Tävlingsresultat 2017

Stockholm Indoor Cup, 2017-02-04

PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
19Stefan NordströmSIC Gubbar (124)34:11+10:1325:30
25Jakob NordströmH12  (80)24:20+9:4624:05
27Anna NordströmD16  (104)41:54+9:4624:05

Stockholm Indoor Cup, 2017-02-05

PlacNamn KlassTidDiffKm-tid
12Anna Nordström D16 (104)50:54+10:0020:51
21 Stefan NordströmSIC Gubbar (124)1:03:46+20:1620:54
30Jakob Nordström H12 (80)1:04:49+37:3629:27

Ärlaträffen, medel, 2017-03-19

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
8 Ulf K. Rask H50 (24) 29:19 +5:21 7:55
16 Marianne Sellgren D65 (16) 1:04:19 +31:14 22:15  

Nyköpingsorienteringen, 2017-03-25

NamnKlassTidDiffKm-tidR
Marianne SellgrenD65 (11)ej start

Aprilskämtet, 2017-04-01

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
17Per-Olof Olofsson H55 (27)51:01+13:0613:49 

Mälarmårdsdubbeln, lång, 2017-04-02

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
34 Ulf K. Rask H50 (35) 1:14:16 +33:02 13:10  

Grymnatta, 2017-04-07

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid
5 Stefan Nordström Öppen motion 8 (8) 48:45 +13:27 12:09
6 Jakob Nordström H12 (6) 41:24 +13:37 15:16
10 Anna Nordström D16 (15) 1:00:37 +15:32 13:37
16 Per-Olof Olofsson H55 (16) 1:22:17 +35:19 15:05
  Ulf K. Rask H50 (18) ej godkänd   
  Kenneth Hermansson H50 (18) ej start   

Lännamedeln, 2017-04-08

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
1 Dagny Gustavsson D75 (11) 27:16   12:20  
6 Eva Elnerud D60 (11) 28:59 +5:42 11:35  
6 Per Edlund H50 (32) 27:40 +2:50 7:41  
8 Eva von Heijne D75 (11) 50:27 +23:11 22:49  
9 Jan-Olof Malm H75 (20) 38:20 +7:37 13:29  
15 Gunnel Rask D50 (26) 31:08 +5:32 10:18  
18 Åsa Berg D40 (18) 45:27 +18:11 12:50  
18 Kenneth Hermansson H50 (32) 30:37 +5:47 8:30  
24 Per-Åke Holm H60 (25) 48:38 +24:14 14:10  
24 Bengt-Olov Törnqvist H70 (34) 40:13 +13:00 13:54  
32 Leif Berg H70 (34) 51:12 +23:59 17:42  
37 Helena Klein Öppen motion 3 (39) 1:19:15 +52:33 29:08  
81 Lars-Olov Andersson Öppen motion 7 (83) 1:08:52 +53:08 24:04  

Rånässtafetten, 2017-04-09

PlacNamnKlassStrtidStr

pl
StrdiffTidVxl

pl
Diff
1Sigtuna OK 1H65

 (1)
   3:24:31  
 1. Leif Berg 1:16:521 1:16:521 
 2. Jan-Olof Malm 58:461 2:15:3810
 3. Bengt-Olov Törnqvist 1:08:531 3:24:3110
2Sigtuna OK 1D55

 (3)
   1:53:26  
 1. Eva Elnerud 56:542+9:2156:542 
 2. Dagny Gustavsson 56:322+5:511:53:2620
7Sigtuna OK 1H45

 (20)
   2:39:07  
 1. Per Edlund 43:475+1:0943:475 
 2. Kenneth Hermansson 53:358+22:311:37:227+2
 3. Johan Kügler 1:01:4511+24:092:39:0770
15Sigtuna OK 1Öppen

Budk
(24)
   2:23:55  
 1. Per-Åke Holm 23:3116+7:2223:3116 
 2. Gunnel Rask 47:379+17:161:11:0810-6
 3. Åsa Berg 1:12:4722+32:272:23:5515+5
 Sigtuna OK 2H45

 (20)
   ej godkänd  
 1. Stefan Nordström 1:14:5718+32:191:14:5718 
 2. Ulf K. Rask 51:217+20:172:06:1816-2
 3. Claes Berglund ej start  ej godkänd  

Enskede/Skogsluffarna, medel,2017-04-16

PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
 Anders SellgrenH70 (15)ej start   
 Marianne SellgrenD65 (5)ej start   

Enenracet, 2017-04-17

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
1 Dagny Gustavsson D75 (4) 30:59   13:11  
2 Eva von Heijne D75 (4) 35:20 +4:21 15:02  
2 Lovisa Bolander D14 Kort (2) 24:35 +1:26 10:41  
2 Jakob Nordström H12 (15) 21:02 +3:42 9:08  
3 Marie Lyckebäck D40 (11) 34:59 +9:27 10:17  
4 Maja Lyckebäck U1 (17) 21:04 +3:33 11:12  
4 Leif Lyckebäck Öppen motion 3 (13) 45:31 +20:40 15:07  
4 Bengt-Olov Törnqvist H70 (17) 38:23 +6:53 12:08  
6 Jan-Olof Malm H75 (8) 55:04 +18:47 18:03  
6 Gustav Kügler H16 (18) 38:26 +8:42 9:33  
7 Johan Kügler Öppen motion 8 (30) 42:24 +9:04 9:38  
10 Gustav Lyckebäck H14 (13) 42:38 +17:30 12:15  
14 Per-Åke Holm H60 (14) 1:01:34 +35:34 18:09  
18 Stefan Nordström H50 (21) 54:09 +23:56 13:14  
33 Lars-Olov Andersson Öppen motion 7 (34) 1:07:19 +41:03 22:13  
  Per-Olof Olofsson H55 (12) ej start    

