Uppehåll vecka 9

Under sportlovet vecka 9 inga organiserade träningar, men Hällsbostugan är öppen tisdags- och torsdagskvällen som vanligt.


Natt Ugglan


Resultat WinterCupen Etapp 4

Det var lite snålblåst och solen saknades för det mesta men deltagarna var gladare ändå. När sedan alla drog iväg mot startpunkten var det några som återvände snabbt för att bli kvitt lite för varma kläder. Sista man att ge sig iväg mot startpunkten var sedan först i mål, inte helt oväntat trots att denne sprang den långa banan. Några av föräldrarna gjorde sin bästa att matcha sig mot sina barn men åldern tar ut sin rätt. Medan funktionärerna väntade på den första målgången njöt de av varmdryck och förtäring inhandlade på plats medan några historier drogs. B-O hade sin vana trogen hittat på en hel del snurrande så det gällde att hålla koll på punkternas nummerföljd.  Bordet med det tre banvarianter var väl besökt under livlig diskussion om vägval.

TidPlac.PoängPoängPlats
KortL-O AnderssonEj start  6,5030
B-O TörnqvistEj start  29,0016
Eva von Heijneutg. 3,0025,2521
Dagny Gustavsson49,37211,0041,803
Lovisa BolanderEj start  8,8028
Birgitta Klang57,4349,3532,7511
Jan Olof Malm57,5058,0031,5014
Eva Möller61,3566,0022,0022
Marita Berg46,54111,0033,2510
Hanna57,0735,405,4031
  
MellanMarie Lyckebäck45,1248,5028,0019
Pelle HolmEj start  19,0024
Eva Skiöld61,5987,0030,0015
P-O Olofsson46,4158,0032,5012
Martyn PassmoreEj start  3,0033
J-O Wåhlberg56,3567,5033,509
Eva Elnerud57,0578,4034,206
Elise Magnusson42,30310,8033,807
Audry FoleyEj start  3,0033
Sofie Berglund38,2518,008,0029
Maria Olsson39,1429,509,5027
Lars Sköild62,0293,603,6032
LångaChristian Foley34,54110,0040,001
Per Edlund44,56211,4045,202
Kenneth Hermansson46,2259,6028,4018
Tommy Lindgren48,2869,0027,8020
Elias Strömland6,,49107,7035,104
Sean Berglund57,3389,1034,905
Stefan NordströmEj start  15,0025
Åsa Berg63,17117,1531,8513
Tobias Westbom58,1396,0013,2026
Johan Kügler44,1549,3528,6017
Gustav Lyckebäck42,11312,6033,608
Lars Landström52,4479,1021,2023

Dags att ropa grattis på 70-årsdagen

15 februari 1950 registrerades SigtunaOK som idrottsförening och höll sitt första styrelsemöte den 16 februari. Till helgen har det gått 70 år sedan dess. HURRA! Det ska vi fira till hösten då medverkande i O-Ringen har klarats av för tredje gången (1980, 2001 och 2020) och vi kan sikta mot framtiden. Är du nyfiken på det som hänt under de första 50 åren kan du bläddra i häftet som gavs ut 2000, klicka på bilden så öppnas PDFen.


O-Ringen nalkas

Det har nu blivit nytt år och det är året då Uppsala står som värd för världens största orienteringsarrangemang! Och Sigtuna OK är en av de klubbar som är med som funktionärer. 

Det innebär att vi alla tillsammans behöver hjälpas åt. Just du, dina familj och även grannar och vänner kan hjälpa till att skapa ett fantastiskt arrangemang! 

Har du redan anmält dig som funktionär? Stort tack! Kanske du har en granne eller släkting som också kan bidra? Fråga! Och be dem anmäla sig via länken nedan. (Man kan under detta år vara funktionärsmedlem i Sigtuna OK)

Har du ännu inte listat dig som funktionär? Gör det! Tillsammans kommer vi ordna ett härligt arrangemang men just du behövs om vi ska lyckas! Alla händer och all kunskap behövs under veckan! Lista dig på länken medan. 

https://oringen.mobilise.se/www2/Forms/ClerkForm/Clerk.aspx?arr=9088136&lang=SE

Detta arrangemang blir vår möjlighet att dra in några kronor till föreningen och dess aktiviteter detta år. Var med och dela glädjen i Uppsala i sommar! 

