Ungdomsnyheter

  • Resultat WinterCupen Etapp 4

    Det var lite snålblåst och solen saknades för det mesta men deltagarna var gladare ändå. När sedan alla drog iväg mot startpunkten var det några som återvände snabbt för att bli kvitt lite för varma kläder. Sista man att ge sig iväg mot startpunkten var sedan först i mål, inte helt oväntat trots att denne sprang den långa banan. Några av föräldrarna gjorde sin bästa att matcha sig mot sina barn men åldern tar ut sin rätt. Medan funktionärerna väntade på den första målgången njöt de av varmdryck och förtäring inhandlade på plats medan några historier drogs. B-O hade sin vana trogen hittat på en hel del snurrande så det gällde att hålla koll på punkternas nummerföljd.  Bordet med det tre banvarianter var väl besökt under livlig diskussion om vägval.

    TidPlac.PoängPoängPlats
    KortL-O AnderssonEj start  6,5030
    B-O TörnqvistEj start  29,0016
    Eva von Heijneutg. 3,0025,2521
    Dagny Gustavsson49,37211,0041,803
    Lovisa BolanderEj start  8,8028
    Birgitta Klang57,4349,3532,7511
    Jan Olof Malm57,5058,0031,5014
    Eva Möller61,3566,0022,0022
    Marita Berg46,54111,0033,2510
    Hanna57,0735,405,4031
      
    MellanMarie Lyckebäck45,1248,5028,0019
    Pelle HolmEj start  19,0024
    Eva Skiöld61,5987,0030,0015
    P-O Olofsson46,4158,0032,5012
    Martyn PassmoreEj start  3,0033
    J-O Wåhlberg56,3567,5033,509
    Eva Elnerud57,0578,4034,206
    Elise Magnusson42,30310,8033,807
    Audry FoleyEj start  3,0033
    Sofie Berglund38,2518,008,0029
    Maria Olsson39,1429,509,5027
    Lars Sköild62,0293,603,6032
    LångaChristian Foley34,54110,0040,001
    Per Edlund44,56211,4045,202
    Kenneth Hermansson46,2259,6028,4018
    Tommy Lindgren48,2869,0027,8020
    Elias Strömland6,,49107,7035,104
    Sean Berglund57,3389,1034,905
    Stefan NordströmEj start  15,0025
    Åsa Berg63,17117,1531,8513
    Tobias Westbom58,1396,0013,2026
    Johan Kügler44,1549,3528,6017
    Gustav Lyckebäck42,11312,6033,608
    Lars Landström52,4479,1021,2023