Enskede/Skogsluffarna, lång, 2017-04-17

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
5 Marianne Sellgren D65 (5) 1:23:03 +32:00 23:27  
8 Anders Sellgren H70 (22) 45:48 +9:32 12:01  
10 Gunnel Rask D50 (15) 59:07 +19:59 14:27  

Uppsala möte, medel, 2017-04-22

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
2 Eva Elnerud D60 (12) 34:39 +2:04 13:19  
3 Eva von Heijne D75 (10) 41:22 +3:22 19:09  
4 Marie Lyckebäck D40 (14) 38:24 +5:42 10:34  
5 Per Edlund H50 (39) 29:24 +3:18 8:10  
6 Dagny Gustavsson D75 (10) 47:14 +9:14 21:52  
9 Gustav Kügler H16 (30) 34:06 +6:36 10:01  
12 Gustav Lyckebäck H14 (23) 33:44 +12:33 14:10  
13 Gunnel Rask D50 (20) 41:29 +13:49 13:52  
17 Johan Kügler Öppen motion 8 (51) 45:14 +16:03 10:18  
21 Jakob Nordström H12 (29) 35:51 +20:44 19:41  
71 Leif Berg Öppen motion 7 (80) 1:03:45 +43:16 21:58  
  Alfred Smeds Inskolning (25) fullföljt    

Uppsala möte, lång, 2017-04-23

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
1 Dagny Gustavsson D75 (7) 35:48   13:49  
3 Eva von Heijne D75 (7) 49:08 +13:20 18:58  
4 Eva Elnerud D60 (8) 48:06 +13:21 14:11  
9 Gunnel Rask D50 (23) 49:56 +9:52 12:10  
13 Jan-Olof Malm H75 (21) 52:03 +15:53 15:21  
14 Leif Berg H70 (29) 54:30 +15:03 13:11  
16 Åsa Berg D40 (18) 1:05:09 +29:39 13:49  
42 Per-Åke Holm Öppen motion 8 (63) 58:10 +27:13 12:55  
58 Lars-Olov Andersson Öppen motion 7 (59) 1:14:58 +51:29 25:24  

Tiomila, open individual, 2017-04-29

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid
98 Eva Elnerud Öppen motion 7 (123) 1:08:08 +40:33 20:57

Roslagshelg, lång, 2017-05-06

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
1 Dagny Gustavsson D75 (7) 45:50   15:48  
1 Marie Lyckebäck D40 (10) 58:29   11:46  
2 Maja Lyckebäck D10 (3) 34:13 +11:07 15:04  
2 Leif Lyckebäck Öppen motion 4 (8) 44:05 +9:06 11:51  
2 Eva Elnerud D60 (6) 46:51 +10:31 13:23  
3 Eva von Heijne D75 (7) 59:06 +13:16 20:22  
6 Johan Kügler H45 (14) 57:08 +6:54 8:44  
8 Åsa Berg D40 (10) 1:19:03 +20:34 15:54  
9 Gustav Kügler H16 (12) 1:03:39 +23:59 11:59  
10 Gustav Lyckebäck H14 (13) 50:07 +19:04 12:59  
11 Leif Berg H70 (16) 52:14 +15:03 13:29  
14 Bengt-Olov Törnqvist H70 (16) 59:11 +22:00 15:17  
20 Per-Olof Olofsson H55 (24) 1:08:21 +24:40 12:20  
  Jakob Nordström H12 (19) ej start    

Roslagshelg, medel, 2017-05-07

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
1 Dagny Gustavsson D75 (4) 32:24   16:36  
2 Eva Elnerud D60 (4) 43:46 +6:59 17:47  
4 Eva von Heijne D75 (4) 1:07:34 +35:10 34:38  
6 Johan Kügler H45 (18) 41:23 +7:30 10:16  
6 Jan-Olof Malm H75 (13) 52:43 +14:31 18:49  
12 Kenneth Hermansson H50 (20) 48:27 +21:19 13:23  
13 Gustav Kügler H16 (13) 41:53 +16:16 12:16  
16 Per-Åke Holm H60 (20) 1:03:41 +33:21 18:17  
17 Stefan Nordström H50 (20) 54:44 +27:36 15:07  

DM, sprint, Stockholm, 2017-05-10

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
6 Eva Elnerud D60 (6) 17:43 +3:01 11:39  

Stockholm City Cup, #1, 2017-05-17

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
30 Gustav Kügler H16 (48) 19:51 +4:17 7:16  
149 Andreas Johnson H17- (321) 19:02 +5:18 6:58  
163 Åsa Berg D17- (222) 23:19 +9:50 9:33  
171 Eva Elnerud D17- (222) 23:48 +10:19 9:45  
185 Johan Kügler H17- (321) 20:20 +6:36 7:26  
185 Malin Johnson D17- (222) 24:55 +11:26 10:12  
206 Agneta Sörqvist D17- (222) 29:14 +15:45 11:58  
311 Lars Göran Sörqvist H17- (321) 33:44 +20:00 12:21  
  Anna Nordström D16 (40) ej start    

DM, sprint, Uppland, 2017-05-19

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid
1 Dagny Gustavsson D75 (2) 15:50   10:33
3 Maja Lyckebäck D10 (7) 13:30 +3:10 9:00
3 Marie Lyckebäck D40 (7) 15:38 +1:04 6:47
3 Jan-Olof Malm H75 (11) 16:59 +0:59 11:19
4 Per-Åke Holm H60 (5) 16:10 +4:08 8:30
6 Ulf K. Rask H50 (21) 15:10 +2:48 6:35
7 Johan Kügler H45 (18) 16:42 +2:35 6:40
7 Andreas Johnson H18 (11) 18:57 +6:28 7:17
7 Gustav Kügler H16 (17) 15:34 +2:49 6:46
8 Per Edlund H50 (21) 15:20 +2:58 6:40
11 Gustav Lyckebäck H14 (13) 27:19 +15:47 13:00
  Kenneth Hermansson H50 (21) ej godkänd   

