:05:49+30:1328:44

Resultat WinterCup Etapp 3, 2019-01-20

Korta banan:

1Dagny Gustavsson39,35
2Birgitta Klang41,35
3Gun Inger Sahlberg45,08
4Marita Berg47,20
5Eva von Heijne51,13

Mellan banan: Inga tider eller placeringar p.g.a att skrivaren ej funkade.

Audrey Foley
Åsa Berg
Eva Elnerud
Eva Sköild
Martyn Passmore71,30
B-O Törnqvist

Långa banan:

1Christian Foley47,00
2Per Edlund56,14
3Tommy Lindgren
4Kenneth Hermansson
5Stefan Nordström

Egen Bana:

1Claes Berglund