Har ni funderingar, så fråga! Hör av er. 

Tack för att ni alla bidrar och även hjälper till med att hitta fler funktionärer! 

Med vänlig hälsning, Sigtuna OK gm Marie Lyckebäck och Martyn Passmore


Resultat Etapp 3 WinterCupen 2019-2020

Trots vårkänslor var det dags för WinterCupen etapp 3 som gick vid OK stugan i samband med årsmöte i söndags. Banläggare Tommy Lindgren hade gjort kluriga banor i närheten av stugan som ställde till det för en del startande. Segrare på den långa banan blev Christian men Per var inte långt efter. På mellan banan segrade Eva Elnerud jagad av Pelle hela vägen. På korta banan vann Dagny efter en hård fight mot B-O som säkert vill ha revansch framöver. Väl i mål duschad och glad fanns gulasch soppa, smörgåsar med ost och paprika, kaffe och tilltugg.

   TotaltTotalt 
 Tid PlacPoängPoängPlats
KortL-O Anderssonej start  6,5028
B-O Törnqvist47,5229,5029,004
Eva von Heijneutg3,0022,2514
Dagny Gustavsson46,31111,0030,802
Lovisa Bolander ej start 8,8026
Birgitta Klang87,527 mellan8,4025,458
Jan Olof Malm56,2239,0023,5012
Eva Möller92,0856,4016,0022
Marita Berg58,5449,3522,2514
  
MellanMarie Lyckebäck ej start 19,5019
Pelle Holm55,4129,5019,0021
Eva Skiöld80,4757,0023,0012
P-O Olofsson61,0448,5024,5011
Martyn Passmore ej start 3,0029
J-O Wåhlberg60,2539,0026,007
Eva Elnerud59,30112,0025,809
Elise Magnusson ej start 13,8024
Audry Foleyfelst. 3,003,0029
LångaChristian Foley41,44110,0030,003
Per Edlund45,17211,4034,801
Kenneth Hermansson58,2269,0019,8017
Tommy Lindgren59,4259,6019,8017
Elias Strömland58,5878,4027,605
Sean Berglund59,3387,8025,806
Stefan Nordström67,36106,6015,0023
Åsa Berg67,0297,8024,7010
Tobias Westbom ej start 7,2027
Johan Kügler49,3849,3519,2520
Gustav Lyckebäck49,09310,8021,0016
Lars Landström ej start 12,1025

WinterCupen


Grötkaveln avfirad

26 dec. och dags att fira ut julen med ”Grötkaveln” som vi gör varje år. Ingen snö och någon +grad gjorde det behagligt att motionera och försöka bli av med några kilon man byggt på under julen.

19 st löpsugna orienterare kom till start och lottades ihop i 8st 2-mannalag och 3st 1-mannalag. Dom hade 10 kontroller totalt att besöka och först tillbaka var Stefan Nordström och Gustav Kügler som tvåa dök Christian Foley upp och han tog alla kontrollerna själv. Treor blev Tommy Lindgren och Elin Sörqvist. Efter ombyte och bastu kom gröten väl till pass och till kaffet blev det prisutdelning.

Resultat:
1:  Stefan Nordström o Gustav Kügler
2:  Christian Foley
3:  Elin Sörqvist o Tommy Lindgren
4:  Marie Lyckebäck o Jan Olof Malm
5:   Fredrik Sörqvist o Lars Göran Sörqvist
6:   Audrey Foley o Lars Landström
7:   Maja Lyckebäck o Gustav Lyckebäck
8:   Per Edlund
9:   Johan Kügler
10:  Åsa Berg o  Marita Berg
11: Maria Olsson o Agneta Sörqvist
Tidtagare: Lars Olov Ansdersson
Smörgåsbredare: B-O Törnqvist
Grötkokare: Pelle Holm


WinterCupen Etapp 2

Banläggaren Pelle Holm försökte lura oss med orättvis gaffling och det var en del som kom till fel kontroll men insåg det och letade reda på sin egen rätta kontroll. Det var blött i skogen så man blev ordentligt kall om ”fossingarna”. Alla kom dock i mål välbehållna så det blev skönt med varm bastu efteråt.

Inga överraskningar i resultatlistan utan det blev bara favoritsegrar ????

Resultatlista finns här.


Resultat från Loas VinterCup

Här finns det