OK Måsens ungdomstävling,2017-05-28

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
34 Lars-Olov Andersson Öppen motion 7 (34) 50:31 +28:53 18:38  

Stockholm City Cup, #2, 2017-05-31

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
33 Gustav Kügler H16 (50) 21:57 +6:13 7:13  
34 Anna Nordström D16 (41) 23:05 +6:54 9:01  
48 Stefan Nordström Öppen motion 3 (106) 19:08 +7:45 9:48  
112 Per Edlund H17- (301) 19:13 +5:48 6:19  
143 Johan Kügler H17- (301) 20:12 +6:47 6:38  
163 Eva Elnerud D17- (191) 27:05 +13:44 10:34  
168 Andreas Johnson H17- (301) 20:52 +7:27 6:51  
170 Malin Johnson D17- (191) 28:40 +15:19 11:11  
182 Agneta Sörqvist D17- (191) 34:51 +21:30 13:36  
282 Lars Göran Sörqvist H17- (301) 36:54 +23:29 12:08  
  Jakob Nordström H12 (56) ej godkänd    

Stockholm City Cup, #3, 2017-06-07

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid
9 Anna Nordström D16 (24) 26:35 +6:01 9:44
15 Gustav Kügler H16 (31) 30:54 +4:58 11:09
107 Per Edlund H17- (269) 26:15 +8:25 9:28
128 Åsa Berg D17- (178) 34:09 +15:09 12:30
142 Eva Elnerud D17- (178) 36:46 +17:46 13:28
156 Malin Johnson D17- (178) 43:49 +24:49 16:03
176 Andreas Johnson H17- (269) 29:07 +11:17 10:30
215 Johan Kügler H17- (269) 33:33 +15:43 12:06
249 Stefan Nordström H17- (269) 39:46 +21:56 14:21

Slottssprinten, 2017-06-10

PlacNamnKlassTidDifftidR
5Emma FaddenU224:12+4:2915:07 
7Sköld JohannaU126:02+7:4617:14 
7Alicia BohmanD1217:53+5:3311:36 
8 Maja Lyckebäck D10 18:11 +5:48 13:10  
9 Gustav Kügler H16 12:32 +1:28 6:29  
10 Simon Strömblad U1 31:28 +13:12 20:50  
11 Erik Resare H10 18:26 +7:55 13:21  
11 Elise Magnusson D12 21:01 +8:41 13:38  
13 Jakob Nordström H12 15:33 +5:10 10:05  
13 Ebba Magnusson U1 34:48 +16:32 23:02  
17 Malin Edman D14 22:51 +9:43 12:25  
22 Lovisa Bolander D14 29:41 +16:33 16:07  
24 Elias Strömland H14 18:28 +7:45 9:52  
25 Gustav Lyckebäck H14 18:37 +7:54 9:57  
35 William Leijonspjuth H14 22:00 +11:17 11:45  
37 Teodor Uddmäre H14 26:11 +15:28 14:00  
  Markus Fornander Inskolning fullföljt    
  Erik Ellefors U1 ej godkänd    
  Greta Kolterud D14 ej start    
  Elin Fornander D14 ej start    

Slottssprinten, 2-mannastafett, sprint, 2017-06-10

PlacNamnKlassStr

tid
Str

pl
Str

diff
TidVxl

pl
Diff
9
https://eventor.orientering.se/Organisation/Logotype/253?type=InlineIcon
Långhundra IF
/
Sigtuna OK 3
D28 64:06+31:24
1. Emilia Karlsson 18:36 6 +2:10 18:36 6 +2:10
2. Emelie Wilhelm

(Sigtuna OK)
45:30 9 +29:14 64:06 9 +3 +31:24 +29:14
13
https://eventor.orientering.se/Organisation/Logotype/324?type=InlineIcon
Sigtuna OK
 1
H28 44:35 +14:53
1. Jakob Nordström 20:49 15 +7:29 20:49 15 +7:29
2. Gustav Lyckebäck 23:46 15 +10:56 44:35 13 -2 +14:53 +7:24
16
https://eventor.orientering.se/Organisation/Logotype/324?type=InlineIcon
Sigtuna OK
 2
H28 55:33 +25:51
1. William Leijonspjuth 25:31 18 +12:11 25:31 18 +12:11
2. Teodor Uddmäre 30:02 16 +17:12 55:33 16 -2 +25:51 +13:40
18 Motion-Ö direkt 8 Motion
Öppen
42:08 +14:34
1. Malin Edman 19:29 20 +6:14 19:29 20 +6:14
2. Lovisa Bolander 22:39 23 +9:29 42:08 18 -2 +14:34 +8:20
22 Motion-Ö direkt 2 Motion
Öppen
44:43 +17:09
1. Elise Magnusson 27:11 26 +13:56 27:11 26 +13:56
2. Olov Magnusson 17:32 14 +4:22 44:43 22 -4 +17:09 +3:13
https://eventor.orientering.se/Organisation/Logotype/324?type=InlineIcon
Sigtuna OK
 1
Mix
Öppen
ej
godkänd
1. Alicia Bohman ej
godkänd
ej
godkänd
2. Henrik Bohman ej
godkänd
ej
godkänd
Rånäs OK

/

 
https://eventor.orientering.se/Organisation/Logotype/324?type=InlineIcon
Sigtuna OK
 1
H32 ej
godkänd
1. Gustav Kügler ej
godkänd
ej
godkänd
2. Oskar Sundblom

(Rånäs OK)
17:30 4 +2:00 ej
godkänd

Eskilstuna Weekend, 2017-06-30

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
1 Dagny Gustavsson D75 (42) 28:54   13:11  
7 Eva von Heijne D75 (42) 40:58 +12:04 18:42  
9 Eva Elnerud D60 (39) 46:02 +11:52 14:42  
14 Marianne Sellgren D65 (53) 58:29 +28:32 21:16  
15 Margareta Haraldsson D70 (55) 50:38 +16:45 18:24  
60 Lars-Olov Andersson Öppen 7 (290) 1:13:28 +47:05 23:14  
  Anders Sellgren H70 (116) ej godkänd    