Flera nyheter

  • Dags att ropa grattis på 70-årsdagen - 15 februari 1950 registrerades SigtunaOK som idrottsförening och höll sitt första styrelsemöte den 16 februari. Till helgen har det gått 70 år sedan dess. HURRA! Det ska vi fira till hösten då medverkande i O-Ringen har klarats av för tredje … Läs mer
  • O-Ringen nalkas - Det har nu blivit nytt år och det är året då Uppsala står som värd för världens största orienteringsarrangemang! Och Sigtuna OK är en av de klubbar som är med som funktionärer.  Det innebär att vi alla tillsammans behöver hjälpas … Läs mer
  • Resultat Etapp 3 WinterCupen 2019-2020 - Trots vårkänslor var det dags för WinterCupen etapp 3 som gick vid OK stugan i samband med årsmöte i söndags. Banläggare Tommy Lindgren hade gjort kluriga banor i närheten av stugan som ställde till det för en del startande. Segrare … Läs mer
  • Grötkaveln avfirad - 26 dec. och dags att fira ut julen med ”Grötkaveln” som vi gör varje år. Ingen snö och någon +grad gjorde det behagligt att motionera och försöka bli av med några kilon man byggt på under julen. 19 st löpsugna … Läs mer
  • WinterCupen Etapp 2 - Banläggaren Pelle Holm försökte lura oss med orättvis gaffling och det var en del som kom till fel kontroll men insåg det och letade reda på sin egen rätta kontroll. Det var blött i skogen så man blev ordentligt kall … Läs mer
  • Resultat från Loas VinterCup - Här finns det
  • Hur du klara de svårare sträckor i Lunsen - Kollar videon här
  • Aktivitetsplanering - Ett axplock av våra träningar och tävlingar för 6 månader framåt finns här:
  • Referat från klubbresan till Alfta-Ösa - 5 stycken tappra orienterare begav sig till hälsingland för att utmana sig själva. 4 tuffa lopp på 4 dagar. 3 björnar noterades den första dagen på SM-Ultra lång banor. Dag 1 , Varmt varmt varmt, och varmt. inte ens myggorna … Läs mer
  • Undomspriser 2016 - Hej alla ungdomsledare! Nu är jag klar med förra årets totala resultatlista för Ungdomsbucklan och Träningspriset. Finns som PDF-fil under läs mera. Hälsningar Åsa
  • Resultat Skid KM 2017 - Du måste vara inloggad för att se innehållet. Detta för att följa dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) lagstiftningen. För mera information se vår integritetspolicy, en länk till detta finns längst ner på alla sidor.
  • Årsmötet 2017 - Du måste vara inloggad för att se innehållet. Detta för att följa dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) lagstiftningen. För mera information se vår integritetspolicy, en länk till detta finns längst ner på alla sidor.
  • Dala-Dubbeln 2016 - Du måste vara inloggad för att se innehållet. Detta för att följa dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) lagstiftningen. För mera information se vår integritetspolicy, en länk till detta finns längst ner på alla sidor.
  • Upplandscupen – finalen - Du måste vara inloggad för att se innehållet. Detta för att följa dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) lagstiftningen. För mera information se vår integritetspolicy, en länk till detta finns längst ner på alla sidor.
  • Snirkelsnorklare - Du måste vara inloggad för att se innehållet. Detta för att följa dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) lagstiftningen. För mera information se vår integritetspolicy, en länk till detta finns längst ner på alla sidor.
  • Trail 2016-09-12 - Du måste vara inloggad för att se innehållet. Detta för att följa dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) lagstiftningen. För mera information se vår integritetspolicy, en länk till detta finns längst ner på alla sidor.
  • Upplandscupen 2016 - Du måste vara inloggad för att se innehållet. Detta för att följa dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) lagstiftningen. För mera information se vår integritetspolicy, en länk till detta finns längst ner på alla sidor.
  • Ungdomsavslutning - Du måste vara inloggad för att se innehållet. Detta för att följa dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) lagstiftningen. För mera information se vår integritetspolicy, en länk till detta finns längst ner på alla sidor.
  • Spattet 24 maj - Du måste vara inloggad för att se innehållet. Detta för att följa dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) lagstiftningen. För mera information se vår integritetspolicy, en länk till detta finns längst ner på alla sidor.
  • Bilder från invigningen - Du måste vara inloggad för att se innehållet. Detta för att följa dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) lagstiftningen. För mera information se vår integritetspolicy, en länk till detta finns längst ner på alla sidor.
  • Årets höjdpunkt – Dala-Dubbeln! - Du måste vara inloggad för att se innehållet. Detta för att följa dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) lagstiftningen. För mera information se vår integritetspolicy, en länk till detta finns längst ner på alla sidor.
  • Spattet 8 sept 2015 - Nu har B-O ställt till det igen med spattbanor på Strandvägen. Resultat. Upptäcker detta underbara gäng hur roligt, svårt, snabbt, häftigt och spännande det kan vara med stadsorientering! Årets Spattet bjöd på roliga och säkra banor även för de minsta. … Läs mer
  • Medaljer i sprint-DM - Sigtuna OK fick ihop inte mindre än 7 medaljplaceringar när DM i sprint avgjordes. Två guld, ett silver och fyra brons. Resultat finns här.
