Resultat Etapp 3 WinterCupen 2019-2020

Trots vårkänslor var det dags för WinterCupen etapp 3 som gick vid OK stugan i samband med årsmöte i söndags. Banläggare Tommy Lindgren hade gjort kluriga banor i närheten av stugan som ställde till det för en del startande. Segrare på den långa banan blev Christian men Per var inte långt efter. På mellan banan segrade Eva Elnerud jagad av Pelle hela vägen. På korta banan vann Dagny efter en hård fight mot B-O som säkert vill ha revansch framöver. Väl i mål duschad och glad fanns gulasch soppa, smörgåsar med ost och paprika, kaffe och tilltugg.

   TotaltTotalt 
 Tid PlacPoängPoängPlats
KortL-O Anderssonej start  6,5028
B-O Törnqvist47,5229,5029,004
Eva von Heijneutg3,0022,2514
Dagny Gustavsson46,31111,0030,802
Lovisa Bolander ej start 8,8026
Birgitta Klang87,527 mellan8,4025,458
Jan Olof Malm56,2239,0023,5012
Eva Möller92,0856,4016,0022
Marita Berg58,5449,3522,2514
  
MellanMarie Lyckebäck ej start 19,5019
Pelle Holm55,4129,5019,0021
Eva Skiöld80,4757,0023,0012
P-O Olofsson61,0448,5024,5011
Martyn Passmore ej start 3,0029
J-O Wåhlberg60,2539,0026,007
Eva Elnerud59,30112,0025,809
Elise Magnusson ej start 13,8024
Audry Foleyfelst. 3,003,0029
LångaChristian Foley41,44110,0030,003
Per Edlund45,17211,4034,801
Kenneth Hermansson58,2269,0019,8017
Tommy Lindgren59,4259,6019,8017
Elias Strömland58,5878,4027,605
Sean Berglund59,3387,8025,806
Stefan Nordström67,36106,6015,0023
Åsa Berg67,0297,8024,7010
Tobias Westbom ej start 7,2027
Johan Kügler49,3849,3519,2520
Gustav Lyckebäck49,09310,8021,0016
Lars Landström ej start 12,1025

WinterCupen


Grötkaveln avfirad

26 dec. och dags att fira ut julen med ”Grötkaveln” som vi gör varje år. Ingen snö och någon +grad gjorde det behagligt att motionera och försöka bli av med några kilon man byggt på under julen.

19 st löpsugna orienterare kom till start och lottades ihop i 8st 2-mannalag och 3st 1-mannalag. Dom hade 10 kontroller totalt att besöka och först tillbaka var Stefan Nordström och Gustav Kügler som tvåa dök Christian Foley upp och han tog alla kontrollerna själv. Treor blev Tommy Lindgren och Elin Sörqvist. Efter ombyte och bastu kom gröten väl till pass och till kaffet blev det prisutdelning.

Resultat:
1:  Stefan Nordström o Gustav Kügler
2:  Christian Foley
3:  Elin Sörqvist o Tommy Lindgren
4:  Marie Lyckebäck o Jan Olof Malm
5:   Fredrik Sörqvist o Lars Göran Sörqvist
6:   Audrey Foley o Lars Landström
7:   Maja Lyckebäck o Gustav Lyckebäck
8:   Per Edlund
9:   Johan Kügler
10:  Åsa Berg o  Marita Berg
11: Maria Olsson o Agneta Sörqvist
Tidtagare: Lars Olov Ansdersson
Smörgåsbredare: B-O Törnqvist
Grötkokare: Pelle Holm


Tävlingstips – inomhusorientering 1 och 2 februari

Den mycket populära inomhusorienteringen Stockholm Indoor Cup öppnade sin anmälan för några dagar sedan. Det är redan 1000 anmälda och det finns ett anmälningstak, därför skickar jag denna information redan nu. Bra att anmäla sig redan nu, innan det är för sent.

Tävlingscentrum är ännu inte avslöjat men det är alltid nära pendeltåg eller tunnelbana runt Stockholm. En tävling norr om Stockholm och en söder om Stockholm har de sagt hittills i år.

Se länken nedan – där kan ni också närstudera hur kartorna ser ut – vilket jag rekommenderar starkt – denna typ av orientering är mycket labyrint betonad. Att sätta sig på golvet i en korridor någon minut innan du springer till nästa kontroll kan ibland vara snabbaste sättet att ta sig fram.

eventor.orientering.se/Events/Show/27746

Det finns flera filmer på youtube – titta gärna för att förstå hur det går till.

Här är från förra året: https://youtu.be/s8RVeu9r2Wo

Med vänlig hälsning Ungdomsledarna genom Stefan


WinterCupen Etapp 2

Banläggaren Pelle Holm försökte lura oss med orättvis gaffling och det var en del som kom till fel kontroll men insåg det och letade reda på sin egen rätta kontroll. Det var blött i skogen så man blev ordentligt kall om ”fossingarna”. Alla kom dock i mål välbehållna så det blev skönt med varm bastu efteråt.

Inga överraskningar i resultatlistan utan det blev bara favoritsegrar ????

Resultatlista finns här.


Resultat från Loas VinterCup

Här finns det


Hur du klara de svårare sträckor i Lunsen

Kollar videon här


Aktivitetsplanering

Ett axplock av våra träningar och tävlingar för 6 månader framåt finns här:


Referat från klubbresan till Alfta-Ösa

5 stycken tappra orienterare begav sig till hälsingland för att utmana sig själva.

4 tuffa lopp på 4 dagar. 3 björnar noterades den första dagen på SM-Ultra lång banor.

Dag 1 , Varmt varmt varmt, och varmt. inte ens myggorna orkade visa sig förrän till natten. Många hade det svårt i värmen, även en funktionär svimmade och fick vätskeersättning. Banorna gick ömsom i bäckraviner och ömsom på höjder, däremellan ris att kliva över. Resultat. På kvällen var det frågesport i lag, kluriga frågor men väldigt uppskattat.

Dag 2. Inte riktigt lika varmt, och en helt ny karaktär på naturen. Stora stenar och ännu större stenar och sedan höjder. Vi undrade varför det var så korta banlängder, men efter start på väg till 1:a kontrollen var den frågan besvarad med råge. Som Pelle sa: ” jag sprang ca 150 m i dag, sedan var det klättring upp eller ner”. Resultat. På em var det SM-sprint för Veteraner inne i Edsbyn, klurigt tyckte de flesta. Resultat. Trubadurerna förgyllde sedan kvällen.

Dag 3. Ännu en varm dag. Ett mandomsprov för alla mellan HD14 -D55-H70. 3 olika naturtyper att orientera sig igenom, Långa banor, långa tider, klurigt idag igen. Resultat. Nu avslutades kvällen med fisketävling och gammeldans, fullt med folk.

Dag 4. Moln och regn i luften, Ett helt nytt område men nyritad karta. Inte lika jobbigt terräng , småkuperat i början av banorna sedan mera lättlöpt. Resultat.

Ett fantastiskt bra ordnat evangemang, otroligt engagerade och hjälpsamma funktionärer från Alfta-Ösa.


Slottssprinten i Sigtunabygdens Tidning