Eskilstuna Weekend, 2017-07-01

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
1 Dagny Gustavsson D75 (42) 40:48   13:02  
3 Eva von Heijne D75 (42) 46:01 +5:13 14:42  
6 Eva Elnerud D60 (39) 51:47 +11:46 13:55  
7 Margareta Haraldsson D70 (55) 45:20 +8:00 14:29  
11 Anders Sellgren H70 (116) 48:44 +12:26 12:07  
15 Marianne Sellgren D65 (53) 1:14:03 +32:02 19:54  

Eskilstuna Weekend, 2017-07-02

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
1 Dagny Gustavsson D75 (42) 38:18   12:14  
7 Anders Sellgren H70 (116) 41:55 +9:50 10:58  
7 Margareta Haraldsson D70 (55) 51:33 +8:34 15:23  
7 Eva von Heijne D75 (42) 50:36 +12:18 16:09  
8 Eva Elnerud D60 (39) 52:56 +16:13 14:20  
15 Marianne Sellgren D65 (53) 1:26:44 +51:50 23:30  
99 Lars-Olov Andersson Öppen 7 (290) 1:13:03 +47:17 21:48  

Trekvällars, 2017-07-03

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid
9 Eva Elnerud D60 (28) 1:11:35 +31:11 20:44
  Kenneth Hermansson H50 (63) ej start   

Trekvällars, 2017-07-04

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid
9 Eva Elnerud D60 (28) 1:11:35 +31:11 20:44
  Kenneth Hermansson H50 (63) ej start   

Trekvällars, 2017-07-05

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid
9 Eva Elnerud D60 (28) 1:11:35 +31:11 20:44
  Kenneth Hermansson H50 (63) ej start   

Mastloppet, 2017-07-11

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
35 Per-Åke Holm Öppen motion 6 (52) 1:22:13 +30:12 18:33  
  Bengt-Olov Törnqvist Öppen motion 5 (99) ej godkänd    

Skärgårdssprinten, 2017-07-18

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
6 Eva Elnerud D60 (35) 23:43 +2:57 10:40  
9 Per Edlund H45 (71) 15:17 +1:28 6:05  
22 Per-Åke Holm H60 (84) 22:10 +7:08 9:59  
  Marianne Sellgren D60 (35) ej godkänd    

Skärgårdssprinten, 2018-07-19

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
3 Eva Elnerud D60 (35) 23:21 +0:18 9:43  
9 Per Edlund H45 (71) 17:01 +1:47 6:37  
19 Per-Åke Holm H60 (84) 21:55 +6:36 9:07  
35 Jan-Olof Malm H60 (84) 29:46 +14:27 12:24  
  Marianne Sellgren D60 (35) ej godkänd    

O-Ringen Värmland 2017-07-23

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
1 Dagny Gustavsson D75 (191) 42:01   13:46  
10 Eva Von Heijne D75 (191) 53:05 +11:04 17:24  
11 Anders Sellgren H70 (536) 44:40 +9:12 10:42  
19 Margareta Haraldsson D70 (202) 53:05 +13:55 17:27  
32 Marianne Sellgren D65 (189) 1:09:54 +34:57 19:34  

O-Ringen Värmland 2017-07-24

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
3 Dagny Gustavsson D75 (191) 37:49 +2:08 12:57  
8 Anders Sellgren H70 (536) 35:05 +5:45 9:18  
20 Margareta Haraldsson D70 (202) 45:08 +11:33 14:59  
36 Marianne Sellgren D65 (189) 1:20:53 +50:28 24:35  
  Eva Von Heijne D75 (191) ej godkänd    

O-Ringen Värmland 2017-07-26

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
7 Dagny Gustavsson D75 (191) 42:17 +7:18 14:28  
8 Anders Sellgren H70 (536) 43:54 +5:07 10:24  
16 Eva Von Heijne D75 (191) 50:23 +15:24 17:15  
17 Martyn Passmore Medelsvår 4,0-ES (294) 1:00:06 +20:54 15:22  
21 Margareta Haraldsson D70 (202) 49:36 +10:21 15:32  
34 Marianne Sellgren D65 (189) 1:10:07 +36:39 19:51  

O-Ringen Värmland 2017.07-27

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
2 Dagny Gustavsson D75 (191) 35:41 +1:37 16:49  
6 Anders Sellgren H70 (536) 32:32 +3:54 11:10  
15 Eva Von Heijne D75 (191) 48:59 +14:55 23:06  
17 Margareta Haraldsson D70 (202) 43:06 +12:23 18:15  
30 Marianne Sellgren D65 (189) 55:50 +29:46 22:25  

O-Ringen Värmland 2017-07-28

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
3 Dagny Gustavsson D75 (191) 37:12 +4:41 13:14  
13 Eva Von Heijne D75 (191) 44:40 +12:09 15:53  
27 Anders Sellgren H70 (536) 45:52 +11:24 11:22  
28 Marianne Sellgren D65 (189) 1:05:10 +30:07 19:44  
33 Margareta Haraldsson D70 (202) 1:01:13 +26:48 20:12  

Distriktsmatch (Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland), lång, 2018-08-09

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
3 Johan Kügler Ö8 46:23 +3:34 9:02  
8 Gustav Kügler H15 51:37 +16:12 11:42  
11 Gustav Lyckebäck H13 53:22 +21:28 15:39  
13 Stefan Nordström Ö8 1:10:10 +27:21 13:40  
14 Jakob Nordström H13 1:01:23 +29:29 18:00  
  Lovisa Bolander D13 ej start    
  William Leijonspjuth H13 ej start    

Distriktsmatch (Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland), sprint, 2017-08-10

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid
6 Gustav Kügler H15 18:22 +1:32 7:05
11 Gustav Lyckebäck H13 16:06 +4:56 8:17
12 Jakob Nordström H13 16:52 +5:42 8:41