  • Dalarna i mitt hjärta - Årets klubbresa gick till ett av de verkligt stora orienteringslandskapen, Dalarna. Vi var ett glatt gäng som träffades i Säter för sprint och en medeldistans. Blåsigt och en aning kyligt men rolig orientering i fin skog. Swedish League höjde stämningen … Läs mer
  • WinterCup final - WinterCupens final avgjordes i grått och småregnande väder sönd. den 29 mars. Det var jaktstart där dom tidigare etapperna avgjorde när man fick starta och den som kom först i mål blir vinnare. Slutsegrare blev Eva Sköld som startade sist … Läs mer
  • B-O ny hedersmedlem – storslam för Andreas - I samband med klubbens årsmöte (för en tid sedan) var det sedvanliga årsmötesförhandlingar. Men det var också en stor dag för B-O Törqvist och Andreas Johnson som uppmärksammades för sina insatser. Dagen då årsmötet hölls hade de flesta först sprungit … Läs mer
  • Sigtuna fritidscenter – bara för Sigtuna OK! - Klubbdagen genomförd! Vi var ett tjugotal barn och ungdomar som trivdes som fisken ivattnet under söndag förmiddag.Föräldrarna var också dom med och plaskade en del också B-O såklart!Var övriga klubbmedlemmar tagit vägen vet vi inte..? Efter en timmes bad gick … Läs mer
  • Andreas tog hem ungdomsbucklan och träningspriset - Nu är resultaten för 2014 års ungdomspriser färdigräknade och Andreas Johnson tog hem både ungdomsbucklan och träningspriset. Slutresultaten med alla deltagande ungdomar finns att läsa nedan: Träningspriset Plac Namn Gånger 1 Andreas Johnson 91 2 Anna Nordström 70 3 Anni … Läs mer
  • Sjätteplatser i Daladubbeln - Sigtuna fick två sjätteplatser i den stora ungdomstävlingen Daladubbeln. En av dessa tog Jakob Nordström (bilden) tillsammans med Tom Weihart, OK Orinto, i H10. I H16 sprang Gustaf Berglund tillsammansn med Olle Grywenz, OK Linné, och en sjätteplats i den … Läs mer
  • Mästare i nattmörkret - Nu är årets mörkaste klubbmästerskap avgjort.På tisdagskvällen avgjordes natt-KM vilket resulterade i tio klubbmästare. B-O hade som vanligt lagt spännande och bra banor. Med två olika startpunkter startade vuxna och ungdomar. De vuxna startade i gemensam start vid staketet runt … Läs mer
  • Grattis Andreas – vinnare i Upplandströjan - Vi söndagens final i Upplandströjan säkrade Andreas Johnson segern i H14-klassen. Andreas har legat med i toppen hela säsongen och vann nu totalt efter en andraplats bland upplänningarna i finalen.
  • Sigtuna topp-10 i år igen - Så gick solen ned även detta år över UNT-cupens avslutande final. Även detta år med ett Sigtunalag bland de 10 bästa. Häggholm var sjuk men på plats och hejade på och Gustaf Berglund hade dagen innan sprungit kval till SM-medel … Läs mer
  • Rapport: USM i Köping-Kolsva 2014 - Så var det dags för upplandstruppen att åka i väg på en av årets stora happenings, USM. Jag, Maria, har haft förmånen att få vara ledare i år tillsammans med Per Grywenz i OK Linné och det har varit väldigt … Läs mer
  • September – DM-månaden - September månad är DM-månaden, då avgörs i regel vilka som för året är bäst i Uppland i respektive klass. Först ut var DM-lång den 6 september då vi var arrangörer och banläggare. För våra ungdomar blev det ingen pallplats denna gång. Anna … Läs mer
  • UNT-cupen i orientering – deltävling 2 - Årets andra deltävling i UNT-cupen ägde rum i lördags strax söder om Östhammar på OK Rodhens tävling. Ca 300 ungdomar bjöds på delvis kluriga banor, HD14 hade till viss del klurigt men det var framförallt HD16 som bjöds på utmanande … Läs mer
  • Sigtuna 233 platser bättre i år på Jukola - Förra året kom Sigtuna på plats 970 i Jukola. I år blev det plats 757.Totalt sett blev det en mycket trevlig Finlandsresa då tävlingen avgjordes dryg 50 mil nordost om Åbo. Tyvärr ställde skador och sjukdomar till det en hel … Läs mer
  • Klubbmästare 2014 korades i Kairo - Årets klubbmästerskap avgjordes i Kairo. Det var dock svårt att hitta några pyramider där. Det närmaste en pyramid var den hög med ris och flisvirke som låg på parkeringen. Leif Berg hade lagt banorna till årets klubbmästerskap och i värmen … Läs mer
  • DM-bucklan – nytt vandringspris - Ett nytt vandringspris har instiftats till den här säsongen.DM-bucklan vinner den som springer till sig flest poäng vid DM-tävlingarna lång, medel, sprint och natt, Idén med vandringspriset är att öka intresset att vara med på DM-tävlingarna (i mästerskapsklassen) lång, medel, … Läs mer
  • Daladubbeln 2012 - Daladubbeln 2012 avgjordes söder om Falun på östra sidan om sjön Runn vid Kniva strax bredvid Staberg. Lördagens stafett bjöd på någon plusgrad och solsken. Från Sigtuna åkte denna gång 7 ungdomar och 4 ledare. I stafettävlingen i D14 kom … Läs mer
  • Ungdomsavslutning med medaljer och diplom - Den 18 oktober var det avslutning på höstsäsongen för ungdomarna. Fika, utdelning av pokaler, medaljer och diplom stod på programmet. Och givetvis information om vinterträningarna. Gustaf Kügler (bilden) var en av ungdomarna som prisades. Normalt brukar vi köra lite lekar/tävlingar … Läs mer
  • Rapport från Daladubbeln 2011 - Ett stort gäng från Sigtuna OK åkte till Daladubbeln tillsammans med många andra uppländska ungdomar. Här är en rapport från resan och massor av bilder Tidig lördag morgon samlades 17 personer från Sigtuna OK vid Ica Maxi Eurostop för att … Läs mer