OK Rodhen, 2017-08-13

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
1 Lars-Olov Andersson Öppen motion 7 (46) 27:18   8:28  
1 Dagny Gustavsson D75 (7) 32:36   16:18  
1 Anders Sellgren H70 (25) 31:24   11:01  
3 Eva von Heijne D75 (7) 49:38 +17:02 24:49  
6 Eva Elnerud D60 (8) 51:53 +19:54 21:42  
17 Per-Åke Holm H60 (27) 48:04 +17:30 15:27  
21 Per-Olof Olofsson H55 (25) 57:55 +25:37 17:39  
21 Kenneth Hermansson H50 (28) 52:29 +21:08 14:47  
23 Bengt-Olov Törnqvist H70 (25) 59:57 +28:33 21:02  
  Marianne Sellgren D65 (8) ej godkänd    
  Stefan Nordström H50 (28) ej godkänd    

Långhundradubbeln, medel, 2017-08-19

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
1 Elise Magnusson D12 Kort (6) 26:18   11:20  
2 Alva Strömland D12 Kort (6) 38:26 +12:08 16:33  
3 Eva von Heijne D75 (5) 47:20 +10:43 22:38  
3 Per Eriksson H14 Kort (7) 27:11 +4:50 11:25  
4 Sean Berglund H14 Kort (7) 28:08 +5:47 11:49  
4 Margareta Haraldsson D70 (11) 36:10 +8:44 15:11  
5 Eva Elnerud D60 (7) 38:17 +10:50 16:05  
5 Tobias af Geijerstam H14 Kort (7) 30:28 +8:07 12:48  
6 Emil Nylund H14 Kort (7) 31:21 +9:00 13:10  
6 Per Edlund H50 (33) 27:45 +3:00 7:32  
7 Marie Lyckebäck D40 (17) 44:27 +15:21 12:27  
7 Anders Sellgren H70 (26) 35:04 +4:23 11:41  
10 Jan-Olof Malm H75 (17) 42:37 +7:03 14:12  
13 Arvid Runfeldt U1 (48) 24:43 +7:46 13:43  
14 Gustav Kügler H16 (24) 39:17 +15:20 12:05  
14 Maja Lyckebäck D10 (18) 38:55 +18:03 16:46  
17 Per-Åke Holm H60 (26) 44:41 +16:51 12:30  
18 Matti Nylund Öppen motion 8 (44) 48:05 +16:22 10:42  
18 Gustav Lyckebäck H14 (36) 52:09 +29:18 16:49  
19 Kenneth Hermansson H50 (33) 34:52 +10:07 9:28  
20 Erik Ellefors U1 (48) 27:47 +10:50 15:26  
21 Stefan Nordström Öppen motion 7 (55) 44:22 +18:44 14:05  
21 Per-Olof Olofsson H55 (24) 54:28 +27:01 14:48  
22 Bengt-Olov Törnqvist H70 (26) 49:11 +18:30 16:23  
22 Elias Strömland H14 (36) 1:00:32 +37:41 19:31  
25 Erik Resare H10 (28) 40:00 +21:40 17:14  
25 Johan Kügler H45 (31) 46:38 +22:27 12:16  
27 Johanna Sköld U2 (33) 40:59 +16:04 17:35  
31 Emelie Runfeldt Öppen motion 5 (57) 55:32 +28:00 17:41  
  Simon Strömblad Inskolning (17) fullföljt    
  Malin Edman D14 (24) ej godkänd    
  William Leijonspjuth H14 (36) ej godkänd    
  Gustaf Runfeldt Öppen motion 5 (57) ej godkänd    
  Markus Fornander U1 (48) ej start    
  Elin Fornander D14 (24) ej start    

Långhundradubbeln, lång, 2017-08-20

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
1 Dagny Gustavsson D75 (6) 45:07   14:08  
1 Marie Lyckebäck D40 (7) 56:03   11:23  
1 Anders Sellgren H70 (24) 43:55   10:52  
2 Eva von Heijne D75 (6) 52:27 +7:20 16:26  
4 Margareta Haraldsson D70 (11) 57:40 +13:16 18:04  
6 Åsa Berg D40 (7) 1:07:41 +11:38 13:45  
6 Maja Lyckebäck D10 (8) 1:03:11 +31:12 24:46  
6 Per Edlund H50 (24) 56:52 +9:27 9:25  
12 Jan-Olof Malm H75 (16) 1:14:47 +30:42 20:39  
12 Gunnel Rask D50 (15) 50:59 +14:22 12:37  
14 Bengt-Olov Törnqvist H70 (24) 1:01:30 +17:35 15:13  
16 Alfred Smeds U1 (23) 41:09 +18:56 17:44  
17 Johan Kügler H45 (25) 1:10:25 +24:41 10:53  
19 Leif Berg H70 (24) 1:06:55 +23:00 16:33  
20 Per-Olof Olofsson H55 (20) 1:30:58 +48:48 17:09  
  Gustav Lyckebäck H14 (14) ej godkänd    
  Eva Elnerud D60 (7) ej godkänd    

Sundbybergs IK, 2017-08-26

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid
3 Eva von Heijne D75 (8) 35:00 +4:58 16:25
4 Anders Sellgren H70 (19) 34:32 +4:48 11:23
10 Marita Berg D65 (12) 51:20 +23:33 18:08
12 Marianne Sellgren D65 (12) 57:42 +29:55 20:23
13 Åsa Berg D40 (14) 1:14:33 +41:26 19:21
24 Kenneth Hermansson H50 (47) 37:33 +9:27 9:30
  Leif Berg H70 (19) ej godkänd   
  Eva Elnerud D60 (11) ej start   

Waxholms OK, 2017-08-27

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
2 Anders Sellgren H70 (13) 42:54 +2:01 10:46  
10 Marianne Sellgren D65 (11) 1:04:06 +22:26 18:31  

Linnéklassikern, 2017-08-27

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
1 Elise Magnusson D12 Kort (6) 20:14   9:06  
1 Emil Nylund H14 Kort (7) 32:50   12:12  
1 Dagny Gustavsson D75 (6) 50:55   17:08  
2 William Leijonspjuth H14 Kort (7) 34:44 +1:54 12:54  
2 Eva von Heijne D75 (6) 51:41 +0:46 17:24  
3 Simon Strömblad U1 (46) 12:23 +1:59 8:58  
5 Alva Strömland D12 Kort (6) 36:20 +16:06 16:21  
5 Tobias af Geijerstam H14 Kort (7) 40:43 +7:53 15:08  
5 Maja Lyckebäck D10 (12) 23:48 +6:21 10:43  
7 Jan-Olof Malm H75 (9) 1:12:58 +20:06 19:59  
7 Per Eriksson H14 Kort (7) 1:04:38 +31:48 24:01  
10 Kenneth Hermansson H50 (17) 57:00 +11:21 9:26  
11 Bengt-Olov Törnqvist H70 (21) 1:05:48 +14:35 16:14  
11 Fredrik Sörqvist Öppen motion 9 (16) 1:19:54 +25:29 10:44  
12 Gustav Lyckebäck H14 (25) 45:35 +16:43 11:44  
13 Matti Nylund Öppen motion 9 (16) 1:25:04 +30:39 11:26  
13 Gustav Kügler H16 (24) 1:00:06 +15:15 10:43  
15 Johan Kügler H45 (19) 1:06:32 +25:41 10:24  
16 Leif Berg H70 (21) 1:14:43 +23:30 18:26  
16 Malin Edman D14 (25) 1:04:24 +29:39 16:35  
19 Erik Resare H10 (29) 21:39 +7:54 9:45  
19 Elin Fornander D14 (25) 1:14:39 +39:54 19:14  
20 Stefan Nordström Öppen motion 7 (48) 39:04 +13:44 13:09  
41 Johanna Sköld U2 (51) 31:03 +13:25 13:59  
47 Alfred Smeds U2 (51) 36:31 +18:53 16:26  
  Markus Fornander Inskolning (24) fullföljt    
  Jakob Nordström H12 (39) ej start    
  Sean Berglund H14 Kort (7) ej start    

DM, natt, Uppland, 2017-09-01

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
1 Marianne Sellgren D65 (2) 1:48:50   28:02  
4 Per-Olof Olofsson H55 (9) 1:08:24 +20:20 13:13  
5 Gustav Lyckebäck H14 (5) 57:45 +20:16 14:07  
5 Kenneth Hermansson H50 (14) 1:03:22 +15:05 10:56  
  Marie Lyckebäck D40 (1) ej godkänd    

DM, lång, Stockholm + Uppland, 2017-09-03

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
1 Dagny Gustavsson D75 U (4) 33:06   13:22  
1 Anders Sellgren H70 U (12) 43:14   10:06  
3 Marianne Sellgren D65 U (4) 1:08:24 +26:20 20:07  
3 Eva von Heijne D75 U (4) 43:59 +10:53 17:46  
3 Maja Lyckebäck D10 U (4) 34:09 +14:16 14:04  
3 Eva Elnerud D60 U (5) 43:20 +7:34 11:47  
4 Marie Lyckebäck D40 U (5) 59:47 +4:53 11:23  
7 Gustav Lyckebäck H14 U (10) 50:01 +18:47 12:07  
7 Leif Berg H70 U (12) 1:04:37 +21:23 15:06  
8 Jan-Olof Malm H75 U (10) 54:33 +6:54 14:50  
8 Per Edlund H50 U (19) 44:49 +6:49 7:55  
16 Kenneth Hermansson H50 U (19) 52:49 +14:49 9:20  
17 Johan Kügler H45 U (20) 51:02 +13:44 8:30  
19 Stefan Nordström H50 U (19) 1:05:55 +27:55 11:40  
47 Per-Åke Holm Öppen motion 7 (72) 48:24 +27:20 15:44  
56 Bengt-Olov Törnqvist Öppen motion 7 (72) 52:54 +31:50 17:12  
64 Lars-Olov Andersson Öppen motion 7 (72) 1:04:28 +43:24 20:57  

DM, medel, Uppland, 2017-09-09

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
1 Dagny Gustavsson D75 (3) 35:17   15:49  
1 William Leijonspjuth H14 Kort (4) 31:16   15:15  
1 Eva Elnerud D60 (5) 46:21   15:52  
2 Eva von Heijne D75 (3) 38:40 +3:23 17:20  
2 Marie Lyckebäck D40 (10) 46:48 +4:33 12:51  
2 Sean Berglund H14 Kort (4) 37:35 +6:19 18:20  
3 Arvid Runfeldt U1 (23) 25:12 +1:20 12:03  
3 Per Edlund H50 (22) 33:33 +3:26 9:13  
3 Per Eriksson H14 Kort (4) 41:52 +10:36 20:25  
4 Anders Sellgren H70 (19) 37:28 +2:22 12:12  
6 Jan-Olof Malm H75 (16) 57:16 +14:20 19:36  
6 Simon Strömblad U1 (23) 26:15 +2:23 12:33  
6 Maja Lyckebäck D10 (9) 28:07 +9:48 13:19  
6 Marianne Sellgren D65 (8) 1:04:00 +23:31 21:55  
9 Gustaf Runfeldt Öppen motion 5 (46) 43:16 +10:46 16:54  
9 Kenneth Hermansson H50 (22) 38:37 +8:30 10:36  
11 Johan Kügler H45 (22) 44:09 +14:13 10:24  
13 Gustav Lyckebäck H14 (18) 48:34 +25:56 18:58  
17 Alfred Smeds U1 (23) 40:50 +16:58 19:32  
20 Erik Resare H10 (27) 29:35 +16:19 14:01  
20 Malin Edman D14 (22) 1:08:33 +42:56 26:46  
  Marita Berg D65 (8) ej godkänd    
  Emil Nylund H14 Kort (4) ej godkänd    
  Leif Berg H70 (19) ej godkänd    
  Jakob Nordström H12 (26) ej start    
  Gustav Kügler H16 (18) ej start    
  Stefan Nordström H50 (22) ej start    
  Elin Fornander D14 (22) ej start    
  Tobias af Geijerstam H14 Kort (4) ej start    
  Markus Fornander U1 (23) ej start    
  Johanna Sköld U2 (29) ej start    

DM, stafett, Uppland, 2017-09-10

Plac Namn Klass Str

tid
Str

pl
St
r

diff
Tid Vxl

pl
  Diff  
5
https://eventor.orientering.se/Organisation/Logotype/324?type=InlineIcon
Sigtuna OK 1
H14 (5)       181:34     +86:28  
  1. Gustav Lyckebäck 33:12 4 +3:38 33:12 4   +3:38  
  2. William Leijonspjuth 47:35 7 +18:45 79:39 5 +1 +21:03 +17:25
  2. Lovisa Bolander 46:27 6 +17:37 79:39 5 +1 +21:03 +17:25
  2. Per Eriksson 57:28 8 +28:38 79:39 5 +1 +21:03 +17:25
  3. Sean Berglund 101:55 5 +70:47 181:34 5 0 +86:28 +65:25

Ungdoms-SM, sprint, 2017-09-15

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
63 Gustav Kügler H15 (108) 15:32 +2:59 5:59  

Attunda OK, dag 1, lång, 2017-09-16

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
2 Dagny Gustavsson D75 (8) 36:10 +1:03 13:41  
7 Eva Elnerud Öppen motion 7 (31) 33:05 +9:25 11:26  
7 Eva von Heijne D75 (8) 59:02 +23:55 22:21  
10 Kenneth Hermansson H50 (28) 54:33 +9:32 8:33  
21 Per-Olof Olofsson H55 (31) 59:43 +18:32 10:57  

Attunda OK, dag 2, medel, 2017-09-17

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
3 Eva von Heijne D75 (9) 37:46 +2:13 19:58  
10 Marita Berg D65 (10) 48:22 +13:55 19:44  
11 Åsa Berg D40 (13) 47:27 +16:26 14:22  
12 Leif Berg H70 (20) 48:19 +13:37 17:00  
14 Jan-Olof Malm H75 (17) 1:10:16 +30:04 24:44  
18 Kenneth Hermansson H50 (33) 37:02 +8:47 10:17  
20 Bengt-Olov Törnqvist H70 (20) 1:08:02 +33:20 23:57  
  Per-Åke Holm H60 (18) ej start    

OK Österåker, 2017-09-23

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
2 Eva Elnerud D60 (3) 45:02 +9:26 17:47  
3 Eva von Heijne D75 (4) 49:46 +7:15 24:30  

Gustavsbergs OK, 2017-09-30

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid
4 Margareta Haraldsson D70 (11) 41:15 +6:09 16:26
4 Eva von Heijne D75 (7) 53:29 +19:08 23:21

Upplandscupsfinalen, 2017-10-01

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
1 Gustav Lyckebäck H14 (3) 33:17   11:35  
1 Elin Fornander D14 (2) 1:35:31   34:51  
1 William Leijonspjuth H14 Kort (6) 46:01   15:58  
2 Elias Strömland H14 (3) 43:33 +10:16 15:10  
2 Malin Edman D14 (2) 1:37:32 +2:01 35:35  
2 Sean Berglund H14 Kort (6) 50:05 +4:04 17:23  
4 Per Eriksson H14 Kort (6) 54:05 +8:04 18:46  
5 Emil Nylund H14 Kort (6) 58:01 +12:00 20:08  
6 Tobias af Geijerstam H14 Kort (6) 1:04:02 +18:01 22:14  
14 Johanna Edman Öppen motion 3 (17) 1:00:22 +34:48 21:06  
21 Simon Strömblad U1 (33) 37:09 +17:40 17:31  
24 Alfred Smeds U1 (33) 41:16 +21:47 19:27  
35 Emelie Runfeldt Öppen motion 5 (45) 56:48 +28:47 19:39  
39 Matti Nylund Öppen motion 8 (77) 41:27 +16:21 8:51  
48 Eva Elnerud Öppen motion 7 (74) 41:30 +19:47 13:31  
63 Stefan Nordström Öppen motion 8 (77) 50:46 +25:40 10:50  
  Markus Fornander U1 (33) ej godkänd    
  Gustaf Runfeldt Öppen motion 5 (45) ej godkänd    
  Anna-Lena Nylund Öppen motion 5 (45) ej godkänd    
  Johanna Sköld U2 (29) ej start    

25manna, 2017-10-07

Plac Namn Klass Str

tid
Str

pl
Str

diff
Tid Vxl

pl
  
232
https://eventor.orientering.se/Organisation/Logotype/324?type=InlineIcon

Sigtuna OK 1

25

manna

(374)
    8:08:33     
  1. Per Edlund   55:30 327 +20:19 55:30 327    
  2. Marie Lyckebäck   58:31 325 +25:43 1:54:01 327 0   
  3. Gustav Kügler   33:12 507 +10:57 2:27:13 283 -44   
  3. Matti Nylund   35:13 616 +12:58 2:29:14 283 -44   
  3. Per-Olof Olofsson   40:22 893 +18:07 2:34:23 283 -44   
  3. Anders Sellgren   46:05 1133 +23:50 2:40:06 283 -44   
  4. Anna-Lena Nylund   27:18 1055 +14:24 2:54:31 277 -6   
  4. Elias Strömland   29:58 1181 +17:04 3:10:04 277 -6   
  4. Jakob Nordström   38:31 1364 +25:37 3:12:54 277 -6   
  4. William Leijonspjuth   43:48 1415 +30:54 3:13:02 277 -6   
  5. Kenneth Hermansson   1:06:21 1105 +31:28 4:00:52 257 -20   
  5. Andreas Johnson   1:02:02 970 +27:09 4:14:56 257 -20   
  5. Fredrik Sörqvist   1:02:40 996 +27:47 4:15:42 257 -20   
  5. Ulf K. Rask   1:07:46 1152 +32:53 4:17:50 257 -20   
  6. Eva Elnerud   41:54 843 +18:12 4:42:46 248 -9   
  6. Anna Nordström   37:30 634 +13:48 4:53:12 248 -9   
  6. Åsa Berg   47:25 1084 +23:43 5:02:21 248 -9   
  6. Gunnel Rask   46:26 1049 +22:44 5:04:16 248 -9   
  7. Per-Åke Holm   57:24 1221 +31:05 5:50:36 248 0   
  7. Lucas Rohdin   49:54 986 +23:35 5:54:10 248 0   
  7. Stefan Nordström   57:20 1218 +31:01 5:59:41 248 0   
  7. Martyn Passmore   1:19:08 1426 +52:49 6:01:54 248 0   
  23. Gustav Lyckebäck   38:56 256 +20:19 6:40:50 243 -5   
  24. Johan Kügler   1:12:07 244 +30:43 7:52:57 236 -7   
  25. Maria Olsson   58:33 260   8:08:33 232 -4   

25mannamedeln, 2017-10-08

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
26 Kenneth Hermansson H50-2 39:47 +9:20 11:08  
  Anders Sellgren H70 ej start    
  Marianne Sellgren D65 ej start    

Daladubbeln, stafett, 2017-10-14

Plac Namn Klass Str

tid
Str

pl
Str

diff
Tid Vxl

pl
   
42 https://eventor.orientering.se/Organisation/Logotype/324?type=InlineIconSigtuna OK 1 H10

(66)
    50:28     
  1. Erik Resare   24:42 54 +9:03 24:42 54    
  2. Gustav Olsen   25:46 44 +11:40 50:28 42 -12   
45 https://eventor.orientering.se/Organisation/Logotype/324?type=InlineIconSigtuna OK 2 H14

(127)
    53:05     
  1. Gustav Lyckebäck   26:15 51 +6:12 26:15 51    
  2. Jakob Nordström   26:50 44 +7:41 53:05 45 -6   
115 https://eventor.orientering.se/Organisation/Logotype/324?type=InlineIconhttps://eventor.orientering.se/Organisation/Logotype/84?type=InlineIconSigtuna OK / OK Linné 7 D12

(129)
    1:04:27     
  1. Nadine Huss   30:51 111 +13:35 30:51 111    
  2. Elise Magnusson   33:36 110 +18:21 1:04:27 115 +4   
116 https://eventor.orientering.se/Organisation/Logotype/324?type=InlineIconSigtuna OK 1 D12

(129)
    1:04:33     
  1. Alva Strömland   31:58 120 +14:42 31:58 120    
  2. Emelie Wilhelm   32:35 108 +17:20 1:04:33 116 -4   
116 https://eventor.orientering.se/Organisation/Logotype/324?type=InlineIconSigtuna OK 1 H14
(127)
    1:38:50     
  1. Sean Berglund   57:37 125 +37:34 57:37 125    
  2. Elias Strömland   41:13 101 +22:04 1:38:50 116 -9   

Daladubbeln, individuella öppna, 2017-10-15

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
56 Sean Berglund Öppen motion 3 57:46 +24:35 16:19  
59 Elias Strömland Öppen motion 3 57:48 +24:37 16:19  

Daladubbeln, patrull, 2017-10-15

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid
44 Gustav Olsen /Erik Resare H10 (73) 1:50:07 +52:03 30:30
59 Gustav Lyckebäck /Jakob Nordström H14 (120) 2:30:14 +58:13 19:09
98 Nadine Huss /Elise Magnusson D12 (126) 2:12:33 +1:05:36 28:12
  Alva Strömland /Emelie Wilhelm D12 (126) ej godkänd   
  Sean Berglund /Elias Strömland H14 (120) ej start   

Oktoberracet, 2017-10-22

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
1 Dagny Gustavsson D75 (5) 29:52   14:21  
2 Eva von Heijne D75 (5) 34:11 +4:19 16:26  
4 Marita Berg D65 (11) 35:41 +6:37 14:26  
8 Åsa Berg D40 (12) 41:25 +9:23 11:17  
9 Jan-Olof Malm H75 (21) 39:42 +12:27 13:44  
24 Per-Olof Olofsson H55 (30) 35:19 +10:45 9:37  
27 Per-Åke Holm H60 (36) 42:34 +14:59 11:55  
28 Bengt-Olov Törnqvist H70 (36) 48:06 +21:23 15:07  
44 Fredrik Sörqvist H21 (45) 53:36 +28:45 10:34  

Rodhenloppet, 2017-11-04

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid
31 Per Edlund H17 Kort (42) 1:01:49 +19:43 11:43
32 Kenneth Hermansson H17 Kort (42) 1:01:50 +19:43 11:43
33 Fredrik Sörqvist H17 Kort (42) 1:03:02 +20:55 11:57
34 Stefan Nordström H17 Kort (42) 1:03:03 +20:57 11:57

Novembertävlingarna, medeldistans, 2017-11-11

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
6 Anders Sellgren H70 (33) 30:31 +3:21 8:49  
7 Eva Elnerud D60 (7) 32:57 +6:47 11:17  
20 Per-Olof Olofsson H55 (27) 39:18 +10:56 9:55  
  Marianne Sellgren D65 (10) ej start    

Novembertävlingarna, långdistans, 2017-11-12

Plac Namn Klass Tid Diff Km-tid R
3 Eva Elnerud D60 (5) 35:48 +4:57 9:43  
4 Anders Sellgren H70 (21) 31:39 +1:46 8:19  
14 Per-Olof Olofsson H55 (22) 43:53 +9:36 9:00  
  Marianne Sellgren D65 (8) ej start